Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Kolumne

Iskanje izgubljenega jezika

Proustovo raziskovanje, iskanje preteklosti, kot jo obuja sedanjost, je zelo podobno našemu instinktivnemu odnosu do jezika.
Kozma Ahačič: V maturitetnem katalogu slovenščine za leto 2024 lahko prvič vidimo uradno priznanje, da smo zakorakali v prehodno obdobje sobivanja poučevanja slovnice »po starem« in »po novem«. FOTO: Ermin Međedović/Delo
Kozma Ahačič: V maturitetnem katalogu slovenščine za leto 2024 lahko prvič vidimo uradno priznanje, da smo zakorakali v prehodno obdobje sobivanja poučevanja slovnice »po starem« in »po novem«. FOTO: Ermin Međedović/Delo
17. 11. 2022 | 05:00
6:42

V nadaljevanju preberite:

Marcela Prousta sem prvič bral, ko smo se v gimnaziji pripravljali na maturitetni esej. Težko mi je stekel; njegove dolge verige stavkov, ki jih manj povezuje logika jezika in mnogo bolj logika sproti razmnožujočih se misli, ni slog, ki bi ti bil kot bralcu dan po naravi. Hkrati pa to tudi ni poezija, katere jezik bi opazoval drugače, v iskanju skritih zvez in življenja med vrsticami. Spomnim pa se, da me je tedaj po začetnem presenečenju, skoraj negodovanju, Proustov slog zlagoma potegnil vase. Spominjal me je na močno valovito morje, v katerem si kot plavec sprva negotov in večkrat nepričakovano opljuskan, ker ne prepoznaš ritma, ki je precej drugačen od glasbenega; ko se valovanja navadiš, pa se mu lahko s plavalnimi gibi tako prepustiš, da se ti zdi zavetje valov zanesljivejše od zaskrbljenih klicev z obale, ki te opozarjajo, da plavanje ni več popolnoma varno.

Nedavna ponovna izdaja celotnega Iskanja izgubljenega časa, sedmih samostojnih, a povezanih debelih knjig (z dodano osmo knjigo, ki obsega 75 pred štirimi leti najdenih Proustovih začetnih skic in osnutkov) me je – in to v času, ki je službeno vedno najbolj intenziven – vzpodbudila, da se znova odpravim brat že prebrane knjige tega cikla romanov, jim dodam še neprebrane in se na tak način prek skoraj pet tisoč strani znova preizkusim v valovanju jezika, v katerem težko najdeš poved, ki bi jo lahko zgostil v en sam tvit.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine