Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ljubljana in okolica

Na Igu bodo postavili pravo koliščarsko naselje

V središču Iga že gradijo interpretacijski center, v katerem bo predstavljena dediščina kolišč.
Prihodnji teden bodo gradbinci vlili betonsko ploščo bodočega interpretacijskega centra. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Prihodnji teden bodo gradbinci vlili betonsko ploščo bodočega interpretacijskega centra. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
18. 10. 2019 | 06:00
5:17
Ig – V okolici Iga so bila odkrita kolišča in to je tudi razlog, da so v občinskem središču v teh dneh začeli gradnjo interpretacijskega centra, v okviru katerega bo na obrobju Ljubljanskega barja zrasla tudi koliščarska vas v naravni velikosti. Vse to naj bi zgradili do leta 2021, obe znamenitosti pa bo povezovala dober kilometer dolga učna pot.

»Gre za pozitivno zgodbo tako za našo občino, kot tudi za vseh sedem barjanskih občin in nenazadnje za Slovenijo, saj gre za projekt, ki bo v živo predstavil dediščino kolišč, ki je vpisana v seznam svetovne kulturne dediščine,« je povedal ižanski župan Janez Cimperman. Pravi, da njihovo občino že zdaj obišče veliko turistov, a ne morejo ničesar videti, saj so kolišča globoko pod zemljo.

Središče Iga je postalo veliko gradbišče. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Središče Iga je postalo veliko gradbišče. FOTO: Bojan Rajšek/Delo


Projekt obravnava prezentacijo in interpretacijo biotske raznovrstnosti ter dediščino kolišč na območju Unescove svetovne kulturne dediščine na Igu. Načrtovani projekt bo sistemsko rešil zaščito tako naravne kot kulturne dediščine z dopolnjujočimi naravovarstvenimi in kulturnovarstvenimi ukrepi.

Janez Cimperman, župan občine Ig: »Brez sodelovanja vseh barjanskih občin projekt ne more zaživeti«. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Janez Cimperman, župan občine Ig: »Brez sodelovanja vseh barjanskih občin projekt ne more zaživeti«. FOTO: Bojan Rajšek/Delo


Ta svojevrsten izziv je predmet obravnave številnih strok in deležnikov, načrtovana interpretacija pa je del regionalne mreže interpretacije dediščine Ljubljanskega barja na več lokacijah, so sporočili z ministrstva za kulturo.


V kašči trgovina s spominki


Interpretacijski center, ki bo nared do avgusta, nastaja v trškem jedru Iga, med občinsko stavbo, pošto, osnovno šolo, cerkvijo z župniščem in obzidjem, staro kaščo, kompleksom sodobnega centra Iga (s knjižnico, dvorano ...) ter kmetijo z gospodarskim objektom. V njem bodo našle prostor stalne in začasne razstave, omogočena bo virtualna interpretacija vsebin ciljnim skupinam javnosti.

Takšna bo zunanjost interpretacijskega centra sredi Iga. Arhiv: Občina Ig
Takšna bo zunanjost interpretacijskega centra sredi Iga. Arhiv: Občina Ig


Cimperman dodaja, da bodo razstavljeni tudi predmeti, ki so jih našli na območju Iga in so zdaj shranjeni v Narodnem muzeju v Ljubljani. Med njimi je tudi najstarejše leseno kolo, staro dobrih 5000 let, in prav replika tega kolesa bo našla svoje mesto v nastajajočem objektu. V okviru tega centra bo dvorana za prireditve, v njej bodo obiskovalci lahko izdelovali koliščarske posode, pletli lan, v stari kašči pa nameravajo urediti trgovino s spominki.


Jalnovi bobri bodo oživeli


Že med gradnjo interpretacijskega centra bodo začeli z urejanjem poti in s postavitvijo pravega koliščarskega naselja, ki bo postavljeno ob sotočju Ižice in Želimeljščice in ga bo sestavljalo pet samostojnih objektov. Od tega bodo trije namenjeni ogledu in bodo ob obali jezera, dva pa na prostoru za njimi, na območju obstoječega močvirnega travnika. V objektih bo predstavljeno življenje iz obdobja koliščarjev, kakršnega je v knjigi Bobri popisal pisatelj Janez Jalen, in pa predstavitev ohranjanja biotske raznovrstnosti v času koliščarjev. V sami koliščarski naselbini so predvidena interpretacijska orodja, s katerimi bo predstavljeno življenje v času koliščarjev in njihovo naravno okolje. Posamezne objekte bo povezovala lesena pot na kolih, ki se bo nadaljevala v krožno pot okoli jezerskega območja.



Rekonstrukcija naselbine predstavlja koliščarsko vas iz tretjega tisočletja pred našim štetjem, z značilnim ambientom prazgodovinskih kolišč ob robu vodne površine. Prva prazgodovinska kolišča na Ljubljanskem barju so bila odkrita ravno v okolici Iga. Leta 2011 sta bili dve skupini kolišč v okolici Iga tudi vpisani na Unescov seznam svetovne dediščine. »Brez sodelovanja vseh barjanskih občin in pristojnih služb projekt ne more zaživeti, zato se zavzemam za tesno sodelovanje vseh, pri čemer občinske meje ne smejo biti ovira,« je poudaril Cimperman. Vrednost celotnega projekta, torej interpretacijskega centra, učne poti in koliščarskega naselja, je ocenjena na 2,2 milijona evrov, pri čemer bosta 1,59 milijona evrov primaknila evropski kohezijski sklad in država, preostanek pa ižanska občina. Kot partnerji v projektu sodelujejo še Javni zavod Krajinski park Ljubljansko barje in Znanstveno-raziskovalni center SAZU.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine