Litija – Zgodba člana kandidacijske komisije
Poldeta Žnideršiča, ki je domnevno pred lanskimi lokalnimi volitvami ponaredil podpis kandidata
Mihe Jančarja (oba iz stranke Desus) dobiva nove razsežnosti. Na podlagi sklepa občinskega sveta bo vodstvo litijske občine za razjasnitev okoliščin tega kaznivega dejanja obvestilo policijo, protikorupcijsko komisijo in tožilstvo.
Kot vse kaže, so se na litijski občini malce pozno predramili, saj so pristojne službe očitno že opravile prva preiskovalna dejanja.»Na pristojno državno tožilstvo je bila podana kazenska ovadba zaradi suma storitve kaznivega dejanja ponarejanja listin,« je povedala inšpektorica
Aleksandra Golec z ljubljanske policijske uprave. Preiskavo so zaupali litijskim policistom, ki so zaslišali nekatere vpletene v ta primer, med drugim tudi upokojenega policista Poldeta Žnideršiča. Ta jim je priznal, da je »namesto Mihe Jančarja listine res podpisal, ni jih pa ponaredil«.
Policija Žnideršiča sumi kaznivega dejanja ponarejanja listin.
Miha Jančar je v kandidaturo na listi Desus privolil kar po telefonu.
MJU: Z vidika zakonitosti volilne zakonodaje mandat občinskega svetnika ni sporen.
Na ljubljanskem okrožnem državnem tožilstvu so sprva odgovorili, da so prejeli le elektronsko ovadbo, in ne kazenske ovadbe z vsemi potrebnimi prilogami. Nekaj dni zatem so vendarle prejeli vso potrebno dokumentacijo in zadevo dodelili pristojnemu tožilcu. »Po proučitvi zadeve bo državnotožilska odločitev sprejeta v postavljenih rokih,« je zapisala
Katarina Bergant, višja državna tožilka.
»Takšnega primera še ni bilo in ga tudi zakonodaja ne predvideva.«
Marko Godec, predsednik OVK
Žnideršiča, dolgoletnega člana Desusa, ki je v Jančarju pred lanskimi lokalnimi volitvami, kot pravi, videl pravega kandidata na listi Desusa, kazenska ovadba bremeni kršitve prvega odstavka 251. člena kazenskega zakonika. V njem je zapisano, da kdor ponaredi listino ali spremeni pravo listino, zato da bi se taka listina uporabila kot prava, ali kdor ponarejeno ali spremenjeno listino uporabi kot pravo, se kaznuje z zaporom do dveh let.
Je in ni član Desusa
Jančar je minuli mesec že izstopil iz svetniške skupine Desusa in ni več član stranke, čeprav je letno članarino za lani in letos poravnal predsedniku litijskega Desusa
Milanu Zmrzlaku. Jančar je na seji občinskega sveta priznal, da ni podpisal pristopne izjave k stranki Desus, ker je policist in tega ne sme storiti. Prav tako ni podpisal soglasja h kandidaturi, saj je bil takrat v Nemčiji, zato je kar po telefonu privolil v kandidaturo. Statut Desusa pa jasno določa, da mora biti kandidat na listi Desusa član stranke, česar pa policist Jančar menda ni vedel. Zmrzlak ga je javno pozval k odstopu, s čimer bi sebi in stranki olajšal delo, vendar je Jančar odgovoril, da bi bilo to »nehigienično do ljudi, ki so me na volitvah podprli«.
Tožilec Godec zgrožen
Na ministrstvu za javno upravo (MJU) o domnevnih nepravilnostih uradno niso bili niti seznanjeni z okoliščinami situacije niti jim niso znani listinski dokazi o domnevnih nepravilnostih. Ugotavljajo, da z vidika zakonitosti volilne zakonodaje mandat občinskega svetnika (Jančarja) ni sporen. Sporno bi namreč lahko bilo njegovo članstvo v politični stranki kot zaposlene osebe v policiji. Dodajajo, da gre pri tem za razmerje med zaposlenim in delodajalcem, zato so litijski občini predlagali, naj pojasnilo pridobijo na ministrstvu za notranje zadeve oziroma policiji.
Marko Godec, predsednik občinske volilne komisije, meni, da komisija ne more preverjati pristnosti podpisov. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Ustava namreč pripadnikom obrambnih sil in policije prepoveduje članstvo v političnih strankah. Vendar se ta omejitev ne nanaša tudi na kandidiranje, čeprav na listi politične stranke.
Marko Godec, predsednik občinske volilne komisije (OVK), sicer pa okrožni državni tožilec svetnik je občinskim svetnikom povedal, da ima OVK povsem zvezane roke in ne more ukrepati.
Policist Miha Jančar ni več občinski svetnik na listi Desusa.
FOTO: Bojan Rajšek/Delo
»Takšnega primera še ni bilo in ga tudi zakonodaja ne predvideva. Ne gre za to, da primera ne bi znali ali hoteli rešiti, tega preprosto ne moremo rešiti,« je zgroženo ugotovil Godec. Komisija namreč konča z delom, ko občinski svet potrdi mandate. »Če se bo ugotovilo, da je bilo kaj narobe, je občinski svet tisti, ki lahko odloča o tem, ali je potrjeni mandat sporen. OVK tudi nima možnosti, da bi preverjala pristnost podpisov. Kakšno težo ima, ko nekdo ustno soglaša s kandidaturo, in ne pisno, pa morajo ugotoviti pristojne službe,« je prepričan Godec.
Komentarji