Neomejen dostop | že od 9,99€
»Danes je velik praznik, k nam so za tri mesece prišle v goste izbrane Rembrandtove grafike,« je v uvodu nagovora na slavnostnem odprtju razstave Rembrandt. Grafike največjega starega mojstra 25. aprila dejala direktorica Narodne galerije Barbara Jaki. Avla galerije je bila nabito polna. Po uradnem delu, v katerem so spregovorili še Johan Verboom, Milou Halbesma, Epco Runia in Asta Vrečko, se je pred razstavno dvorano vila vrsta, saj si je bilo Rembrandtove grafike – v omejenem številu naenkrat – že mogoče ogledati.
Barbara Jaki
direktorica Narodne galerije
Težko smo pričakovali razstavo enega od najpomembnejših in najvplivnejših predstavnikov zahodne umetnosti, ki je bil slaven in cenjen že v času življenja, njegov vpliv na poznejše ustvarjalce je bil izjemen in traja do današnjih dni. Enako brezčasna in vedno moderna je univerzalnost njegovega likovnega izraza, ki mu je zagotovila visoko mesto v zgodovini. Nizozemski umetnik 17. stoletja je zato tudi naš umetnik, le na videz časovno ali geografsko oddaljen, a še vedno aktualen v človeški dimenziji svojega dela.
Johan Verboom
veleposlanik Kraljevine Nizozemske v Sloveniji
Med Nizozemci Rembrandt velja za najbolj znanega umetnika, slikarja, velikega mojstra tako imenovane zlate dobe. Tudi po svetu velja za enega od največjih nizozemskih slikarjev, čeprav mu verjetno dela konkurenco Vincent van Gogh. [...] Rembrandt je vsekakor izjemen ambasador naše države. [...] Zame je ta razstava dokaz dobrega sodelovanja med Slovenijo in Nizozemsko. Tako kot odnosi med našima državama je na zelo visoki ravni.
Milou Halbesma
direktorica Muzeja Rembrandtova hiša
Ta razstava je velik mejnik. Že v preteklosti smo pripravljali razstave na tujem, na primer pred dvajsetimi leti jih je bilo veliko. Takrat smo obiskali Ljubljano. Potem je naša dejavnost v tujini počasi zamrla. Zadnjo razstavo v tujini smo pred osmimi leti odprli na Japonskem. Ta je precej drugačna od tistih, ki smo jih pripravili prej, in je v veliki meri drugačna tudi od tiste, ki smo jo pred triindvajsetimi leti predstavili v Ljubljani. Pripravili smo previden, skrben izbor grafik glede na njihovo kakovost in privlačnost. Poleg tega smo izbrali posebno zgodbo oziroma rdečo nit. To je torej nov format razstave, za katerega upam, da ga bomo pogosteje uporabili. Ljubljana je prva, ki ga je deležna.
Epco Runia
vodja zbirk in izobraževanja v Muzeju Rembrandtova hiša
Radi bi vam pokazali, da Rembrandt ni uporabljal grafik le za to, da bi reproduciral obstoječe delo, kot je bilo v navadi v 17. stoletju. Od začetka je snoval nove prijeme, prilagojene posebnostim tehnike. Pri njem je vsaka grafika samostojno likovno delo in to bi radi predali obiskovalcem razstave. [...] Ko jih gledamo, opazimo, da je bil velik inovator. Ravno zato si jih moramo ogledovati od blizu, in to drugače, kot opazujemo slike.
Asta Vrečko
ministrica za kulturo
Grafika ima zaradi ljubljanske grafične šole v slovenski likovni umetnosti posebno mesto, zato ne čudi, da je bilo za Rembrandta vedno prisotno zanimanje. Rembrandt je pomembno vplival na različne generacije umetnikov, tudi na še enega velikana svetovne umetnosti, slikarja in grafika Zorana Mušiča. Ponosni smo, da so umetniška dela tega svetovnega mojstra znova na ogled v Ljubljani [...]. Takšne povezave in mednarodna sodelovanja so zelo pomembna in želim si, da bi v teh izjemnih umetniških delih uživalo čim več ljudi.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji