
Neomejen dostop | že od 14,99€
Letošnja 97. podelitev filmskih nagrad oskar je znamenito hollywoodsko gledališče Dolby znova spremenila v središče vsega filmskega sveta. Slovesnost je vodil komik Conan O'Brien.
Prvi oskar večera tradicionalno pripada igralcu v stranski vlogi – pričakovano ga je osvojil Kieran Culkin za vlogo v filmu Resnična bolečina o bratrancih, ki na Poljskem iščeta sledove svoje judovske stare matere.
Za najboljši izvirni scenarij je akademija nagradila film Anora o mladi uzbeški Američanki iz Brooklyna, ki se do srečanja sina ruskega oligarha preživlja kot slačipunca in prostitutka. Ljubimca se zapleteta v strastno razmerje s poroko kje drugje kot v Las Vegasu, življenje v ljubezni in bogastvu pa se konča, ko poroko odkrijejo Ivanovi starši. Hočejo jo za vsako ceno razveljaviti. Zgodba sodobnega čednega dekleta (Pretty Woman) je navdušila že filmski festival v Cannesu.
Za najboljši prirejeni scenarij je nagrajen Peter Straughan za papeški triler Konklave, oskarja za najboljšo kostumografijo pa je prejel Paul Tazewell za film Žlehtnoba o prijateljstvu med mlado žensko z zeleno kožo in priljubljenim dekletom z vsemi zapleti, ki jih takšne razlike in fantazijski film prinašajo.
Akademija je odlikovala tudi francoski muzikal v španščini Emilia Pérez o voditelju mehiškega kriminalnega kartela, ki hoče s spremembo spola izginiti v anonimnost in ki je pridobil največ nominacij, je najboljša komedija ali muzikal. Zoe Saldaña kot odvetnica, ki mu pomaga pri tem, je prejela oskarja za najboljšo žensko stransko vlogo. Film je dobil trinajst nominacij, kar je rekord za film, ki ni posnet v angleščini.
Molly O'Brien in Lisa Remington sta prejeli oskarja za najboljši kratki dokumentarni film Edino dekle v orkestru (The Only Girl in the Orchestra), najboljši celovečerni dokumentarni film pa je postal Edina zemlja (No Other Land) Basela Adre in Juvala Abrahama o prisilnem izseljevanju Palestincev z območja Masafer Jata na okupiranem Zahodnem bregu. V svoji kategoriji je zmagal tudi na lanskem Berlinalu, kjer je zahvalni govor ustvarjalcev dvignil veliko prahu. Da Izraelci in Palestinci niso enakopravni, sta Adra in Abraham poudarila tudi v Los Angelesu, kjer je razglasitev njunega oskarja kljub medlemu aplavzu doživela stoječe ovacije. Abraham je ob tem poudaril, da rešitev za izraelsko-palestinski konflikt obstaja in da sta sama dober dokaz za to, da »drug drugega vidijo«. Edino zemljo si bo mogoče že v kratkem ogledati tudi pri nas, saj prihaja na bližajoči se 27. Festival dokumentarnega filma.
Igralec Morgan Freeman se je poklonil tragično preminulemu velikanu ameriškega filma Genu Hackmanu, ki so ga pred dnevi našli mrtvega skupaj s soprogo in psom v domačem posestvu. Policija zdaj domneva, da je 95-letni Hackman doživel srčni infarkt, žena Betsy pa je, kot kaže, padla in se smrtno ponesrečila med tekom v kopalnico po zdravila zanj. Umrl je nesrečni pes, ki je bil zaprt v pasji kletki, dva druga sta zunaj preživela.
V gledališču Dolby so se poklonili tudi losangeleškim gasilcem, ki so se med zadnjimi požari z vsemi silami bojevali proti pomanjkanju vode in drugim hudim napakam. Brez doma so ostale tudi nekatere znane filmske in druge osebnosti.
Oskarja za najboljši mednarodni film je prejel brazilski film Še vedno sem tu režiserja Walterja Sallesa in producentov Marie Carlote Bruno in Rodriga Teixeire. Film govori o materi, ki poskuša v času vojaške diktature najti resnico o izginotju moža.
Oskarja za najboljši kratki igrani film je prejel Nisem robot Victorie Warmerdam, kar je presenetilo ustvarjalce manjšinske slovenske koprodukcije Mož, ki ni mogel molčati, ki so po zlati palmi v Cannesu, evropski filmski nagradi in cezarju nagrado upravičeno pričakovali. »Presenečen sem, mislil sem, da ima Nisem robot od vseh petih nominirancev najmanj možnosti, a daleč od tega, da bi mislil, da je slab film,« je za Jutarnji list dejal režiser Nebojša Slijepčević. Poudaril je, da sicer ni razočaran, saj je film prejel že vrsto priznanj in je odlično sprejet po vsem svetu. »Zdaj pa komaj čakam, da se posvetim novim projektom,« je še dodal. V Los Angeles je odpotoval tudi del slovenske ekipe, ki se ni udeležil petkovih cezarjev v Parizu. Slovenski avtorski del sicer zastopa direktor fotografije Gregor Božič, slovenski koproducent pa je Studio Virc, zanj Boštjan Virc. Film je posnet po resničnih dogodkih in se dogaja leta 1993 v Bosni, tik pred podelitvijo oskarjev pa je umrl sin osrednjega lika Toma Buzova, ki ga igra Dragan Mičanović.
Za najboljšega igralca je nagrado prejel Adrien Brody v vlogi Lászla Tótha iz drame Brutalist o madžarskem judovskem arhitektu, ki se je po koncu druge svetovne vojne odpravil v ZDA iskat svoje ameriške sanje. Za najboljšo žensko vlogo pa je oskarja prejela Mikey Madison iz Anore.
Takoj zatem je zgodba o prepovedani ljubezni režiserja Seana Bakerja dobila tudi oskarja za najboljši film. »To je surrealno, oprostite mi, ker sem živčna,« se je opravičevala 25-letna igralka.
Zlobneži so ob strani podeljevali tudi oskarje za shujševalne injekcije ozempic, ki naj bi ju prejeli Selena Gomez in Whoopi Goldberg, nenadoma vitki kot vse druge filmske lepotice. Američani ne poznajo srednje poti, tako kot so prej grabili preveč hamburgerjev, zdaj nekdanjo vitkost dobivajo z injekcijami.
Vršalo je tudi od čenč. Zvezda filma o Bobu Dylanu Timothée Chalamet je najprej prispel sam, kasneje pa se mu je vendarle pridružilo dekle Kylie Jenner. Njena sestra Kim Kardashian se je družila z Amazonovim Jeffom Bezosom in njegovo zaročenko Lauren Sanchez. Ob teh damah so se rumeni mediji razpisali tudi o tem, kdo se je za čim boljši videz poslužil botoksa – in sklenili, da so si ga vse »osumljenke« zelo diskretno.
Mediji so kot običajno ocenjevali tudi večerna oblačila in za najbolje oblečene igralke naznanili Seleno Gomez, Demi Moore, Halle Berry in Emmo Stone. Prelepi sta bili videti tudi Elle Fanning in Felicity Jones, kar ne preseneča, saj so priprave na nastope na podelitvah oskarjev v Hollywoodu prava industrija.
V nasprotju z leti demokratske Bele hiše so se v med tokratnim podeljevanjem oskarjev v večini izogibali političnih izjav, Daryl Hannah pa je vendarle ošvrknila politiko republikanskega predsednika Donalda Trumpa do Ukrajine.
Komentarji