Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Komentarji

Plače elite bombonček v naročju Levice

Negativna kadrovska selekcija se dogaja tudi v zakonodajni in izvršilni oblasti. Tudi zaradi plač.
Karikatura: Marko Kočevar
Karikatura: Marko Kočevar
15. 7. 2019 | 11:00
15. 7. 2019 | 11:58
2:46
Plače elite so brez dvoma prvovrstna tema za moraliziranje. In seveda za nabiranje in/ali za izgubo političnih točk. Predvsem skozi to prizmo bo koalicija z LMŠ na čelu, ki ji je v zadnjem mesecu podpora v naši javnomnenjski anketi padla za dobre štiri odstotne točke, presojala predloge za povišanje funkcionarskih plač. Dejstva bodo manj pomembna.



Je kozarec napol poln ali napol prazen? Je dobro, da imajo nekateri javni uslužbenci zaradi dodatkov višje plače od svojih nadrejenih? Je prav, da politično odstopljena predsednica uprave državnega SDH Lidia Glavina ali njeni nasledniki dobijo na mesec enajst tisočakov, dvakrat več kot predsednik vlade in države? Je normalno, da so plače strokovnih delavcev višje od plač sodnikov, zaradi česar se ti ne odločajo za poklic sodnika, s katerim bi ob nižji plači imeli večjo odgovornost in sprejemali odločitve?



Tomaž Vesel, predsednik računskega sodišča, je na čelu enega dela tistih, ki si prizadevajo za višje plače funkcionarjev. Ni se (še) ustrašil medijskih pritiskov, ki se manifestirajo tudi v karikaturah »prašičev ob koritu«, in ocen, da je očitno čas, da s svoje funkcije odide. Vztraja, da so spremembe v plačnih razmerjih nujne. »Zavedam se, da je povišanje funkcionarskih plač tema, ki ne prinaša političnih točk, a dejstvo je, da hkrati prav nič ne pomaga, če se vlada pretvarja, kot da problem, ki ga je dejansko ustvarila sama, ne obstaja,« pravi. Opozarja na negativno kadrovsko selekcijo. Ta se dogaja tudi v izvršilni in zakonodajni veji oblasti, razlogov za to je več, od plač, ki se jim sposobni posamezniki v zasebnem sektorju nočejo odreči s prehodom v politiko, do tega, da se njen ugled v družbi zmanjšuje.

Plače funkcionarjev so določene s sistemskim zakonom o sistemu plač v javnem sektorju, njegovo spreminjanje zahteva široko politično soglasje. Koalicijska zunajzakonska partnerica Levica, ki je v soboto malce zarožljala, nezadovoljna zaradi vse bolj »desne« Šarčeve vlade, nasprotuje povišanju plač elite. Prav verjetno je, da bo premier med bombončki, ki ji jih bo do jeseni vrgel v naročje za nadaljnjo podporo vladi, uvrstil tudi vprašanje plač funkcionarjev.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine