Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ljubljana in okolica

Pouk na hodniku in celo v župnišču

Dotrajana kamniška osnovna šola poka po šivih. Na gradnjo nove čakajo že 13 let.
Na prvi pogled velika šola, ki pa se spopada s hudo prostorsko stisko. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Na prvi pogled velika šola, ki pa se spopada s hudo prostorsko stisko. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
20. 10. 2020 | 07:00
20. 10. 2020 | 08:51
4:43
Kamnik – Odkar se je kamniška občina pred trinajstimi leti lotila projekta nove matične osnovne šole Frana Albrehta, ji ni uspelo postaviti še niti enega zidaka, pridobili pa so kar tri gradbena dovoljenja. Učencev je iz leta v leto več, šola poka po šivih. Predvidoma prihodnji mesec bodo občinski svetniki obravnavali investicijski program gradnje.

Prostorska stiska je stalnica te šole že vse od leta 1994. Pouk poteka v premajhnih učilnicah, na pretesnih hodnikih, premajhna je tudi jedilnica. Dodatno strokovno pomoč izvajajo v nekdanjem hišniškem stanovanju, dva oddelka petošolcev imata pouk v župnišču na Šutni, s čimer so se izognili dvema izmenama. Montažne učilnice so postavili kar na hodniku. V letošnjem šolskem letu obiskuje šolo 516 učencev. Sodeč po demografskih podatkih jih bo čez tri leta že skoraj šeststo.


V šoli je dotrajano vse


Po besedah ravnatelja Rafka Laha je občina odgovorna, da zagotovi ustrezne razmere za izvedbo vzgojno-izobraževalnega procesa. S prostorsko stisko je temeljito seznanjen tudi sektor za investicije na šolskem ministrstvu. V objektu, ki ni protipožarno varen, je dotrajano tako rekoč vse: okna, vodovodne cevi, električna napeljava in salonitna kritina. Stavbo vzdržujejo s skrajnimi napori. Pred kratkim je čez konec tedna spet spustila voda v iztrošenem radiatorju. Voda je tekla iz učilnice za fiziko skozi strop v knjižnico in računovodstvo. Poškodovane in delno uničene so knjige, računalniki, tiskalniki, parket in stropi.

»Da moramo načrtovati organizacijo pouka in ga izvajati v takšnih razmerah, je nehumano.« Rafko Lah, ravnatelj OŠ Frana Albrehta FOTO: Bojan Rajšek/Delo
»Da moramo načrtovati organizacijo pouka in ga izvajati v takšnih razmerah, je nehumano.« Rafko Lah, ravnatelj OŠ Frana Albrehta FOTO: Bojan Rajšek/Delo


»Da moramo načrtovati organizacijo pouka in ga izvajati v takšnih razmerah, je nehumano,« pravi ravnatelj in dodaja, da so imeli v lanskem šolskem letu 23 oddelkov, letos jih je 24, prihodnje leto pa bodo imeli še enega več. Razen letošnjih četrtošolcev so vse druge generacije, ki bodo obiskovale pouk v šestih razredih, tako številne, da bodo morali skladno z veljavnimi normativi oblikovati po štiri oddelke. Eden od staršev, ki smo ga srečali pred dotrajano šolo, je bil povsem jasen: »Naša družba funkcionira na podlagi izvršenih dejstev. Bognedaj, da se v šoli zgodi katastrofa, a takrat bosta občina in država hitro našli denar za gradnjo.«


Pridobili tri gradbena dovoljenja


Kamniška občina je že leta 2011 pridobila gradbeno dovoljenje za novogradnjo, a so se nato odločili za izvedbo drugih projektov. Upravni dovoljenji za šolo sta bili izdani še leta 2014 in nazadnje lani. Na podlagi investicijskega projekta je bila naložba ocenjena na dobrih 21 milijonov evrov. Novo občinsko vodstvo je zaradi visoke ocene investicije pregledalo dokumentacijo projekta za izvedbo​ (PZI) in skupaj z odgovornim projektantom preučilo možnosti za njeno spremembo, vendar na način in v obsegu, da bi bile spremembe skladne z zadnjim veljavnim gradbenim dovoljenjem. Če bi želeli sicer velikopotezni projekt še bolj racionalizirati, pravijo na občini, bi bilo treba povsem spremeniti velikost in zasnovo objekta.

Zaradi pomanjkanja prostora pouk poteka tudi v montažnih učilnicah na hodniku. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Zaradi pomanjkanja prostora pouk poteka tudi v montažnih učilnicah na hodniku. FOTO: Bojan Rajšek/Delo


To pa bi pomenilo, da bi bilo treba spremeniti občinski podrobni prostorski načrt (OPPN), izvesti nov natečaj na zbornici za arhitekturo in prostor, pripraviti nove projekte in pridobiti že četrto gradbeno dovoljenje. Po besedah župana Mateja Slaparja bi bila opisana rešitev finančno najbolj sprejemljiva, a glede na to, da bi vsi postopki trajali več kot tri leta, in upoštevajoč, da že letos na šoli primanjkuje prostora, to za občinsko vodstvo ni prava pot. Za prepotrebno gradnjo nove osnovne šole je občina ustanovila sklad, v katerega se je doslej nateklo 2,1 milijona evrov, do konca leta nameravajo vplačati še dober milijon. V trinajstih letih je bilo samo za izdelavo projektno-tehnične dokumentacije porabljenih 1,74 milijona evrov. Župan sicer gradnjo nove šole napoveduje za prihodnje poletje.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine