Prvi mož slovenskih pisateljev zapušča »Hišo izdelovalcev knjig« pol leta po začetku drugega mandata
Galerija
Naši viri pravijo, da je Svetinova odločitev za odstop zares zasebne, zdravstvene narave, da pa ima tudi sicer vsega dovolj. Foto Jure Eržen
Člani in članice Društva slovenskih pisateljev so v ponedeljek prejeli pismo predsednika Iva Svetine. »Moram vas obvestiti, da sem 22. junija obvestil upravni odbor, da nepreklicno odstopam z mesta predsednika DSP. Razlogov za to mojo odločitev je več, med drugim so tudi osebne narave.«
V pismu med drugim pravi, da je storil napako, ker je decembra lani znova kandidiral še za naslednja tri leta. »Tedaj bi moral biti bolj odločen in kandidaturo odkloniti, ne nazadnje tudi zaradi vse pogostejših zdravstvenih težav.« Svetina, ki izjav ne daje, češ da bo svoje razloge pojasnil na izrednem občnem zboru v drugi polovici septembra, je članstvo tudi obvestil, da od junija dela poslovnega sekretarja društva ne opravlja več Saša Jovanović, ker da je samovoljno (brez soglasja UO) zapustil delovno mesto. In da je upravni odbor sprejel tudi sklep, da bo avgusta opravljena revizija poslovanja društva za zadnje obdobje, ki jo bo izvedla pooblaščena revizijska hiša. »Prepričan sem, da vas je mnogo, ki bi lahko suvereno vodili naše društvo. Zato me prihodnost naše hiše, Hiše izdelovalcev knjig, ne skrbi. Zahvaljujem se vam za zaupanje in vam želim lep preostanek poletja.«
Angažirani predsednik
Pisatelj, pesnik in dramatik Ivo Svetina Društvo slovenskih pisateljev vodi od konca leta 2014, ko se je upokojil kot dolgoletni direktor Slovenskega gledališkega muzeja. Pred tem je bil zaposlen tudi kot dramaturg in urednik dramskega programa na TV Slovenija in v Slovenskem mladinskem gledališču. Decembra lani je bil edini kandidat za ponovni mandat predsednika društva in dobil visoko podporo med članstvom, ki je njegovo dotedanje vodenje društva videlo kot izrazito pozitivno. Med drugim se je društvo pod njegovim vodstvom ukvarjalo s položajem samozaposlenih, z nacionalnim kulturnim programom 2018–2025, osnutkom prenove kulturnega modela, kulturniško zbornico, pripravljali in soorganizirali so številne prireditve, močan glas pa je društvu dajal tudi s svojimi poslanicami, v katerih je ostro in kritično opozarjal na probleme in položaj kulture in kulturnikov v slovenski družbi. Na letošnji mednarodni dan maternega jezika je zapisal: »Vse pogosteje se sliši jezik, ki nas ga mati ne bi mogla učiti; to je jezik sovraštva, nestrpnosti, vseh mogočih fobij, jezik, ki ni več vesel pozdrav ali pesem, ampak kletev ...« Svetina je v zadnjem času začel reševati tudi nekatere nepremičnine društva z vizijo, kaj se lahko naredi v eni najlepših vil v Ljubljani, t. i. vili Ebenspanger na Tomšičevi ulici 12, pri tem pa prišel v spor z dolgoletnim najemnikom Jazz Clubom Gajo, ki so mu odpovedali najemno pogodbo. Pisateljsko društvo je namreč prostore želelo prenoviti, najemnik lokala naj bi prevzel vodenje tako restavracije kot vrta, UO društva pa je dotedanjo gostinsko ponudbo na vrtu ocenil za slabo, prav tako pa tudi glasbeni program.
Nezainteresiranost članstva
Spor se je sprva zdel konceptualne narave, a je prerasel širše med članstvo in v civilno sfero: padale so velike besede o »kulturni dediščini, štabu slovenske osamosvojitve, potrošniški profanaciji«, na eni in drugi strani pa so stali znani podporniki. Zgodba je šla celo do sodišča in tam obstala, vrt pa že vse poletje sameva. Kakorkoli, naši viri pravijo, da je Svetinova odločitev za odstop zares zasebne, zdravstvene narave, da pa ima tudi sicer vsega dovolj, od zadeve z vrtom do popolne nezainteresiranosti za društvene zadeve med članstvom. Danes tako precej preroško zvenijo besede ene od članic društva, ki je lani ob Svetinovi ponovni izvolitvi in vseh njegovih dosežkih pri vodenju društva zapisala: »Mislim, da je to za ramena enega pisatelja več kot dovolj.«
Mimogrede: Društvo slovenskih pisateljev je eno najstarejših civilnih združenj na Slovenskem, ustanovljeno je bilo leta 1872, trenutno ima 319 članov. Pred Svetino so ga vodili Veno Taufer, Milan Jesih, Slavko Pregl, Vlado Žabot idr.
Komentarji