Neomejen dostop | že od 9,99€
V Zvezi veteranov vojne za Slovenijo in Zvezi policijskih veteranskih društev Sever z zaskrbljenostjo in ogorčenjem spremljamo družbene razmere, v katerih živimo. Razmere, za katere so značilni pohlep, pogoltnost in požrešnost, korupcija, verbalno in fizično nasilje, laži in lažne novice, medijske manipulacije, razgradnja družbenih sistemov in tudi že podsistemov ter neodgovorno ravnanje z javnimi sredstvi. Ogrožajo nas vojne, oboroženi spopadi in teroristična dejanja v ožjem evropskem in tudi širšem geopolitičnem okolju. Nič od naštetega ni dovolj, da bi nas streznilo in vsaj za trenutek zaustavilo v našem divjanju po zaslužku in spravilo na čim višji klin lestvice kvazidružbenega ugleda. To pa seveda ne pomeni, da komurkoli odrekamo pravico do stavke, protesta ali mnenja.
Zato obsojamo! Obsojamo tiste, ki vodijo zdravniški sindikat Fides ter njihove politične in poslovne botre, ki brezobzirno izkoriščajo stanje v javnem zdravstvenem sistemu, čeprav so za takšno stanje v velikem obsegu krivi prav oni! S predstavljanjem lažnih vzrokov stavke in predstavljanjem popolnoma napačnih podatkov o številu zdravnikov, ki odhajajo iz javnega zdravstva v tujino ter k zasebnikom, zavajajo slovensko javnost. Zavajanje javnosti je njihovo glavno orodje, skrb za bolnike pa prepuščajo tistim v zdravstvenem sistemu, ki imajo sramotno nizke plače, in zdravnikom, ki niso podlegli lažem in političnim manipulacijam in teh je še veliko, precej več kot tistih, ki jih »odlikujeta« pohlep in požrešnost. Na vse to so seveda pozabili. Višek cinizma pa je izjava, naj bolnikom bolniška spričevala izdajajo na ministrstvu za zdravje. In kje je tu etično poslanstvo zdravstva!
Podobno je z napovedano stavko sodnikov. Res, da je ustavno sodišče odločilo, da je ureditev plač v neskladju z nekaterimi členi ustave in da so sodniške plače prenizke v razmerju do plač predstavnikov – funkcionarjev zakonodajne in izvršilne veje oblasti. Zato je Vlada RS dolžna spoštovati odločitve ustavnega sodišča. Sodniki in tožilci pa so dolžni skupaj z Vlado RS iskati rešitve, brez izsiljevanj in groženj pravnim temeljem delovanja države. Tako kot je vojaška obramba države predvsem poslanstvo vojakov in zagotavljanje varnosti državljank in državljanov poslanstvo policistov, tako je poslanstvo sodnikov in tožilcev varovanje pravne države ter varovanje človekovih pravic in njihovih temeljnih svoboščin. Tako to počnejo v sodobnih demokratičnih družbah!
Zavedati se je treba, da v sodni veji oblasti niso vsi funkcionarji, tako kot niso v zakonodajni in izvršilni veji oblasti vsi funkcionarji. In ni prav, da se rešujejo samo določeni zdravniki in da se poskuša ustvarjati samostojne stebre v plačnem sistemu. Plače za funkcionarje in javne uslužbence je treba urejati enotno v enotnem plačnem sistemu, saj bo rušenje tega sistema privedlo v poglabljanje nezadovoljstva in povzročalo nova izsiljevanja.
Obsojanja pa so vredni tudi tisti politični veljaki, ki so po osamosvojitvi odločali o privatizaciji družbenega premoženja, tistega premoženja, ki so ga ustvarjale pridne roke naših prednikov in tudi naše, saj smo delali in živeli v takratni državi in naj nam nihče ne govori o »svinčenih časih«. Bolnišnice in zdravstveni domovi, kulturni domovi, infrastruktura, tudi tovarne in šole so bili grajeni tudi s prostovoljnim delom ter samoprispevki vseh državljank in državljanov. Danes pa, razen posameznih izjem, želimo imeti takšno zasebno zdravstvo in zasebno šolstvo ter tudi univerze, katerih programe bi v celoti financirala država. Imamo nekakšno socialistično tržno gospodarstvo, ki ga država ne sme obremenjevati z dodatnimi davki in ki na državo ne pomisli, ko ustvarja visoke dobičke.
Seveda pa je po njihovem mnenju država dolžna zanje poskrbeti, ko pride kriza v obliki naravnih ali drugih nesreč. O družbeni odgovornosti gospodarskih družb smo nehali govoriti in zdaj država prodaja že posamezne pomembne objekte kritične infrastrukture ter celo naravne vire. Predstavniki in predstavnice gospodarskih zbornic so že zgarani od številnih izjav, s katerimi nam rišejo kataklizmo, če jim država ne bo pomagala, za njihovimi hrbti pa rastejo trgovski in drugi centri kot gobe po dežju.
Razmere, v katerih živimo, niso takšne, kot so nam jih risali in opisovali po osamosvojitvi in za kakršne smo izpostavljali svoja življenja, ko smo se borili za demokracijo, spoštovanje človekovih pravic in njihovih temeljnih svoboščin, za vladavino prava oziroma za pravno in socialno državo. Razmere so skrb vzbujajoče in tisti, ki so jih povzročili, so vsega obsojanja vredni. Zato vse pozivava k enotnosti in odgovornemu iskanju najsprejemljivejših rešitev za življenje v blagostanju in miru. Torej za zagotavljanje tistega, za kar so bili predstavniki ljudstva, prav od ljudstva izvoljeni, in kar je njihova temeljna naloga oziroma celo njihovo poslanstvo.
Ladislav Lipič, predsednik Zveze veteranov vojne za Slovenijo
Dr. Tomaž Čas, predsednik Zvez policijskih veteranskih društev Sever
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji