Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ljubljana in okolica

»Metelkove 6 ne bomo zapustili«

Ministrstvo bi med pandemijo obnavljalo stavbo, zato izseljuje dolgoletne najemnike.
Na Metelkovi 6 že skoraj trideset let delujejo mednarodno priznani kulturni akterji. Foto Uroš Hočevar
Na Metelkovi 6 že skoraj trideset let delujejo mednarodno priznani kulturni akterji. Foto Uroš Hočevar
20. 10. 2020 | 18:35
20. 10. 2020 | 19:07
14:11
Ljubljana – Na dan ponovne razglasitve epidemije in novih ukrepov z omejevanjem gibanja in uvedbo policijske ure, ki menda to ni, je najemnike prostorov na Metelkovi 6 pričakala še ena slaba novica. Ministrstvo za kulturo, ki je lastnik stavbe, je društva, zavode in nevladne organizacije pozvalo, naj sporazumno zapustijo stavbo do 31. januarja prihodnje leto.

Dopis ministrstva so prejele ugledne kulturne in druge neodvisne institucije in neprofitni zavodi, ki delujejo na področjih kulture, sociale in civilnih gibanj. Med njimi so Mesto žensk, En-Knap, Plesni teater Ljubljana, Forum, Maska, Sloga, Emzin, Mirovni inštitut, Škuc, Vertigo, NSK, Ekran, Kino Otok, Exodos in zavod za sodobno umetnost SCCA.
 

Skrb za najemnike


V dopisu je ministrstvo naslovnikom najprej pojasnilo, da je stavba, v kateri sicer že od leta 1996 neodvisni kulturni delavci najemajo prostore za svoje delovanje, zaradi dotrajanosti nevarna za najemnike oziroma brezplačne uporabnike in mimoidoče.

A skrb za najemnike, ki je bila očitno tako velika, da je ministrstvo prignala v akcijo sredi pandemije, je že v naslednjem stavku drugotnega pomena, saj ministrstvo pojasnjuje, da stavbo »potrebuje zase, ker jo bo obnavljalo, in zato poslovne prostore potrebuje prazne«. Zato predlaga, naj se najemne pogodbe in brezplačna uporaba poslovnih prostorov sporazumno razvežejo. Ministrstvo najprej poprosi naslovnike, naj predlog sporazuma preučijo, ga morebiti dopolnijo in vrnejo v osmih dneh – če se odločijo s podpisom jamčiti izselitev do 31. januarja 2021.

Toda že v naslednjem odstavku jim v primeru, da se ne bodo strinjali s sporazumnim prenehanjem najemne pogodbe, zagrozi, da bo »prek sodišča odpovedalo najem z enoletnim odpovednim rokom in doseglo izpraznitev poslovnih prostorov«, seveda na stroške najemnikov.

»Proti ravnanju ministrstva za kulturo odločno protestiramo in ga razumemo kot napad na civilno družbo in alternativno kulturo v želji, da se onemogoči delovanje kritične javnosti,« je v današnjem skupnem javnem odzivu zapisalo 23 podpisanih nevladnih organizacij. »Ministrstvu za kulturo in vladi sporočamo, da prostorov ne bomo zapustili in da se bomo z vsemi silami uprli napadom na civilno družbo, alternativno kulturo in demokracijo.«

Sredi epidemije ministrstvo za kulturo najemnike prostorov na Metelkovi 6 meče na cesto. Foto Uroš Hočevar
Sredi epidemije ministrstvo za kulturo najemnike prostorov na Metelkovi 6 meče na cesto. Foto Uroš Hočevar

 

Mednarodno priznani akterji


Na omenjenem naslovu delujejo mednarodno priznani akterji, ki so v skoraj 30 letih delovanja ustvarili veliko količino knjig, filmov, revij, razstav, konferenc, festivalov, gledaliških, lutkovnih in plesnih predstav, intermedijskih projektov in raziskav, pri čemer je del te produkcije podprlo prav ministrstvo, ki jih zdaj meče na cesto, še pišejo v odzivu. »Od ministrstva za kulturo bi pričakovali, da razmere pozna in da bo podprlo kreativnost in znanje, ki nastajata na tem prostoru, nasprotno pa se je sredi pandemije odločilo, da nam bo odvzelo osnovno infrastrukturo in s tem temelj za naše delovanje.«

Nevladniki tudi pravijo, da so v proračunu sredstva za obnovo predvidena šele v letu 2023, ministrstvo pa najemnikom ob predlogu za prekinitev najemne pogodbe ni ponudilo nadomestnih prostorov, niti ni z njimi stopilo v dialog.

Da gre za »nerazumno, nesramno in nepremišljeno potezo ministrstva«, je prepričan Ivan Novak, član kolektiva Laibach, ki ima na Metelkovi 6 pisarno in glasbeni studio. »V tem studiu smo od približno leta 2000 posneli kar nekaj svojih pomembnih albumov. Pred kratkim smo ga tudi prenavljali in vanj vložili precej sredstev,« je povedal za Delo.

Pri Mestu žensk, društvu za promocijo žensk v kulturi, ki deluje v tamkajšnjih prostorih od leta 2004, poudarjajo, da so urejene delovne razmere osnova za profesionalno delovanje v kulturi. To s svojim delom dokazujejo številne omenjene organizacije, med njimi tudi produkcijska hiša Vertigo, ki je, kot kažejo najnovejši rezultati raziskave Kreativne Evrope, med najbolj uspešnimi filmskimi podjetji pri pridobivanju sredstev iz evropskih skladov.

