Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Kolumne

Kako sem postala kulturna marksistka

Smešno je gledati možate desničarje, ki zagovarjajo oboroževanje in se bolj kot vsega bojijo občutljivih mladih, ki zagovarjajo skrb za druge.
Na petkovih protestih so mladi, ki prisegajo na prijaznost, pravičnost in skrb za okolje, v prvih vrstah.  FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Na petkovih protestih so mladi, ki prisegajo na prijaznost, pravičnost in skrb za okolje, v prvih vrstah.  FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
10. 9. 2021 | 06:00
6:18

V nadaljevanju preberite:


Že pol življenja čakam. Ko sem bila mlada, precej mlajša kot zdaj, sem nekje prebrala, da če pri dvajsetih nisi levičar, nimaš srca, in da če pri štiridesetih nisi desničar, nimaš možganov. Od takrat čakam, da me oslepi žarek spoznanja, da polno intelektualno dozorim – da končno postanem desničarka. To se mi z leti vse bolj in bolj odmika. Mogoče je problem, da se štiridesetemu šele približujem. Danes se mi zdi, da sem iz leta v leto bolj levičarka. Roko na srce, prestopa v nasprotnikov tabor mi desničarji nikakor ne lajšajo.

Še pred kakimi desetimi leti so slovenski desničarji premogli kar nekaj manir. Po sceni so z reformami rolali različni resetirani in državljansko aktivni viranti, pezdirji in lahovniki, primerno zadržani in olikani tipi, ki pa so imeli to smolo, da so s svojimi neoliberalizmi ljudstvo prepričevali prav na pragu največje ekonomske krize moderne dobe, ki jim je hitro odmerila mesto med političnimi anahronizmi. Nobenemu od njih na kraj pameti ni padlo, da bi volivce zmerjali s svinjami, lenuhi, drhaljo in protislovenci. Kako zelo se je desnica transformirala, nazorno kaže Ljudmila Novak, ki je znala lepim dušam anksioznost podtakniti spretneje kot farški župnik, zdaj pa zveni dobrohotno in spravno kot kak ljudski napev.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine