Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ljubljana in okolica

Kako se bo Rastoder lotil prenove hotela Bellevue

Podjetje v lasti poslovneža Izeta Rastoderja do konca poletja pričakuje gradbeno dovoljenje.
Hotel Bellevue, ki že leta vidno propada, bodo prenovili po natančnih navodilih zavoda za varstvo kulturne dediščine.
Hotel Bellevue, ki že leta vidno propada, bodo prenovili po natančnih navodilih zavoda za varstvo kulturne dediščine.
5. 7. 2019 | 06:00
5. 7. 2019 | 13:15
6:04
Iz sklepa agencije za okolje in prostor (Arso), izdanega konec januarja, je razvidno, da družba Bellevue investicije ne potrebuje okoljevarstvenega soglasja za odstranitev, rekonstrukcijo in novogradnjo hotela Bellevue. Če bo šlo vse po načrtih, bi lahko več kot desetletje propadajoči hotel novo podobo dobil konec prihodnjega leta.

Poslovnež Izet Rastoder, največji uvoznik eksotičnega sadja pri nas in eden največjih trgovcev z bananami na svetu, je propadajoči hotel na elitni lokaciji v ljubljanskem parku Tivoli kupil pred dobrima dvema letoma. Koliko je prejšnjemu lastniku – jordanskemu nepremičninskemu skladu Mawared – odštel za propadajočo stavbo, ni nikoli razkril. Znano je le, da so Jordanci leta 2009 za ta kulturni spomenik lokalnega pomena mariborskemu Študentskemu servisu odšteli 7,5 milijona evrov. Vsi dosedanji lastniki hotela so imeli z njim velike načrte, a nihče izmed njih obljub ni uresničil. Kot kaže, bo to zdaj uspelo Izetu Rastoderju, poslovnežu črnogorskega rodu oziroma njegovemu podjetju Bellevue investicije, družbi v skupini Rastoder.

Anđela Nikolić, vodja projektov v podjetju Rastoder, je pojasnila, da se gradbena dela še niso začela, ker še nimajo gradbenega dovoljenja. Dvajsetmilijonska investicija naj bi se tako predvidoma začela konec poletja. Kot pravi Nikolićeva, takrat namreč računajo, da naj bi gradbeno dovoljenje tudi dobili. Če bo šlo vse po načrtih, bo gradnja hotelskega kompleksa skupaj z obnovo Bellevueja končana v 15 mesecih.

To pomeni, da bi lahko propadajočemu hotelu na pobočju Šišenskega hriba nov sijaj vrnili konec leta 2020. Po naših informacijah gre za realno oceno, saj imajo na upravni enoti Ljubljana trenutno zelo malo prošenj za gradbena dovoljenja oziroma jih javni uslužbenci zelo hitro rešujejo.

V družbi Bellevue investicije se bodo lotili obnove vile in hotela Bellevue ter obeh paviljonov. Fotografije Jože Suhadolnik
V družbi Bellevue investicije se bodo lotili obnove vile in hotela Bellevue ter obeh paviljonov. Fotografije Jože Suhadolnik


Kaj vse bo na pobočju Šišenskega hriba?


Kot smo v Delu že pisali, naj bi imel načrtovani hotelski kompleks 105 sob in bo sodil v kategorijo štiri plus ali morda celo pet zvezdic. Predstavniki treh največjih luksuznih svetovnih hotelskih verig Hilton Worldwide, Mariott International in Accor naj bi se s poslovnežem Izetom Rastoderjem že februarja v Ljubljani pogovarjali o upravljanju bodočega hotela. Na vprašanje, ali so se tudi že kaj dogovorili, pa je Nikolićeva odgovorila: »Ne, dogovarjamo pa se o franšizi, in ne o upravljanju. O tem se sicer pogovarjamo z nekaterimi vodilnimi hotelskimi verigami, še vedno pa obstaja tudi možnost, da hotel pod svojo blagovno znamko razvijemo sami.«

Gradnja na pobočju Šišenskega hriba naj bi bila končana v dobrem letu in pol, kar je po mnenju strokovnjakov realna ocena.
Gradnja na pobočju Šišenskega hriba naj bi bila končana v dobrem letu in pol, kar je po mnenju strokovnjakov realna ocena.




Po mnenju Gregorja Jamnika, direktorja hotela Slon, je to povsem logična rešitev, saj hotelske verige veliko stanejo. »Blagovne znamke neke hotelske verige razen prepoznavnosti v tako majhnem mestu, kot je Ljubljana in za število sob, kolikor jih je v prestolnici na voljo, ne obetajo več veliko. Zato je v tukajšnji turistični destinaciji bolje, da hoteli sami poskrbijo za dvig kakovosti storitev, prepoznavnost in atraktivnost,« meni Jamnik.

V Rastoderjevi družbi po novem načrtujejo, da bodo poleg hotela z restavracijami, savnami in bazenom uredili tudi kongresno dvorano in sejne sobe. Gradnja, ki naj bi se je lotili v začetku jeseni, pa bo trajala samo leto in pol. Čeprav je iz dokumentacije razvidno, da naj bi trajala 18 mesecev, Nikolićeva ocenjuje, da bi se lahko končala že v 15 mesecih. Uredili bodo tudi okolico, z občino pa bodo poskušali doseči tudi dogovor o ureditvi dostopnih cest. Pri tem se pojavlja vprašanje, ali je je to v tako kratkem času sploh mogoče. Nenazadnje bodo morali po natančnih navodilih zavoda za varstvo kulturne dediščine tudi prenoviti propadajočo stavbo nekdanjega hotela in vile Bellevue.


Jamnik: Čas gradnje je realen


»Ker pri obnovi in gradnji novega hotela ob vznožju šišenskega hriba ni veliko sosedov, s tem tudi ni strank v postopku. Zato je ocena, da bodo do konca poletja dobili gradbeno dovoljenje, realna. Tudi hotelski kompleks bodo lahko zgradili v dobrem letu in pol. Najbolj težavno za prejšnje lastnike je bilo namreč pridobivanje kulturnovarstvenega soglasja,« ocenjuje Jamnik. Po naših informacijah to soglasje v Rastoderjevi družbi že imajo, sprejet pa je tudi prostorskoureditveni načrt.

»Ocenjujem, da je časovni načrt izvedbe hotelskega kompleksa tako povsem realen«, še pravi Jamnik. Kot nam je potrdila Nikolićeva, bodo hotel projektirali strokovnjaki v ljubljanski družbi Enota. Ti so projekcijo bodočega hotela izdelali že leta 2015, vendar Nikolićeva zatrjuje, da bo ta nekoliko drugačna od tiste izpred štirih let.

Iz dokumentacije Arsa je še razvidno, da bo imel štirinadstropni prenovljeni hotel Bellevue z okoli 100 sobami in prostori za gostinski, kongresni in wellnes program, tudi podzemno garažo v treh etažah. Obnovljena vila Bellevue, ki je na zahodni strani hotela, pa bo imela štiri apartmaje v dveh nadstropjih. Obnovili bodo tudi oba paviljona, ki bosta namenjena občasnim dogodkom oziroma prireditvam.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine