Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Kolumne

Oljke niso po sto evrov

Pretepaško razpoloženi fašisti si veliko upajo, ker slutijo, da prihaja njihov čas.
Problem je, da naši najboljši oljkarji z vrhunskim delom in poslanstvom komaj služijo za podpovprečno plačo. FOTO: Boris Šuligoj
Problem je, da naši najboljši oljkarji z vrhunskim delom in poslanstvom komaj služijo za podpovprečno plačo. FOTO: Boris Šuligoj
10. 8. 2020 | 06:00
10. 8. 2020 | 08:20
5:03
Sredi aprilske histerije smo tu svarili: »Ste že rezervirali poletne počitnice? Naenkrat bo šesti julij in ne boste več mogli iz svoje občine.«

Koga pa je v paničnem aprilu brigalo, kako bo z dopustom avgusta! Še pred zgolj tremi meseci so vrhunski »doktorji« znanosti, kralji, govorci in župani pozdravljali uniformirane lipicance, ki so podili ljudi s plaž, strašili so okužence, gobavce, kozavce, netopirčane ... Zdaj dopust dokazuje, da je močnejši od virusa in da virus najhitreje mutira v glavah.

Če bi že aprila rezervirali sobe, bi jih celo v boljših hotelih za polovico tiste cene, ki jo danes plačate v zanikrnih apartmajih. V Portorožu bi imeli zdaj celo nekaj več gostov kot prejšnje leto, če hoteli Metropol ne bi bili zaprti. Teoretiki zarote zato ekonomskim šolam predlagajo, naj nekoč najprestižnejši portoroški hotel predstavijo kot tipičen primer sovražnega prevzema.

In še en nasvet: odpovejte rezervacijo, ki jo imate za naslednje dni povsod tam, kjer bo dva milijona štiristo tisoč Slovencev svinjalo morje, jezera, reke, če le morete, počakajte do septembra.

Pojavila so se zlonamerna natolcevanja, da se lahko Izola upre novodobni gnili politiki. Kdo bi si mislil, da ima majhna, vedno uporna, nekoč ribiška vas kar tri poslance, kandidata za ustavno sodišče in direktno telefonsko linijo med podpredsednico vlade, direktorico sklada kmetijskih zemljišč in županstvom. Po vsem, kar se je zgodilo Izoli v minulih 30 letih, bi Slovenci lahko zbirali prostovoljne prispevke, da bi ji pomagali iz siromaštva. Spomnite se na Mehanotehniko ali Argo juhe, Delamaris, Drogo, Ladjedelnico, na ribiško floto, ki je včasih nalovila 7000 ton rib (zdaj smo pri 120 tonah na leto) ... Pa ti pridejo orličiči, zemljaričiči, bavčaričiči, maverčiči, seničiči, guberčiči in ostali čiči in gre Izola ... v tri krasne. A se vseeno še najdejo provokatorji, ki bi s pestmi branili uboge tajkune.



Le katera istrska mona verjame, da so oljke v najlepših oljčnikih res vredne samo 50 do 100 evrov? Vprašajte Dujca, Morgana, Jenka, ali vam prodajo eno svojo oljko za 100 ali magari 200 evrov. Istrani sami sebi lažejo, da so njihove oljke tako poceni zato, da bi zgodba dobila dramaturško napet lok. Oprostite, če oljke naših najboljših oljkarjev na najboljših legah niso vredne vsaj 400 do 500 evrov za kos, potem se o njih niti ne pogovarjam. Ali je kdo od vas, ki to govorite, že vzgajal, obrezoval, negoval oljko 30 let, jo obiral in stisnil približno užitno olje z nalepko ZOP? Če je in ima tako lepe oljke na takih legah, potem jih jaz kupim po 100 evrov.

Problem je res tudi v njihovi ceni. Problem je, da naši najboljši oljkarji z vrhunskim delom in poslanstvom komaj služijo za podpovprečno plačo, da ta ministrica še danes, ko leti muha sto na uro, ni dala jasno vedeti oljkarjem, kako bodo zavarovali svoje oljčnike, da bi lahko še zmeraj pridelali naravi prijazno in vrhunsko olje. In ni povedala, kdo bo oktobra obiral vse te oljke. Bodo prišli pobirat ministri in spali v hotelu Marina? Tisti namreč, ki visijo na družabnih omrežjih, zagotovo ne bodo imeli časa. Ali se je kdo vprašal, kako zares deluje sistem nakupa in najema prvovrstnih zemljišč, ki so prvovrstna zato, ker so jih pred več kot 30 leti vzele v roke res pridne roke in iz krša, iz ničvredne zemlje, začarale oljčni raj. Zdaj pa je vse to od države, od kralja in njegovih dvorjanov, ki se jim lahko vsak hip zmeša in omogočijo sklepanje kravjih kupčij tistemu, ki pokaže milijonček ali dva.

Najboljši oljkarji niso mogli kupiti županovih oljk, novozelandski Rusi, ki ne ločijo belice od štorte, pa bodo zdaj diktirali tempo, ker lahko plačajo princeski počitnice na Isola de Bahajmose. Ni pomembna kavica niti večerja v Marini, ni pomembna višina zneska, gre za princip, vse ostalo so nianse, pravi Đorđe ... In ni pomembno, kdaj se je začelo ali kdo vse tako dela. Izvirni greh je v tem, da o Izoli odloča nekdo, ki mu je do Izole ravno tako malo kot do Metropola in je virus trgovca z novci raje križal z neustavljivim apetitom. Celo iz tako brižne Izole je mogoče še zmeraj veliko izcuzati. Tu je problem.

Narodu prav zaradi vsega tega mečejo kosti z beta fantki in nedo... ženskami, s hotelskimi računi, pretepaško razpoloženimi fašisti, ki jih že dolgo ni bilo v Izolo in si res veliko upajo, ker slutijo, da spet prihaja njihov čas ... Zato, ne govori ti meni o argumentih!

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine