PREMIUM   D+   |   Nedelo

Etiopski vizionar

»Na maratonu ne tekmuješ z drugimi tekači ali stoparico, temveč z razdaljo,« je razmišljal nekdanji svetovni rekorder Haile Gebrselassie.
V finalu olimpijskih iger leta 2000 je v napetem finišu ugnal Paula Tergata in osvojil zlato na 10.000 metrov. FOTO: Reuters
22. 10. 2023 | 14:00
9:11

V nadaljevanju preberite:

Nekoč je veljalo, da morajo biti maratonci vzdržljivi, potem pa se je zgodil Haile Gebrselassie. Odtlej velja, da morajo biti maratonci vzdržljivi in hitri. Ko je s tartana presedlal na asfalt, je Etiopijec s širokim nasmehom in nekoliko nenavadno tehniko teka že veljal za najboljšega dolgoprogaša vseh časov, za povrh pa je bil tudi odličen finišer. Na maratonih je kmalu postal tako dominanten, da mu ciljnega sprinta sploh ni bilo treba uprizoriti.

Za primerjavo: Khalid Khannouchi, Američan maroških korenin in svetovni rekorder v maratonu ob prelomu tisočletja, je 5000 metrov pretekel v 13:41. Brazilec Ronaldo da Costa, ki je imel rekord pred njim, je bil na petkilometrski razdalji štiri sekunde hitrejši. Oba rezultata sta splošni populaciji nedosegljiva, toda v kontekstu vrhunske atletike trenutno ne zadoščata za uvrstitev na evropsko, kaj šele svetovno prvenstvo. Haile Gebrselassie je 5000 metrov zmogel v 12:39, kar je natanko četrt stoletja pozneje še vedno tretji najboljši rezultat vseh časov. Če bi se na tej razdalji pomeril s Khannouchijem, bi ga prehitel za skoraj en krog, toliko hitrejši je bil.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.