Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Nedelo

»Delu oblasti ustreza, da vojne še ni konec«

Pogovor z režiserjem Markom Misiračo, ki je na oder Gledališča Koper postavil predstavo Jugoslavija, moja dežela.
Jugoslavija, moja dežela se jeseni vrača na slovenske odre, Marko Misirača (na fotografiji) pa pravi, da ga najbolj veseli, kadar predstava gledalce spodbudi k premisleku. FOTO: Igor Motl
Jugoslavija, moja dežela se jeseni vrača na slovenske odre, Marko Misirača (na fotografiji) pa pravi, da ga najbolj veseli, kadar predstava gledalce spodbudi k premisleku. FOTO: Igor Motl
14. 8. 2021 | 09:00
17:27

V nadaljevanju preberite:


Več kot trideset let po razpadu Jugoslavije, več kot četrt stoletja po podpisu daytonskega sporazuma, več kot dve desetletji po Natovem bombardiranju Beograda in skoraj desetletje po izidu romana Jugoslavija, moja dežela Gorana Vojnovića … Leta bežijo, travme ostajajo. Tak vtis vzbuja spremljanje dogajanja po Balkanu. Tak vtis vzbuja tudi predstava, ki jo je v koprodukciji Gledališča Koper, bosanskega Gledališča Prijedor in Fundacije Friedrich Ebert Stiftung na oder postavil režiser Marko Misirača.

Od Vojnovićeve pripovedne linije se ni pretirano odmaknil; strinjata se tudi v tem, da je zgodba danes še bolj aktualna kot ob izidu romana. Gledalci tako dogajanje spremljajo iz perspektive Vladana Borojevića, ki se po nekdanjih jugoslovanskih republikah odpravi na iskanje očeta Nedeljka, nekdaj oficirja Jugoslovanske ljudske armade, zdaj pa vojnega zločinca, ki se skriva pred oblastmi.

Misirača – rojen v makedonskem Prilepu, živeč v Beogradu – vzbuja vtis človeka, ki uživa v svojem poklicu. Ne le v poklicu, marveč v umetnosti nasploh. Rade volje analizira karakterje velikanov srbskega filma, od Srđana Todorovića - Žike do Dušana Kovačevića. Komentira, katere novejše tv-serije so mu pri srcu (Besa, Sence nad Balkanom), sprašuje po slovenskih … Še bolj doživeto pripoveduje o likih iz Jugoslavije, moje dežele. Ko beseda nanese na Mediho, pri kateri se je svojčas skrival Nedeljko, ves čas gestikulira mletje kave, kot to na odru počne Mediha. Najbolj pa ga navdušuje glavna vloga. »Kar je uspelo Blažu Popovskemu, je čudež,« ne skopari s pohvalami na račun mladega slovenskega igralca. Čeprav si je z avtorjema dramatizacije romana Ivanom Velisavljevićem in Aleksandrom Novakovićem zadal težko delo, ko je predstavo razstavil na tri ravni, mu je pripoved uspelo sestaviti v povezano celoto, ki gledalcu odpre več vprašanj, o katerih je vredno razglabljati pozno v noč.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine