Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Pisma bralcev

Privatno šolo naj plačajo starši

Privatne šole zato ne prinašajo kaj posebno dobrega, ampak nekako izpodjedajo javne šole
Ali ne gre pri tem za vse nekaj drugega, predvsem za želje za ideološkimi spremembami v učnih načrtih? Foto Uroš Hočevar
Ali ne gre pri tem za vse nekaj drugega, predvsem za želje za ideološkimi spremembami v učnih načrtih? Foto Uroš Hočevar
Franci GerbecKremenica
20. 7. 2019 | 05:00
2:13
Financiranje privatnih šol je v številnih državah urejeno s šolninami, ki so zelo različne, tudi zaradi dodatnih uslug in ugodnosti. V Wikipediji sem našel podatka, da družina predsednika ZDA za Barona Trumpa plačuje letno 47.000 dolarjev, kraljevska družina Windsor pa za princa Georga od 23.000 do 24.000 dolarjev. Tam se torej privatne osnovne šole vzdržujejo s šolninami!

Pri nas pa vik in krik, ker bi morali starši otrok v zasebnih šolah prevzeti samo majhen, majčken del stroškov za šolanje svojih otrok, pri čemer imajo na razpolago vzoren sistem javnih šol. Ali ne gre pri tem za vse nekaj drugega, predvsem za želje za ideološkimi spremembami v učnih načrtih, skratka za versko vzgojo po načelih RKC? Pritiski so vidni samo posredno, vendar vsake toliko časa o tem nedvoumno postavlja zahteve cerkveni vrh, nazadnje tudi ob zadnjem obisku nekaterih slovenskih politikov v Vatikanu.

Slovenija počasi izgublja atribute napredne države, saj jo nazadnjaki vrtajo ne samo z nesprejemljivimi ideološkimi koncepti, ampak tudi s pritiski na finančno, davčno politiko, ki bi izobraževanje, zdravstvo, socialno politiko pripeljalo v smer, ki so jo naši dedje izkusili na lastni koži: imeli so slabo zdravstveno oskrbo in šolski sistem, ki je bil veliko bolj nedostopen, kot je sedanji, in daleč od njihovih možnosti, pa tudi socialna politika je bila skrajno šibka, kar se je videlo na številnih beračih. Sem in tja se to pojavlja že pri nas.

Privatne šole zato ne prinašajo kaj posebno dobrega, pač pa na neki način izpodjedajo javne šole, kar se kaže tudi z zahtevami za popolno izenačevanje financiranja. Že v načelu je nekaj narobe, saj javno ni enako privatnemu. Razlika je enormna, kar se vidi v navedenih, vsem dosegljivih primerih Barona Trumpa in princa Georgea.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine