Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Pisma bralcev

Filmarji sanjajo o znesku za Šarčev resničnostni šov (2)

Seveda, nekaj je treba narediti, da bo Slovenska vojska dobila potrebni kader, toda ...
Predvidevam, da bodo pristojni, vključno z ministrom Šarcem (na fotografiji), samo zamahnili z roko, češ, mi vemo najbolje. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Predvidevam, da bodo pristojni, vključno z ministrom Šarcem (na fotografiji), samo zamahnili z roko, češ, mi vemo najbolje. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Jože Konda, Brezovica pri Ljubljani
24. 10. 2023 | 05:00
4:00

Nekoč je veljal rek: ko imajo otroci denar, imajo trgovci semenj. Kako drugače razumeti sedanji načrt ministrstva za obrambo, da za promocijsko nadaljevanko (v desetih epizodah) nameni dva milijona evrov, o čemer je Delo poročalo pod zgornjim naslovom 19. oktobra na drugi strani.

Dva milijona evrov je za takšno produkcijo resničnostnega šova nenavadno veliko denarja, so si edini sogovorniki iz filmske industrije, ki so bili naprošeni za komentar razpisa. Vzemimo, da bo visoka naložba prinesla velik izkupiček. To je povečano(?) zanimanje mladih od 16. leta (!) do 30. za različne načine sodelovanja s Slovensko vojsko. Predvidevam, da predvsem za redno zaposlitev v Slovenski vojski. »Življenjska doba« učinkovanja take naložbe naj bi bila najmanj pet let. To je ob goli računici 400.000 evrov za pridobitev okoli 200 kandidatov na leto. Torej 2000 evrov »po glavi«. Na prvi pogled to niti ni sporno. Vprašljiv pa je način verifikacije vložka. Namreč, ali se bodo vsi kandidati odzvali na »resničnostni šov« ali pa bodo že opredeljeni za vojaški poklic?

Seveda, nekaj je treba narediti, da bo Slovenska vojska dobila potrebni kader. Kot je videti pri pridobivanju kandidatov za duhovniške poklice, molitve in procesije niso dovolj. Tudi »resničnostni šov« ni rešitev. Toninovi poskusi s skavti in taborniki (še) niso prinesli uporabnih rešitev. Različni sejmi in vabljenja mladih dajo učinek le na prvi pogled. Zaključki o velikem interesu, ki ga pri tem pokažejo mladi, so največkrat le slepilo. Slepemu vztrajanju pri zastarelih vzorcih za pridobivanje mladih za vojaški poklic ne bodo pomagali ne »ramboti«, ne zaslužki na misijah.

Ena od boljših rešitev je ozreti se na gasilsko organizacijo. Minister Šarec se tega ali ne zaveda ali ne razume. Struktura, delovanje in razprostranjenost gasilske organizacije na celotnem območju Republike Slovenije je izjemen potencial. Med približno stopetdeset tisoč gasilci je zelo veliko znanja in volje. Verjamem, da bi se velik del odzval v obrambi domovine. In kar je najpomembneje – gasilci so usposobljeni, da delujejo organizirano in vztrajno. Torej, namesto dveh milijonov (!) evrov, ki bodo »izpuhteli«, bi bilo edino smiselno čim bolj podpreti gasilsko organizacijo in ugotoviti način, kako bi s skupnimi rešitvami krepili obrambno sposobnost države. Z ustreznim načinom sodelovanja se bodo tudi mladi bolje seznanjali z vojaškim poklicem in zaposlitvijo v Slovenski vojski. In še več, gasilci ne bi bili prisiljeni v moledovanje za vsakokratno podporo njihovemu delovanju. Sicer pa je že zdaj sodelovanje med gasilci in Slovensko vojsko zelo dobro.

Predvidevam, da bodo pristojni, vključno z ministrom Šarcem, samo zamahnili z roko, češ, mi vemo najbolje. Takšna razmišljanja so pač lastnost samovšečnosti in politične prilagodljivosti. To kaže tudi to, da je minister Marjan Šarec prevzel še kmetijski(!) resor. In to v zelo, zelo zahtevnem času za obrambno organiziranost države in (ne)opremljenost Slovenske vojske. Evripid bi rekel, da je to vsaj neprimerno, če že ne neumno.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine