Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Kolumne

Zakaj smo na strani šibkejšega?

V vsakem konfliktu, ki ga opazujemo kot nevtralni opazovalci, si želimo čudeža. Želimo si, da logiki človeških zadev vsaj za hip ne bi vladala moč.
Aljoša Kravanja. FOTO: Blaž Samec/Delo
Aljoša Kravanja. FOTO: Blaž Samec/Delo
26. 10. 2023 | 05:00
26. 10. 2023 | 19:20
6:14

V nadaljevanju preberite:

Pripoved o Davidu in Goljatu poznamo vsi. Pastir David se sooči z Goljatom, najboljšim vojakom Filistejcev. Na eni strani je deček, opremljen s pračo, otroško pripravo za metanje kamnov; na drugi strani je titan, izšolani vojak, morilski stroj. Tank se začne približevati Davidu; ta se zavrti in zaluča kamen Goljatu v čelo. Velikan omahne.

Biblična zgodba je poučna iz več razlogov. Neznani pisec Samuelove knjige opozarja, da je Davidova zmaga sprožila zavist pri njegovem kralju, Savlu. Če je za zmago zaslužen kraljev podanik, in ne sam kralj, je kraljeva oblast morda bolj ogrožena, kot bi bila ob porazu. Zgodba nas uči, da lahko v kolektivu nastaja zavist tudi v trenutku njegovega zmagoslavja. Ampak, še bolj bistveno: zgodbo o Davidu in Goljatu poznamo kot pripoved o zmagi šibkejšega nad močnejšim. Tisti brez moči se lahko včasih, po nekem čudežu, postavijo po robu močnejšim in slavijo nad njimi. Če ga izstreli prava roka, lahko kamen poruši goro.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine