»Po trgovski logiki je najboljši čas za odprtje trgovine september. Decembra je namreč že preveč gneče.« Tako je po danšnji slovesnosti ob položitvi temeljnega kamna za prvo Ikeino trgovino pri nas dejal župan
Zoran Janković. Napovedal je tudi, da bo občina do odprtja uredila vse ceste, ki so v njeni pristojnosti.
To, da bo švedski pohištveni gigant na 31.000 kvadratnih metrih velikem zemljišču v ljubljanskem BTC končno začel graditi prvo trgovino pri nas in nudil zaposlitev okoli 300 Slovencem, od danes ni več novica. Novica je, da bi glavni gradbinec – novomeška družba CGP – tipsko Ikeino trgovino lahko zgradila že do poletja prihodnje leto. Župan Zoran Janković je namreč izrazil upanje, da bi gradbinci zgrajeni objekt predali namenu v manj kot letu dni oziroma do konca junija prihodnje leto.
Novomeški CGP bi lahko objekt predal namenu že poleti 2020.
S prihodom Ikee in novimi zaposlitvami bo imela korist tudi država.
Kar 90 odstotkov energije, potrebne za delovanje trgovine, bo iz obnovljivih virov.
Ikeina trgovina v Ljubljani bo ena najbolj trajnostnih v Evropi, je dejala Sara Del Fabbro, izvršna direktorica Ikee za JV Evropo. Foto: Leon Vidic
Sara Del Fabbro, izvršna direktorica Ikee za jugovzhodno Evropo, je v intervjuju za
Delo sicer pojasnila, da »od trenutka, ko z gradnjo začnejo, do zaključka običajno traja leto dni«. Kot pravi Del Fabbrova, bo Ikeina trgovina v Ljubljani ena najbolj trajnostnih v Evropi.
Vladislav Lalić, regionalni direktor za nepremičnine in razvoj v Ikei SEE, pa je dodal, da bo opremljena tudi s sončno elektrarno in z zbiralnikom za deževnico. Ko bo gradnja končana, bo objekt kar 90 odstotkov energije za delovanje pridobil iz obnovljivih virov.
Švedski gigant nikoli ne gradi nepremišljeno
»Ikea trgovine nikoli ne postavi nepremišljeno. Videli smo, da številni Slovenci nakupujejo v Avstriji, Italiji in na Hrvaškem«, je med razlogi za prihod v prestolnico navedel Lalić. Izpostavil je »odlično« lokacijo ljubljanske trgovine, saj bo od središča mesta oddaljena le 3,5 kilometra. Spomnimo, da bo v trgovini na voljo okoli 10.000 izdelkov, uredili bodo tudi otroško igrišče, restavracijo s 450 sedeži, bistro, prodajalno švedske hrane ter parkirišče za več kot 170 koles in 943 vozil, vključno s petimi polnilnimi postajami za električna vozila. Pričakujejo, da jo bo na leto obiskalo okoli tri milijone ljudi, posebnost trgovine pa bo, da jo bo mogoče obiskati tudi z javnim prevozom, s kolesom ali peš.
Foto: Leon Vidic
Dodatni prihodki tudi za državno blagajno
Župan Zoran Janković, ki je napovedal ureditev vseh cest do nove Ikeeine trgovine, je pojasnil, da je občina Šmartinski nadvoz že končala, začeli bodo s širitvijo Letališke v štiripasovnico, razširili bodo tudi Kajuhovo cesto, ostalo pa, kot pravi, je stvar državnega Darsa. »S prihodom Ikee v Slovenijo je družba dokazala, da je država v velikem gospodarskem razvoju. Gradilo jo bo slovensko podjetje, dobri proizvajalci, ki bodo sprejeli cenovno politiko, pa bodo imeli tu dober trg. Mi Ikeo potrebujemo,« je dejal ljubljanski župan.
Temeljni kamen so simbolično položili (od leve proti desni) Dari Južna, novomeški CGP, župan Zoran Janković, Sara del Fabbro, izvršna direktorica Ikee za JV Evropo, Samuel Ulfgard, prvi sekretar švedskega veleposlaništva na Dunaju, Vladislav Lalić, region
O pomenu švedske investicije v prestolnici pa je
Jože Mermal, predsednik upravnega odbora BTC, dejal: »To hkrati pomeni tudi dodatnih 15 milijonov evrov prispevkov v socialno blagajno in 300 novih zaposlitev. Poleg tega pa se nam ne bo treba več kot pol dneva voziti po izdelke v sosednjo Italijo, Avstrijo ali na Hrvaško.«
Zemljišče v BTCju, kjer bodo gradili trgovino Ikea, je veliko kar 31.000 kvadratnih metrov. Foto: Leon Vidic
Komentarji