Zadnji avgustovski dnevi so v Velenju zadnjih dvajset let tradicionalno zapisani kulturi. Na
festivalu mladih kultur Kunigunda, ki so ga prvič organizirali leta 1998, letošnji bo 21. po vrsti, prevladuje alternativna scena, a pregled dveh desetletij kaže, da je Kunigundino srce, sicer simbol festivala, dovolj veliko za prav vse kulture. Tudi tiste, ki se jih ne da popredalčkati.
Letošnji Titov skate session v okviru festivala Kunigunda bi morali izpeljati danes, vendar so ga zaradi slabe vremenske napovedi prestavili na prihodnjo soboto, 1. septembra. FOTO: Arhiv MC Velenje
Festival mladih kultur, ki ga pripravlja Mladinski center Velenje, je ime dobil po lokalni legendi o prelepi grajski spletični Kunigundi, ki naj bi živela na velenjskem gradu. Obtožili so jo čarovništva in jo vrgli v vodnjak. Vse od takrat naj bi Kunigunda strašila po grajskih sobanah. Mladi Velenjčani so se mladenki želeli pokloniti z mlado kulturo, za katero so zapisali, da »je velikokrat prav tako po krivem obtožena, da ni dovolj kulturna. Tudi alternativna kultura išče svoj prostor pod soncem, tako kot ga je iskala Kunigunda. Mi je ne obsojamo in ji dajemo možnost, da se razcveti v vsem svojem šarmu, mladostnem zagonu, se razvija in plemeniti, prav tako med festivalom dajemo možnost obiskovalcem, da se z njo spoznajo, spoprijateljijo in v njej uživajo.«
Splet gibčnosti in bolečine z ene od prejšnjih Kunigund. FOTO: Tilyen Mucik
Letošnji festival, ki bo trajal vse do 1. septembra, bo v znamenju dvajsetih let, odkar festival pripravljajo. Ponosni so na vsa leta, saj so v tem času gostili mnoge glasbenike, vizualne umetnike, igralce, ki so kasneje zasvetili kot velike zvezde. Kunigunda je bila vedno prostor, kjer so se kalili in svoje nastope pilili mladi talenti. Tako je na Kunigundini pisti svoje kreacije predstavljala danes mednarodno uveljavljena modna oblikovalka Maja Ferme. Nastopili so mnogi, kasneje zelo znani in uveljavljeni glasbeniki, je dejal direktor festivala
Marko Pritržnik: »Leta 1999 smo festival Kunigunda pripravljali z DJ Umekom. Z njim smo odprli vrata Stare elektrarne, izjemnega prostora, kjer smo postavili prvi rave party v Velenju. Mnoge skupine so na začetku svoje poti nastopile pri nas, denimo Katalena. Ves čas iščemo obetavne, mlade glasbene skupine. S.A.R.S. so nastopili pri nas, ko smo jih dobili za zelo nizko ceno, potem so čez leto, dve stopili iz ozadja. Ali pa recimo srbska supina ZAA, ki je bila potem udeleženka Evrovizije.«
Hiphop spektakel
V letih trdega dela je Kunigunda postala simbol mladih, alternativnih kultur. Pravzaprav vseh kultur, poudarjajo: »Čupali smo z metalci in pankerji, bengali z reperji in MC-ji, rejvali z DJ-i, plesali v reggae in ska tonih ter uživali v vsem, česar se ni dalo popredalčkati.« Poleg prej omenjenih skupin so tako na festivalu nastopili še Dubioza kolektiv, Kultur Shock, pa tudi imena, ki so bila znana že ob prihodu, kot so Edo Maajka, Kiril Džajkovski, Let 3, The Stroj, Ana Pupedan, Terrafolk … Vendar Kunigunda ni le glasba in festival so zaznamovali tudi Dragan Živadinov, Gašper Tič, Sebastijan Cavazza …
Tilyen Mucik razstavlja na velenjskem gradu. Foto Matej Nahtigal
Pritržnik med letošnjimi vrhunci poudarja prav nocojšnji koncert v Klubu eMCe plac: »Nastopil bo ameriški hiphop zvezdnik Jeru the Damaja. Gre za enega izmed prvih ustanoviteljev te subkulture kot take in zelo smo ponosni, da bo prišel v Slovenijo in nastopil tudi pri nas. Na koncertu bo še zelo močna velenjska hiphop scena in hrvaška skupina Bolesna brača. Obeta se velik spektakel.« Med vrhunci sta še nedeljska predstavitev zbornika o dvajsetih letih festivala in že odprta razstava Flora Femina Tilyen Mucik na velenjskem gradu. Mucikova je skoraj hišna fotografinja Kunigunde, razstava je njena diplomska, razlaga Pritržnik: »Gre za lokalno umetnico, ki ima izjemen, drugačen pristop k fotografiji. Razstava je katarzična.«
Z mladimi naprej
Če so prvi festival pred dvajsetimi leti pripravljali trije, je festival danes prava organizacija. Ideja ostaja, da festival pripravljajo mladi, pravi Pritržnik: »Celoten festival oblikujejo, organizirajo in izvedejo mladi iz Velenja. Gre za več kot 70 mladih, ki pripravlja resnično vse: od hrane za nastopajoče, tu so čistilne ekipe, ozvočenje, osvetlitev … Veliko je prostovoljskega dela. Tako je to tudi učni festival, tu mladi pridobijo izkušnje. Poleg tega, da je to zanje priložnost, je tudi odgovornost.«
Letošnja ekipa Kunigunde. FOTO: Anže Kovač
Glede na odziv javnosti, obisk, pa tudi vedno večjo prepoznavnost tudi v mednarodnem prostoru je bil trud prvih organizatorjev verjetno že poplačan. A kot pišejo organizatorji, jim energije, idej in volje ne manjka: »Kunigunda se vedno razvija, sestavlja, tišči kulturo v žile, deli klofute pripravljenim in nepripravljenim. In še bo. Tudi letos.« Imate dober teden dni časa in okoli dvajset dogodkov, ki bodo dvignili vaš alternativni kulturni pritisk.
Komentarji