Raziskovalci so razvili algoritem, ki že z zvočno analizo kašlja lahko zazna, ali je kašljajoči okužen z novim koronavirusom.
Galerija
Da kašelj pri mačku ni vedno mačji kašelj, smo pred nekaj meseci izkusili na lastni koži. Naš muc je začel kašljati, kot da bi od mene prevzel kašljalsko štafetno palico, nato je začel še piskati in hropsti. FOTO: Matej Družnik/Delo
V kolumni preberite:
Kašelj je tudi med najpogostejšimi znaki covida, zato so raziskovalci razvili algoritem, ki že z zvočno analizo kašlja lahko zazna, ali je kašljajoči okužen z novim koronavirusom. Ker je algoritem zelo zanesljivo razločeval med kašljem okuženih in neokuženih oseb, med katerimi nihče ni imel bolezenskih težav, so se lotili razvoja aplikacije za prepoznavo covida s pametnim telefonom. Takšna aplikacija bi bila v bolnišnici neprecenljiva, saj so mikrobiološki testi dragi in zamudni, hitri testi niso dovolj občutljivi, pa še brisi so neprijetni za odvzem. Predvsem bi tako lahko učinkovito in neboleče odkrivali asimptomatske okužbe med zaposlenimi in starši, ki spremljajo bolne otroke, da o otrocih niti ne govorim. Bo pa pri takšni aplikaciji nujna previdnost: če se boste namreč hoteli, siti vsega, prijatelju ali prijateljici po telefonu dodobra izkašljati, vas utegne kašelj izdati, da ste okuženi.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se