Neomejen dostop | že od 9,99€
S projekcijo filma Božansko usmiljenje Alaina Guiraudia v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma se drevi začenja Ljubljanski mednarodni filmski festival, Liffe. V 35. izdaji bo ponudil 91 celovečernih in tri sklope kratkih filmov. Prikazali jih bodo v uveljavljenih sekcijah, retrospektivo so namenili grško-francoskemu cineastu Costi-Gavrasu.
V uradnem tekmovalnem programu Perspektive, kjer bodo podelili nagrado vodomec režiserju ali režiserki najboljšega filma po izbiri mednarodne žirije, bodo prikazali deset filmov iz zelo različnih kulturnih okolij. Od tega so jih kar šest režirale ženske.
V sekciji Predpremiere bodo med drugim prikazali neodvisno komedijo Anora Seana Bakerja, ki je na letošnjem filmskem festivalu v Cannesu prejel zlato palmo, ter Megalopolis Francisa Forda Coppole, ki ga je programski direktor festivala Simon Popek opisal kot spektakel, ki ga je vsekakor potrebno videti na velikem platnu, pa tudi novi film Danisa Tanovića Pozno poleti.
Kralji in kraljice bodo ponudili filme velikih imen svetovnega filma. V sekciji Panorama bodo prikazali filme z več celin, med njimi nizozemski film Alfa, ki je nastal v koprodukciji s slovensko produkcijsko hišo Staragara. Sekcija Ekstravaganca bo ponudila pet filmov, med njimi film Substanca Coralie Fargeat, v katerem sta zaigrali Demi Moore in Margaret Qualley.
Kot je že tradicija, na Liffu poskrbijo tudi za raznolik spremljevalni program, ki bo potekal na različnih koncih Ljubljane. Obiskovalci bodo med drugim izvedeli, kako produkcijski proces nastajanja filma vpliva na končni rezultat. Govor bo tudi o lepotnih standardnih, filmskih adaptacijah knjig ter o tem, kako posneti film s telefonom.
V dvorani AGRFT bo v petek, 15. novembra, ob 11. uri mojstrska delavnica ob filmu Cent'anni. Režiserka Maja Doroteja Prelog in producent Rok Biček bosta spregovorila o nastanku nevsakdanjega dokumentarnega projekta Cent'anni, ki se je začel z eno idejo in sklenil popolnoma drugače od načrtovanega. Poslušalci bodo izvedeli, kako lahko nepričakovan in turbulenten produkcijski proces vpliva na končno obliko filma in medsebojna razmerja v ekipi.
Po projekciji filma Substanca, ki bo v ponedeljek, 18. novembra, ob 17.30 v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma, bodo voditelji Multimedijskega centra RTVS v navezavi na film Coralie Fargeat z gostjama spregovorili o pasteh tradicionalnih lepotnih standardov za ženske ter o starizmu v sodobni družbi. Dotaknili se bodo vprašanja, kako daleč so ženske prignane v iskanju večne mladosti in lepote ter ali je film kritika ali samo še en primer hollywoodskega poblagovljenja ženskega telesa.
Delavnica videografije s pametnim telefonom bo v četrtek, 21. novembra, od 15. do 18. ure v dvorani E1-E2 Cankarjevega doma. Dražen Štader, televizijski in filmski režiser ter direktor fotografije, bo združil najboljše od obeh svetov, filmsko govorico z mobilnostjo pametnih telefonov, ki jih imamo vedno pri roki. Delavnica je namenjena vsem, ki si želijo dobiti osnove vizualnega pripovedništva v najkrajšem času.
Strokovno srečanje Art kino mreže Slovenije na temo Avtorske pravice v kinu bo v četrtek, 21. novembra, od 10. do 13. ure v dvorani E1-E2 Cankarjevega doma. Posvečeno je predstavitvi verige avtorskih pravic v avdiovizualnem sektorju, analizi praktičnih primerov iz evropskih držav ter okrogli mizi, na kateri se bodo predstavniki kinematografov, filmskih distributerjev, strokovnih združenj, avtorskih organizacij in pristojnih odločevalcev pogovarjali o vrednotenju avtorskih pravic. Ob koncu srečanja bo Art kino mreža Slovenije podelila nagrado za najboljši film festivala po izboru žirije, ki bo sestavljena iz treh sodelavcev mrežnih kinematografov.
V okviru projekta Ustvarjalna Evropa Media bo v četrtek, 21., in petek, 22. novembra, v dvorani M3 Cankarjevega doma srečanje predstavnikov distribucijskih podjetij, namenjeno spodbujanju uspešnega kroženja in promocije evropskih filmov v Sloveniji.
V petek, 22. novembra, bo v Kosovelovi dvorani Cankarjevega doma nov cikel filmskih projekcij s pogovori za mlade v tem šolskem letu. Odprla ga bo litovska najstniška drama Strupeno režiserke Saulė Bliuvaitė, ki ji bo sledil pogovor z gostjo Leonido Zalokar, ravnateljico Strokovnega centra Planina.
V dvorani Slovenske kinoteke bo petek, 22. novembra, poseben projekt Vrt problemov. Ob 28. Bienalu oblikovanja (BIO28) se bo v Kinoteki z devetimi epizodami serije Klub priložnosti predstavil češki umetnik Jakub Jansa. V humorni in groteskni epopeji vlogo glavnega junaka prevzame gomoljna zêlena – zêlenjak –, ki je nizko na lestvici popularne zelenjave. V interakciji s prevzetnim avokadom in drugimi hibridnimi človeško-rastlinskimi liki se poda na nepredvidljivo pot do prepoznavnosti, ki ga pelje od črne magije in vedeževanja do Oprah Winfrey in Evropske unije. Vsaka epizoda prinaša nove like, zaplete in čustvene preobrate, ki razkrivajo razredne in družbene neenakosti nepravičnega sveta zelenjave.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji