Neomejen dostop | že od 9,99€
Pred žirijo, ki jo vodi Delova novinarka Mimi Podkrižnik, je še mesec dni branja: s seznama, ki so ga iz Narodne in univerzitetne knjižnice prejeli januarja in na katerem je bilo rekordnih dvesto romanov z lansko letnico izida, so izbrali pet velikih finalistov: Triger Davorina Lenka, Sto let slepote Romana Rozine, Krasne dneve Andreja E. Skubica, Zvezdno karto Dušana Šarotarja in Dediča Marjana Žiberne. Dvaintridesetega lavreata kresnika bodo oznanili na kresni večer, 23. junija, na ljubljanskem Rožniku.
Po letih, ko so v peterici finalistov dominirale po dve ali tri založbe, je letos izbor enak kot lani: knjige petih finalistov je izdalo pet založb, Literarno-umetniško društvo Literatura, Mladinska knjiga, Beletrina, Goga in Litera.
Andrej E. Skubic je kresnika prejel trikrat, leta 2000 za roman Grenki med, leta 2012 za delo Koliko si moja in 2015. za Samo pridi domov. Davorin Lenko je bil lavreat leta 2014 z romanom Telesa v temi. Roman Rozina se je z romanom Galerija na izviru Sončne ulice uvrstil med deseterico nominirancev, prav tako leta 2017 z romanom Zločin in ljubezen. Dušan Šarotar je bil med petimi finalisti leta 2008 z romanom Biljard v Dobrayu, leta 2015 z romanom Panorama: pripoved o poteku dogodkov. Marjan Žiberna je z romanom Dedič med izbrano deseterico prvič. Med letošnjimi finalisti ni literarnih prvencev.
V kresnikovi žiriji poleg Mimi Podkrižnik odločajo publicistka in prevajalka Mateja Komel Snoj, samostojna strokovna sodelavka na oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo ljubljanske filozofske fakultete Anja Mrak, samostojni literarni kritik in prevajalec Igor Divjak, odgovorni urednik portala Vrabec Anarhist, in Igor Žunkovič, docent na oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo ljubljanske filozofske fakultete.
Davorin Lenko:
Uvrstitve med finalno peterico za kresnika 2022 sem več kot samo vesel: mi je v čast. To je izjemno pomembno in dobrodošlo priznanje za literarno delo, ki vsekakor ni nastajalo z lahkoto in se ukvarja s precej mejnimi tematikami. Nagrada kresnik me je leta 2014 tako rekoč lastnoročno postavila na slovenski literarni zemljevid in bo zaradi tega pri meni vedno zavzemala prav posebno mesto. Ker je vsak pisatelj tudi oseba in ker osebe radi mučijo dvomi, je treba poudariti, da so takšna priznanja izjemno pomembna ne samo v smislu literature, ampak tudi za razblinjanje raznovrstnih dvomov, ki jih oseba goji do sebe in svojega dela. Sporočajo nam, da je na koncu tunela vendarle luč. To je tako ali tako na neki način sporočilo kresne noči in kresnika.
Roman Rozina:
Najkrajše, novice sem bil vesel. Pri dvomljivcih mojega kova so dobrodošle tudi zunanje potrditve. Če ta pride od skupine poznavalcev, žirantov pomembne književne nagrade, je še toliko bolj blagodejna. Bolj natančno, novica je odlična za knjigo in nekoliko manj za avtorja. Po tistem, ko sem končal Sto let slepote, o romanu ne znam povedati nič zanimivega in tehtnega, a se najbrž vprašanjem vseeno ne bom mogel izogniti. Upam lahko le, da z zatikajočimi se odgovori ne bom odgnal kakega bralca. Intimno si želim, da bi bil knjigina preteklost, da bi bili njena sedanjost in prihodnost zadovoljni bralci.
Andrej E. Skubic:
Občutek je prijeten. Če dobim nagrado, bi si rad kupil nov računalnik.
Dušan Šarotar:
Junij ni najbolj strašen mesec, svetloba je običajno čista in visoka, sence dolge in globoke. Ko sem bil nazadnje na Rožniku med kresnikovo peterico, je bila nenavadno hladna, vetrovna in deževna noč, da je zeblo še besede. Vsak roman ima svoj neskončni notranji čas, predvsem pa neuničljivo in razkošno atmosfero, narejeno iz spomina in domišljije, ki objame ali preplavi samotne bralce. Svetovje iz besed lahko edino poveže nevidno skupnost pripovedovalcev in poslušalcev v vseh prostorih. Romani nam pripovedujejo strašne zgodbe o ljubezni in temini, kot je rekel pisatelj. Nekaj vznemirljivega je na tem.
Marjan Žiberna:
Uvrstitev Dediča med peterico finalistov za kresnika mi veliko pomeni, čeprav knjig ne pišem zaradi nagrad. No, saj jih najbrž nihče ne, so pa vendarle zelo dobrodošla potrditev, da je tisto, kar si se namenil napraviti, opravljeno dobro. Uvrstitev potrjuje tisto, kar so ob branju povedali nekateri bralci in kar je v pogovoru dejal novinar Radia Slovenija – da gre za 'zelo skrbno' napisan roman. Dediča sem pisal s 'tresočo roko', saj gre za poklon človeku, ki ga izjemno spoštujem.
Nagrado kresnik so doslej prejeli Lojze Kovačič (dvakrat, drugega mu je žirija namenila posthumno), Feri Lainšček (dvakrat), Miloš Mikeln, Andrej Hieng, Tone Perčič, Berta Bojetu Boeta, Vlado Žabot, Zoran Hočevar, Drago Jančar (edini štirikrat), Andrej E. Skubic (trikrat), Katarina Marinčič, Rudi Šeligo, Alojz Rebula, Milan Dekleva, Štefan Kardoš, Tadej Golob, Davorin Lenko, Miha Mazzini, Goran Vojnović (trikrat), Bronja Žakelj, predlanskim je na Rožniku slavila Veronika Simoniti z romanom Ivana pred morjem, lani je bil lavreat Borut Kraševec z romanom Agni, za katerega je prejel tudi nagrado za najboljši prvenec na 36. Slovenskem knjižnem sejmu, nominiran je bil tudi za nagrado kritiško sito.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji