Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Komentarji

Dvomi o pandemiji, ki niso teorija zarote

V ZDA je vse več domnev, da je virus sars-cov-2 ušel iz wuhanskega laboratorija.
Varnostniki pred wuhanskim Inštitutomza virologijo ob obisku delegacije WHO februarja 2021. FOTO: Thomas Peter/Reuters
Varnostniki pred wuhanskim Inštitutomza virologijo ob obisku delegacije WHO februarja 2021. FOTO: Thomas Peter/Reuters
27. 2. 2023 | 20:55
27. 2. 2023 | 21:32
5:00

Tri leta po razglasitvi pandemije covida-19 je v ZDA vse več domnev, da je virus sars-cov-2 pobegnil iz kitajskega laboratorija, a zakaj bi jim verjeli? Ministrstvo za energijo, ki je po poročilu Wall Street Journala Beli hiši in ključnim kongresnikom dostavilo zadnjo zaupno oceno o izvoru covida-19 na wuhanskem inštitutu za virologijo, to trdi le z nizko stopnjo prepričanosti ter se pridružuje le zmerni stopnji prepričanosti zveznega preiskovalnega odbora FBI, štiri druge ameriške obveščevalne službe še naprej menijo, da je bolj verjeten naravni prenos bolezni z živali na človeka, dve – med njima Cia – sta neodločeni. Ministrstvo za energijo pa nadzoruje obsežno mrežo ameriških laboratorijev »za kritične znanstvene izzive našega časa vse do odkrivanja izvora vesolja« in FBI ima na voljo ugotovitve državnega centra za bioforenzične analize v marylandskem Fort Detricku, ustanovljenega po terorističnih grožnjah z antraksom, zato njuni oceni nosita posebno težo.

Zveznega preiskovalnega urada se zaradi vmešavanja v ameriške politične procese vse bolj drži slab sloves in tudi pri drugih ameriških (pol)uradnih ocenah o pandemiji ni mogoče izključevati politične in mednarodne komponente. Kitajsko v Washingtonu pravkar sumijo oboroževanja Rusije za vojno v Ukrajini, vse našteto pa je še razlog več, da dajo vse karte na mizo pri pandemiji covida-19, ki je zahtevala več kot milijon ameriških in skoraj sedem milijonov svetovnih žrtev. Tudi marsikaj drugega, kar so v začetku pandemije predstavljali za dejstva, se pod težo triletnih izkušenj podira kot domine.

Nekatere zadnje raziskave ne potrjujejo učinkovitosti mask, dolgoletni voditelj oddelka za nalezljive bolezni ameriškega inštituta za zdravje NIH dr. Anthony Fauci pa je v nedavnem članku za publikacijo Cell Host & Microbe priznal nezadostnost registriranih in eksperimentalnih cepiv proti covidu-19 v primerjavi s cepivi proti ošpicam ali rdečkam. Dosedanji vrhovni svetovalec Bele hiše za pandemijo še vedno verjame, da so cepiva rešila številna življenja, a mnogi Američani pomnijo tudi vse druge njihove napake. Zvezne države, kot sta New York in Kalifornija, ki so zagnano uveljavljale vse prepovedi zveznih zdravstvenih oblasti, nimajo nič manj žrtev od Floride, ki je kmalu opravila s karantenami, zato pa so veliko bolj prizadele izobraževanje in duševni razvoj otrok ter zaradi zanemarjanja ukrepov tudi starejše.

Nekaterim napakam v obravnavanju pandemije, kakršna je zadnjič divjala pred sto leti, bi se bilo le težko izogniti, gledano nazaj pa bi vendarle lahko dvomili o označevanju sumov, da je koronavirus ušel z inštituta za virologijo v Wuhanu, za teorijo zarote, kot je februarja 2020 v pismu reviji Lancet zatrjevalo 27 vidnih znanstvenikov. Eden od pobudnikov pisma je bil dr. Peter Daszak iz EcoHealth Alliance, ki je wuhanskemu inštitutu dobavljal sredstva, tudi tista ameriškega inštituta za zdravje NIH dr. Anthonyja Faucija.

Ameriški republikanci z novo prevlado v predstavniškem domu napovedujejo preiskave, podatke o tem obljublja novi lastnik Twitterja Elon Musk, saj so nekdanji uradniki FBI odločilno vplivali na zatiranje vseh dvomov o uradnem spopadanju s covidom-19 na družbenih omrežjih. Že zdaj je neizpodbitno vsaj dejstvo, da je Kitajska z večmesečnim zavajanjem o novi bolezni omogočila njeno razširitev po vsem svetu, potem ko je Svetovna zdravstvena organizacija stala križem rok – v nasprotju z letom 2003, ko je tedanja generalna direktorica WHO Gro Harlem Brundtland Kitajsko pripravila k zgodnejšemu sodelovanju pri zatrtju pandemije virusa sars-cov-1.​ Sedanji generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je, nasprotno, v prvi mednarodni inšpekciji wuhanskega inštituta za virologijo dopuščal sodelovanje – Petra Daszaka.

Ameriška in svetovna javnost potrebujeta vso resnico že zato, ker v vse nevarnejšem svetu nihče ne more izključiti prihodnjih napak ali celo namernih akcij. Mnogi prvi pripisujejo že rusko gripo iz leta 1977, ki je ubila okrog 700.000 ljudi ter v svet vrnila različico v 50. letih izginulega virusa morilske španske gripe.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine