Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Komentarji

Čas, da začnemo poslušati mlade

Topla morja, tudi na slovenski obali smo se lahko kopali še sredi novembra lani, so svojo energijo sprostila na obronkih Alp.
Petki za prihodnost so izgubili zagon, a prihajajo novi časi. FOTO: Črt Piksi/Delo
Petki za prihodnost so izgubili zagon, a prihajajo novi časi. FOTO: Črt Piksi/Delo
12. 8. 2023 | 05:00
14. 8. 2023 | 09:36
2:53

Mladi, ki pogosto veljajo za osebe brez določenega cilja, so za svoj vzeli tudi boj z mlini na veter, kot mnogi vidijo prepričevanje svetovne politike, da so podnebne spremembe resna grožnja in za vsako državo temeljno vprašanje nacionalne varnosti. Zdaj so tudi iz tujine prišli pomagat v Slovenijo. Sočutni so in vzneseno razlagajo, da je lahko slovenska solidarnost zgled za ves svet. Doma do mladih nismo tako zelo prijazni, čedalje manj jih je, manjka dostopnih stanovanj, poleg tega je tujina precej mamljiva.

V Sloveniji imamo zdaj jasen prikaz neposredne posledice podnebnih sprememb. Topla morja, tudi na slovenski obali smo se lahko kopali še sredi novembra lani, so svojo energijo sprostila na obronkih Alp. Rekordne količine vode so potopile večji del države, odnašale hiše in hleve, daljnovode, ceste in mostove. Lani je vsa država ječala zaradi pomanjkanja vode, Kras pa je pogorel. Počasi dojemamo, da je oboje del iste zgodbe in oboje bo treba upoštevati pri sanaciji.

V prihodnjih tednih, ko pospravimo vse odpadke in vzpostavimo vsaj zasilno delujočo infrastrukturo, bo prvo vprašanje, kako povečati odpornost vsega. Hidrologi opozarjajo, da zgolj mehki sonaravni ukrepi ne bodo dovolj, treba bo okrepiti temelje stavb, jih izolirati, katero tudi odstraniti, postaviti nove zaščite. A ključno za oba ekstrema bo zadrževanje vode, da skozi Slovenijo ne zdrvi v dveh urah, temveč ostane vsaj 12 ur, kar bo dovolj za večino poplav, ne pa tudi za blaženje suše čez mesec ali dva.

image_alt
Mladi, tudi tuji, na pomoč v Slovenijo

Tudi prostorsko načrtovanje se bo moralo spremeniti, usmeritev, kot jih je imel zakon o vodah, ki je padel na referendumu, da se gradnja približa vodam, se bo treba izogibati. Tudi pri načrtovani gradnji neprofitnih stanovanj za mlade. Res ne bi bilo lepo videti posnetkov ogroženih novih stavb z mladimi družinami.

Jasno pa je, da večina ne more čakati na pravo sanacijo, želijo le spet normalno zaživeti. Pred vrati je 1. september in začetek šole, kar bo za veliko družin nova travma. Rešitve morajo zato biti premišljene in vsekakor dogovorjene s prizadetimi. Mladi bodo tudi pri tem z veseljem sodelovali. Čas je, da jih začnemo poslušati.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine