Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Novice

Vasle: Ukrepi ECB bodo imeli pozitivne posledice tudi za Slovenijo

Guverner Banke Slovenije pričakuje, da se bodo ohranjali ugodni pogoji financiranja, a nujna bo tudi odločnejša fiskalna politika in strukturne reforme.
Zadnja priporočila ECB glede odločnejše uporabe fiskalne politike in nujnosti strukturnih reform so več kot pomembna tudi za Slovenijo, meni Boštjan Vasle. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Zadnja priporočila ECB glede odločnejše uporabe fiskalne politike in nujnosti strukturnih reform so več kot pomembna tudi za Slovenijo, meni Boštjan Vasle. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
13. 9. 2019 | 06:00
2:48
Ljubljana – Ukrepi, ki jih je včeraj sprejela Evropska centralna banka, bodo imeli tudi pozitivne posledice za Slovenijo. Ohranjali se bodo ugodni pogoji financiranja, s tem pa bo ustvarjen prostor, da se rast ne bo še dodatno znižala, nam je povedal guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle. In ob tem dodal, da so zadnja priporočila ECB glede odločnejše uporabe fiskalne politike in nujnosti strukturnih reform več kot pomembna tudi za Slovenijo.

Umarjeva znižana napoved gospodarskih gibanj (napoved rasti BDP v 2019 je znižana s 3,4 na 2,8 odstotka op. P.) »kaže, da je Slovenija zelo usklajena z gospodarskim ciklom na celotnem evrskem območju. Imamo podoben položaj, da se umirja tisti del gospodarstva, ki je povezan s tujim povpraševanjem, ob tem pa je domači del še vedno močan,« izpostavlja guverner.



Vasle je ob tem še pojasnil, da »sprejeta kombinacija ukrepov poleg znižanja kratkoročnih obrestnih mer zagotavlja tudi vpliv na dolgoročnejše obrestne mere. K trajnejšemu znižanju celotne krivulje donosnosti pa bo prispevala tudi sprememba zaveze glede nadaljnje usmeritve denarne politike.«

Guvernerji so po njegovih besedah  zagotovili, da »bodo obrestne mere ostale na dosedanjih ravneh oziroma jih bomo dodatno znižali, dokler se inflacijski izgledi ne bodo robustno približali našemu cilju, to je inflaciji blizu, a pod dvema odstotkoma v okviru napovedovanega obdobja ter da se bo to približevanje odražalo v inflacijskih gibanjih,« je še pojasnil guverner in dodal: »Namen spremembe je, da do sedanji sistem, kjer so bile obrestne mere določene za izbrano obdobje, nadomestimo s sistemom, kjer so obrestne mere določene glede na višino inflacije.«

Spomnimo, ECB je včeraj sprejela obsežen sveženj, ki ga sestavlja šest ukrepov: znižanje obrestne mere za depozite (z minus 0,4 na minus 0,5 odstotka), ki jih poslovne banke nalagajo v evrosistem; obnovitev nakupov vrednostnih papirjev; ohranitev reinvestiranja vseh zapadlih glavnic do sedaj kupljenih vrednostnih papirjev;  sprememba pogojev naslednje serije dolgoročnih ciljanih posojil; zaveze glede nadaljnjega ukrepanja in pa uvedba dvotirne obravnave presežnih bančnih rezerv.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine