Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Komentarji

Lenarčičeve veščine

Lenarčič bo moral imeti glavno vlogo v odnosih med evropsko komisijo in Slovenijo, ki so bili v zadnjih letih tudi konfliktni.
KARIKATURA: Marko Kočevar
KARIKATURA: Marko Kočevar
10. 9. 2019 | 19:37
10. 9. 2019 | 19:37
2:34
Vsaj po strukturi in organiziranosti je evropska komisija, kot jo je zasnovala Ursulo von der Leyen presenečenje. Nekaj komisarjev, predvsem podpredsednikov, je dobilo funkcije z imenitnimi nazivi, o katerih je težko vedeti, kakšna bo njihova konkretna vloga in s katerimi dosjeji se bodo ukvarjali.

Vsaj na prvi pogled je ekipa videti mlajša in bolj dinamična, kot je bila do zdaj. Trinajst ali skoraj polovica kolegija bo žensk. Poudarjena je vsebinska usmerjenosti v prihodnost – v zeleno, digitalno in gospodarstvo nasploh. To so resorji, ki bodo imeli najmočnejšo kadrovsko zasedbo.

Nemška krščanska demokratka je morala pri sestavljanju komisarske ekipe upoštevati jasno izražene interese vplivnejših držav članic – Francija je zahtevala močan gospodarski resor – in tudi političnih skupin. Tako ima pod sabo tri izvršne podpredsednike iz treh glavnih političnih družin.

Da bi Slovenija, ena od manjših članic, dobila res veliki manevrski prostor, že tako ni bilo pričakovano. Želje so bile sicer večje, a v dobljenem resorju se kažejo tako pomanjkljive slovenske strateške ambicije kot tudi razmerja sil, ki vladajo v bruseljskem kadrovanju.

Krizno upravljanje kljub svoji mednarodni razsežnosti gotovo ni resor, ki bi med državami članicami veljal za bolj zaželenega. Je eden od kar nekaj tistih resorjev, predvidenih za kandidate, ki ne morejo upati na katerega od velikih, vplivnejših, prestižnejših.
Povsem nemirno okolje okoli Evrope, vse pogostejše katastrofe vseh vrst, zaostrovanje podnebne krize in grožnja kibernetskih kriznih situacij resorju Janeza Lenarčiča dajejo večji pomen in vlogo. Tudi proračun pod njim ni zanemarljiv in v prihodnjih letih se bo še krepil.

Čeprav komisar načelno dela za EU in ne za svojo državo članico, krizno upravljanje ne zagotavlja zadostnega vzvoda, kakršnega članice, kot je Slovenija, pričakujejo od komisarja v Bruslju. Kot »insajder«, poznavalec se bo moral izkazati s svojimi veščinami in imeti za sabo močno ekipo.

V zadnjih letih so bili odnosi med evropsko komisijo in Slovenijo zapleteni, tudi konfliktni. V njihovi normalizaciji bo Lenarčič moral imeti glavno vlogo.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine