Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Komentarji

Uničujoče zavezništvo vojne in fosilnih goriv

Ključne teme našega časa – vključujoč posledice podnebnih sprememb – so bile s pandemijo in vojno v Ukrajini porinjene v kot.
Ne le vojne, tudi podnebne spremembe ustvarjajo distopijo. Na fotografiji refinerija Gazprom Nefta v ruskem mestu Omsk. FOTO: Alexey Malgavko/Reuters
Ne le vojne, tudi podnebne spremembe ustvarjajo distopijo. Na fotografiji refinerija Gazprom Nefta v ruskem mestu Omsk. FOTO: Alexey Malgavko/Reuters
5. 4. 2022 | 16:00
6. 4. 2022 | 06:58
4:30

V nadaljevanju preberite:

Človeštvo ima – če se bo poslužilo zares radikalnih ukrepov – po mnenju znanstvenikov, ki sestavljajo ta najbolj kredibilni globalni podnebni panel, le še tri leta časa, da morda preobrne tok prihodnosti. Cilji pariškega sporazuma so že nedosegljivi: če bo človeštvo nadaljevalo v trenutnem tempu ustvarjanja emisij toplogrednih plinov, se bodo povprečne temperature do konca 21. stoletja namreč dvignile za 3,2, in ne za 1,5 stopinje Celzija, kot je bilo z ukrepi zamišljeno pred šestimi leti in pol v Parizu.

Da bi bilo na Zemlji še mogoče živeti – in ne le životariti –, se bo morala rast izpustov ogljikovega dioksida v ozračje do leta 2025 brezpogojno zaustaviti. Če se to zgodi, potem je za omejitev dviga povprečne temperature na dve stopinji Celzija do leta 2030 izpuste treba zmanjšati za 43 odstotkov. Do leta 2050 pa za 84 odstotkov. Ob tem se bo moralo v celoti zaustaviti kurjenje premoga, uporaba nafte in plina pa zmanjšati za 60, morda celo 70 odstotkov.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Premium
Boštjan Videmšek o mirovnih pogajanjih v Istanbulu

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine