Zaradi investicije v pametno tovarno je uprava TKI delničarje že maja povabila k dokapitalizaciji v višini 800.000 evrov. Foto Leon Vidic
Hrastnik – V ponedeljek je pričakovati vročo skupščino delničarjev hrastniške Tovarne kemičnih izdelkov (TKI). Na njej bodo odločali o podpori 8-milijonski investiciji v pametno tovarno z dokapitalizacijo v višini desetine investicije. A dva dneva pred skupščino še ni jasno, ali jo bodo podprli tudi državni delničarji ali bo znova pretehtal interes za dividende.
TKI, ki jo prek družb Riosi in Nanotehna Plus večinsko obvladujejo njeni menedžerji, ima že dalj časa precej napete odnose z družbami, ki v njeni lastniški strukturi predstavljajo državo. Kapitalska družba (Kad) in D.S.U. imata v TKI skupaj 11-odstotni delež, razlog za »natezalnico« pa je seveda dobiček. »Menedžerji ga želimo vlagati v nadaljnji razvoj,« pravi glavni izvršni direktor in solastnik TKI Branko Majes, »državni delničarji pa so doslej na nas naslavljali le zahteve po delitvi dobička; nismo še doživeli, da bi kdaj predlagali, kako bi TKI lahko sodelovala z drugimi družbami v njihovem portfelju, kar je v bistvu njihovo poslanstvo.«
Lanski 23-milijonski prihodki in čisti dobiček TKI v višini dobrih 330.000 evrov, ki je eden najvišjih v zadnjih letih, so očitno dodaten razlog, da se državni delničarji ne morejo odločiti, kaj v ponedeljek storiti. Na izbiro imajo dokapitalizacijo ali izpodbojno tožbo. Za TKI tudi slednja ne bo nobeno presenečenje, saj je Kad s tožbami izpodbijal skupščinske sklepe glede (ne)delitve dobička vse od leta 2008, ko je TKI prvič poslovala dobičkonosno – in nazadnje mu je tudi uspelo. Od TKI je iztožil dobrih 50 tisočakov dividend od akumuliranega dobička. Majes ocenjuje, da so v obdobju od menedžerskega prevzema v razvoj TKI med drugim tudi na rovaš zadrževanja dobičkov vložili več kot 30 milijonov evrov.
»Državnih delničarjev nihče ne iztiska«
Direktor in solastnik TKI Branko Majes pravi, da cilj menedžerjev ni iztisnitev države iz lastniške strukture. Foto Polona Malovrh
Zaradi investicije v pametno tovarno je uprava TKI delničarje že maja povabila k dokapitalizaciji v višini 800.000 evrov; 30-odstotno bi investicijo financirali z lastnimi sredstvi, večinoma pa z bančnimi posojili. Z izjemo Kada, pa še ta se je odzval šele na drugo povabilo, drugih odgovorov niso prejeli. A tudi Kad se ni izjasnil, kako bo v ponedeljek glasoval. Če »državni« dokapitalizacije ne podprejo, investicija ne bo padla v vodo, se bo pa najverjetneje upočasnila. »Če jo podprejo, bomo razumeli, da ima tudi država dolgoročni interes v našem podjetju, ki skupaj z invalidskim zaposluje 170 ljudi,« pravi Majes. Zanika pa, da je tokratna skupščina prvi korak do končnega cilja menedžerjev TKI – do iztisnitve državnih delničarjev: »Za to bi potrebovali prek 90 odstotkov delnic, mi pa jih nikoli nismo imeli več kot 80 odstotkov. Do iztisnitve lahko pride le, če delnice proda Kad …«
Zanimive spremembe v lastništvu
Še več pozornosti kot Kad je v zadnjih dneh deležen nov, skoraj 15-odstotni solastnik TKI: »neznani« holding AG, družba za investicije, v 91-odstotni lasti črnogorskega Alpha Investmenta. A povsem neznan AG vendar ni, saj ima skoraj petodstotni delež v njem Nanotehna, do nedavna 45-, po vstopu AG pa še 32-odstotna delničarka TKI. O AG Majes pravi, da ga je v TKI pripeljal predsednik upravnega odbora Marjan Dovč. Direktor AG Marko Konič je Dovčev nekdanji kolega iz Aktive. Prek Alpha Investmenta vodijo lastniške niti v družbo S.T. Hammer oziroma nazaj do Koniča.
Komentarji