Ob mednarodnem dnevu gluhih: V soboto slavnostna akademija pred mestno hišo – Projekt Gluhi strežejo v planinskih kočah
Galerija
Pogovor v slovenskem znakovnem jeziku pred prostori Mestnega društva gluhih Ljubljana. Foto Arhiv MDGL
Ljubljana – Ob 20. obletnici delovanja Mestnega društva gluhih Ljubljana in v počastitev mednarodnega dneva gluhih, ki je sicer uradno zadnja sobota v mesecu, bo to soboto pred Mestno hišo slavnostna akademija z namenom, da se gluhi predstavijo širši javnosti, prireditve pa bodo potekale v jeziku slišečih in gluhih.
Ker želimo, da gluhi vstopajo v javno življenje in se predstavijo širši javnosti, smo se odločili, da iz zaprtih dvoran in sob prireditev predstavimo na enega glavnih trgov v državi, na Mestni trg, je povedal Tadej Čater, režiser slavnostne akademije.
Vključeni z znakovnim jezikom
Začelo se bo že ob 9. uri z likovno delavnico, ki jo bo vodil akademski slikar mag. Nikolaj Vogel, ki je tudi predsednik Mestnega društva gluhih Ljubljana. Sledila bo delavnica slovenskega znakovnega jezika, Društvo slovenskih pisateljev pa bo z recitali, ki bodo za gluhe v znakovnem jeziku, počastilo Cankarjevo leto. Predstavili bodo spletno televizijo, slavnostna akademija z naslovom Z znakovnim jezikom smo vsi vključeni pa se bo začela ob 12. uri. "S tem želimo opozoriti, da smo gluhi nevidni invalidi, kot skupnost, ki ni opazna, tako kot slepi in invaldidi na vozičkih, ampak je vseeno med nami."
Tudi gledališka predstava bo potekala v znakovnem jeziku in slovenskem knjižnem jeziku. Z glasbenimi točkami pa bodo pokazali, da ne drži, da gluhi glasbe ne slišijo. Slišeči učenci OŠ Božidarja Jakca iz Štepanjskega naselja pa bodo nastopili z Zdravljico v znakovnem jeziku. "naš cilj je privabiti čim več ljudi, da se ustavijo za minuto ali dve, in jih tako opozorimo, da gluhi živijo tukaj z nami," je še dejal Čater.
Sodelovanje z rdečim križem in planinsko zvezo
Različne prireditve sicer potekajo ves september. Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije (ZDGNS) Skupaj z rdečim križem že tretje leto organizira krvodajalske akcije, na kateri lahko gluhi darujejo kri, je povedal sekretar ZDGNS Matjaž Juhart. Prihodnjo sredo pa bodo na sedežu zveze na Drenikovi 24 v Ljubljani organizirali dan odprtih vrat Hiše slovenskega znakovnega jezika.
Zadnji teden v septembru je mednarodni teden gluhih. Poleg tega je OZN letos razglasila prvi mednarodni dan znakovnih jezikov, ki je uradno 23. septembra. Ob tej priložnosti so večletno sodelovanje s Planinsko zvezo Slovenije obogatili s posebnim dogodkom Gluhi strežejo v planinskih kočah, ki bo potekal 22. in 23. septembra. Sodelovalo bo 70 prostovoljcev, med njimi 50 gluhih, od katerih bo 30 natakarjev in 20 animatorjev, ter 20 tolmačev znakovnega jezika. Kot je povedal Blaž Urh, član delovne skupine v tem projektu, da se tako želijo s ciljem inkluzivnosti povezati z oskrbniki, pohodniki in z vsemi, ki so v hribih. Projekt bodo dva dni izvajali v 10 kočah: v Tamarju, na Zelenici, na Kamniškem sedlu, na Planini nad Vrhniko, na Slavniku, na Uštah, Čemšeniški planini, pri Gospodični na Gorjancih, v Ruški koči na Pohorju in na Boču. V soboto, 22. septembra, bodo v vseh kočah ob 10.30 pripravili kratek program in vabijo planince, da obiščejo kakšno od koč.
Pobuda za spremembo ustave
Vlada je za dan slovenskega znakovnnega jezika pred leti razglasila 14. november, na ta dan pa bodo gluhi natanko ob 14.11 obiskali državni zbor in predali pobudo za spremembo ustave, da bi bil znakovni jezik uvrščen med uradne jezike. Največja rak rana je namreč znakovni jezik, z njegovim priznavanjem bi lahko rešili težave pri izobraževanju in zaposlovanju gluhih v Sloveniji, je opozoril predsednik ZDGNS Mladen Veršič.
Komentarji