Mozirje – Športna unija Slovenije (ŠUS) je pred nekaj dnevi z novim najemnikom, družbo NaturAvantura, ponovno odprla kamp Gozdna šola na desnem bregu Savinje pri Mozirju. Več let je kamp, ki so ga postavila in uporabljala športna društva, sameval, zdaj so optimistični vsi. Tudi mozirski župan
Ivan Suhoveršnik, ki še pred slabim letom ni skoparil s kritiko na račun ŠUS. Zdaj Suhoveršnik napoveduje tudi pomoč pri urejanju vodovoda.
Na območju Gozdne šole so pred natančno 80 leti prvič pripravili poletni tabor, takrat v organizaciji celjske sokolske organizacije. Po nacionalizaciji je območje pripadlo društvu Partizan, po osamosvojitvi je lastnica postala Športna unija Slovenije. Bilo je nekaj poskusov oživitve Gozdne šole, a šele z menjavo vodstva ŠUS je tudi kamp Gozdna šola vendarle dobil pravi zagon.
Otroci so že ob otvoritvi kampa uživali v športnih igrah. FOTO: Špela Kuralt/Delo
Novo vodstvo se je z županom Ivanom Suhoveršnikom lani že sestalo, a župan jih je sprejel z nejevero. Zdaj se z nasmeškom posipava s pepelom, ker je bil tako kritičen, a dodaja: »Več let prizadevanj je bilo, da bi to območje zaživelo, pa žal ni šlo. Ne bi iskal krivca, prepričan pa sem, da bo v prihodnje bolje. ŠUS zaupa ljudem, ki znajo delati v turizmu, da bo tu dober kamp, hkrati pa bo tu tista dejavnost, za katero je ŠUS zadolžena, to je delo z mladimi in otroki iz socialno šibkejših družin. Vesel sem, da so novi najemniki že navezali veliko stikov, tako z direktorjem Golt, našim TIC in vsemi deležniki v Zgornji Savinjski dolini.«
Poleg taborov za otroke tudi tržna dejavnost
Zadnje leto so v ŠUS veliko vložili v kamp, tudi v papirje, je pojasnil generalni sekretar ŠUS
Janez Ovsenik: »Parcele smo vpisali v zemljiško knjigo, nadaljujemo s pridobivanji vseh dovoljenj, tako da upamo, da bodo objekti čim prej legalizirani, kar se v 80 letih ni zgodilo. Ali je bilo premalo volje za to ali se nikomur ni zdelo pomembno, vendar če hočemo, da bodo stvari funkcionirale in da ne bo izgovarjanja, zakaj kdo česa ni mogel narediti, potem mora biti tudi to urejeno.«
V Gozdni šoli lahko sredi gozda tudi počivate v viseči mreži. FOTO: Špela Kuralt/Delo
ŠUS, ki združuje okoli 180 športnih društev in zvez, od najemnikov iz NaturAvantura pričakuje, da območje ostane namenjeno športu, skrbi za zdravje in korist ljudi. Ovsenik dodaja: »Škoda je, da bi tak prostor, ki poleg rekreativnih in športnih dejavnosti ponuja tudi turistične možnosti, ne bi bil izkoriščen. Da se to lahko uresniči, so zato tu pravi ljudje, ki se spoznajo na posel, imajo izkušnje, znanje in voljo. Fantje iz NaturAvantura so se izkazali s svojim konceptom, ki ga v Zgornji Savinjski dolini že uspešno udejanjajo s svojim kampom pri Ljubnem.«
ŠUS je Gozdno šolo dal v najem za eno leto, nekaj terminov je že rezerviranih. »Ključno je, da zadeva zaživi. Šele potem se bomo odločali naprej. Tudi še ne vemo, v kolikšni meri bo kamp komercialen. Vsekakor bo del ostal nekomercialen. Tudi projekt za socialno ogrožene še vedno ostaja, termin je že rezerviran,« je pojasnil Ovsenik.
Sprejeli bodo lahko do 300 ljudi
V družbi NaturAvantura ne skrivajo navdušenja nad novim kampom, ki bo dopolnil njihovo ponudbo v kampu Naturplac na Ljubnem, je dejal prokurist NaturAvantura
Gašper Domjan: »Sezona v Savinjski dolini je v glavnem od 20. julija do 20. avgusta, mogoče še kakšen teden več. V tem času dolina poka po šivih. Kar ni dobro za goste. Naturplac bi tako radi razbremenili, da bi sprejel največ 120 ljudi, dodatne goste bi tako lahko sprejeli tukaj v Mozirju v Gozdni šoli. Prostor je dovolj velik, da lahko tu sprejmemo tako turiste kot tudi pripravimo tabore za različne skupine mladih športnikov in socialno ogrožene. In tudi to je dobro, da se vse te skupine na skupnih prostorih za druženje, kot so tudi športna igrišča, premešajo.«
Eden od prostorov za druženje je tudi prostor ob tabornem ognju. FOTO: Špela Kuralt/Delo
V kampu je na voljo pet lesenih hišk, ki jih je postavil že prejšnji najemnik, a kamp ni prav zaživel. V hiškah je veliko ležišče, kjer lahko spijo do štiri osebe. Gosti si lahko najamejo šotor z jogijem in vso posteljnino, odejo in vzglavnikom, lahko imajo svoje šotore. Domjan napoveduje, da bodo v enem od manjših objektov, ki že stoji, v prihodnje uredili tudi mini hostel. Dodal je, da bolj ko kosijo, več prostora se odpira, a za zdaj bo kamp lahko sprejel do 300 gostov, kolikor dopuščajo sanitarije. Še največ težav je z vodovodom, voda je namreč primerna le za umivanje, ni pa pitna.
Pomoč občine
Župan Suhoveršnik, ki je bil še lani precej slabe volje zaradi Gozdne šole, je zdaj napovedal, da bo občina pri urejanju vodovoda pomagala: »V prihodnjih letih bo treba sem spraviti močnejšo elektriko, priključek je v bližini, vodovod in asfaltirati cesto. Potem bo infrastruktura rešena. Prepričan sem, da bo v roku leta ali dveh vse urejeno. Sofinancirala bo tudi občina. Koliko, še ne morem povedati. Prav je, da vsak malo sodeluje pri tem. Tudi domačini, ker se bodo verjetno tudi ti na to priklapljali.«
Branje v gozdu. FOTO: Špela Kuralt/Delo
Suhoveršnik zaključuje, da gre turizmu v Mozirju vedno bolje, prav ob Gozdni šoli bo najverjetneje kmalu zrasel še en kamp, ki ga ureja sosed in trenutno za ta namen pripravlja občinski podrobni prostorski načrt: »Savinja je čista, opažamo čedalje več ribičev iz Avstrije in Nemčije. Koncesionar pa je ob regulaciji naredil prave plaže in upam, da bodo obiskovalci to izkoristili.«
Komentarji