Stavba na Metelkovi 6 je dotrajana in nevarna, pravijo na ministrstvu. Nujno obnovo sta načrtovala že prejšnja ministra, Dejan Prešiček in Zoran Poznič. Foto Uroš Hočevar
Stavba na Metelkovi 6 je dotrajana in nevarna, pravijo na ministrstvu. Nujno obnovo sta načrtovala že prejšnja ministra, Dejan Prešiček in Zoran Poznič. Foto Uroš Hočevar


»Kot strela z jasnega« je novica o deložaciji povsem pretresla člane društva Škuc, ene najvidnejših organizacij neprofitnega kulturnega ustvarjanja pri nas, ki se je decembra lani po spremembi lastništva morala izseliti že iz prostorov na Kersnikovi. Zdaj pa jih mečejo še iz prostorov na Metelkovi, kjer imajo že od leta 1996 pisarne, montažno sobo, prostor za umetniške delavnice in knjižnico. Neuradno smo izvedeli, da pogodba iz preteklih let, h kateri so pred leti podpisali še aneks, predvideva, da ob spoštovanju vseh obveznosti lahko delujejo v teh prostorih, dokler ministrstvo ne objavi novega razpisa za oddajo prostorov. Takrat pa imajo kot stari najemniki prednost pri sklenitvi nove pogodbe.

Tudi zato, ker se formalnopravni status in pogodbe najemnikov razlikujejo, se zdi poteza ministrstva, da vsem akterjem pošlje enak ultimat, nepremišljena in pravno sporna. Zato bo posamezne primere preučil Pravno-informacijski center nevladnih organizacij – PIC, ki, mimogrede, tudi deluje v stavbi, ki jo ministrstvo zdaj želi zase. Po njihovem čimprejšnjem neformalnem mnenju bo morda bolj jasno, kaj preostane nevladnikom, ki za zdaj ostajajo odločni: »Metelkove 6 ne bomo zapustili.«


 

Ministrstvo: Stavba je statično sporna in nevarna za bivanje


Že včeraj, ko so nevladniki v nabiralniku našli omenjeni dopis, je stranka Levica podala poslansko pobudo ministru Vasku Simonitiju, naj takoj odstopi od namere po prekinitvi najemnih pogodb oziroma brezplačne uporabe prostorov, če pa tega ne namerava, naj zagotovi organizacijam enakovredne prostore pod enakimi pogoji.

»V dopisu ministrstvo ne ponuja nikakršne rešitve, denimo možnost vrnitve v prostore po prenovi ali zagotovitev nadomestnih prostorov. Pričakovati, da bi te organizacije ob že tako omejenih sredstvih v teh časih same našle ustrezno rešitev tako rekoč čez noč, je nerealno. Zato vidim to potezo ministrstva kot še enega v nizu korakov do popolne razgradnje vsega, kar je v tej državi še kritičnega do vlade Janeza Janše in napačnih potez vseh oblasti sploh,« je pobudi ob bok izjavil vodja poslanske skupine Matej T. Vatovec.

Levica opozarja, da ministrstvo uporabnike meče na cesto v času velike zdravstvene krize, ko je ravno sektor kulture in nevladnih organizacij zaradi posledic pandemije koronavirusa najbolj izpostavljen.

Na dogajanje se je odzvalo tudi društvo Asociacija, ki ima prav tako sedež na Metelkovi 6. »Zadevo vidimo kot še eno v seriji problematičnih potez Ministrstva za kulturo, ki ne želi vzpostaviti rednega, transparentnega in demokratičnega dialoga z deležniki. Ministrstvo nas v trenutku, ko smo organizacije soočene z izrednimi razmerami, sili v selitev in očitno kršenje navodil NIJZ. Takšnemu ravnanju odločno nasprotujemo. Menimo, da bi stavbo na Metelkovi 6 morali po epidemiji prenoviti in jo dati trenutnim uporabnikom nazaj v uporabo, v vmesnem času pa najemnikom zagotoviti nadomestne prostore,« so prepričani na Asociaciji, kjer pripravljajo pisni odziv.«

Ministrstvo bi najemnike izselilo do januarja 2021, čerpav ti opozarjajo, da so sredstva za obnovo v proračunu predvidena šele v letu 2023. Foto Uroš Hočevar
Ministrstvo bi najemnike izselilo do januarja 2021, čerpav ti opozarjajo, da so sredstva za obnovo v proračunu predvidena šele v letu 2023. Foto Uroš Hočevar


Danes popoldne se je odzvalo tudi ministrstvo za kulturo. Pojasnilo je, da je »stavba glede na normative oslabljena, statično sporna in nevarna za bivanje. Gre za oslabljeno nosilno konstrukcijo, streha zamaka, z nje je že padla kritina in poškodovala avto na parkirišču. Zaradi slabe fasade in pomanjkanja izolacije so stroški ogrevanja bistveno višji.« Na objektu naj bi doslej izvajali le nujna vzdrževalna dela, zdaj pa naj bi se ob statični sanaciji izvedla tudi zamenjava dotrajanih gradbenih elementov, vključno z inštalacijami, pojasnjujejo na ministrstvu in dodajajo: »Po evidenci plačnikov stroškov upravljanja je uporabnikov prostorov 18. Katere nevladne organizacije še uporabljajo prostore poleg naštetih, nam ni znano, saj jim soglasja za uporabo prostorov nismo dali. Vsi našteti za prostore ne plačujejo nobene najemnine, nekateri ne poravnavajo niti stroškov. Da bi se izognili nevarnostim na dotrajani stavbi, je ministrstvo brezplačne uporabnike pozvalo k izselitvi zaradi obnove objekta, saj gre za edini neobnovljeni objekt v lasti države na območju Metelkova jug. Nujno obnovo sta načrtovala že prejšnja ministra, Dejan Prešiček in Zoran Poznič.«

Kje v krizi hrani sredstva za prenovo svojih stavb, ministrstvo v odgovoru ni izdalo.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine