Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Pisma bralcev

Odziv na trditve ministra za zdravje

Minister težko razume, da se zgražam nad predvidenimi honorarji v ambulantah za neopredeljene.
Dušan Keber (na fotografiji): V svojem zaničevalnem odzivu na stavkovne zahteve iniciative Glas ljudstva je minister za zdravje Danijel Bešič Loredan posegel po osebnih diskvalifikacijah. FOTO VORANC VOGEL/DELO
Dušan Keber (na fotografiji): V svojem zaničevalnem odzivu na stavkovne zahteve iniciative Glas ljudstva je minister za zdravje Danijel Bešič Loredan posegel po osebnih diskvalifikacijah. FOTO VORANC VOGEL/DELO
Dušan Keber,Ljubljana
12. 1. 2023 | 05:00
3:07

V svojem zaničevalnem odzivu na stavkovne zahteve iniciative Glas ljudstva je minister za zdravje Danijel Bešič Loredan posegel, ne prvič, po metodi iz arzenala neke druge vlade: po osebnih diskvalifikacijah.

V mislih imam njegovo zavajanje v zvezi s plačilom za moje delo v vlogi svetovalca nekdanje ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc, ki naj se ne bi končalo z izdelkom. Če bi minister pobrskal po svojih predalih, bi v njih odkril dokončan predlog zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju z vsemi potrebnimi poglavji in razlagami, rezultat usklajevanja dela številnih strokovnjakov s 482 členi in obsežnimi uvodnimi pojasnili; tako obsežno delo (več kot milijon črk s presledki). Toplo mu priporočam, naj ga da prebrati vsaj komu od svojih svetovalcev, v njih bo našel rešitve številnih problemov, zaradi katerih je sedanji zakon neustaven, našel pa bo tudi opisan način ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in kako izpadla sredstva nadomestiti z novo dajatvijo, odgovor torej, do katerega se sam po lastni izjavi še ni dokopal in zaradi katerega odlaga ukinitev tega zavarovanja v leto 2024.

Minister tudi navaja moje bogato plačilo za to »neopravljeno« delo, zaradi katerega težko razume, da se zgražam nad predvidenimi honorarji v ambulantah za neopredeljene (pravilneje: izbrisane) paciente. Navedel bom njegove številke, ker z lastnimi več ne razpolagam: prejel naj bi 20.000 evrov neto za 770 ur dela. Kdor je kdaj pisal tako obsežen zakon, ve, da ga ni mogoče napisati v takem času; ministrova ekipa bo za tuhtanje o bodoči reformi potrebovala leto in pol, pri čemer sploh ne vemo, kako obsežna bo ta reforma. Število izplačanih ur odraža zgornji z zakonom predpisani limit; v resnici jih je bilo bistveno več. Ampak tudi če pristanem, da je bilo delo v resnici opravljeno v 770 urah, bi bilo bolje delati v ambulanti za izbrisane: v tem primeru bi prejel pri plačilu 80 evrov na uro kar 61.600 evrov neto. Minister mi je dal dobro priložnost, da tudi s to primerjavo utemeljim, s kako nespodobno visokim plačilom minister zapeljuje družinske zdravnike, da bi obravnavali bolnike, ki jih zaradi preobremenjenosti v svojih rednih ambulantah odklanjajo.

Obžalujem, da se minister vlade, ki je obljubila, da bo v nasprotju s prejšnjimi vladami prisluhnila predlogom civilne družbe in stroke, ni poglobil v predloge Glasu ljudstva, temveč da poskuša diskvalificirati njihove predlagatelje.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine