Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Novice

Sprejeti ukrepi omejujejo fiskalni prostor v prihodnje

Fiskalni svet je ocenil program stabilnosti 2022 in ugotovil, da bi lahko bil primanjkljaj 2025 višji kot lani, če ne upoštevamo covid ukrepov.
Razmeroma ugodno stanje javnih financ, doseženo pred epidemijo, po oceni fiskalnega sveta v srednjeročnem obdobju ne bo v celoti obnovljeno. FOTO: Leon Vidic/Delo
Razmeroma ugodno stanje javnih financ, doseženo pred epidemijo, po oceni fiskalnega sveta v srednjeročnem obdobju ne bo v celoti obnovljeno. FOTO: Leon Vidic/Delo
10. 5. 2022 | 10:43
10. 5. 2022 | 10:57
2:40

Scenarij nespremenjenih politik programa stabilnosti 2022 predvideva postopno izboljšanje javnofinančnega položaja. Vendar bodo že sprejeti diskrecijski ukrepi to delno omejili in načrtovani primanjkljaj naj bi bil v letu 2025 višji kot lani, če ne upoštevamo covid ukrepov, ugotavlja fiskalni svet v oceni vladnega programa stabilnosti.

Še naprej je predvidena rast prihodkov, ki pa v veliki meri izhaja iz napovedanega nadaljevanja razmeroma ugodnih makroekonomskih razmer ob sicer številnih negativnih tveganjih. Visoke davčne osnove so posledica okrepljene ravni gospodarske aktivnosti, v znatni meri zaradi ekspanzivne javnofinančne politike, ter prispevka višje inflacije, povezane tudi s presežnim povpraševanjem.

Razmeroma ugodno stanje javnih financ, doseženo pred epidemijo, po oceni fiskalnega sveta v srednjeročnem obdobju ne bo v celoti obnovljeno predvsem zaradi sprejetih diskrecijskih strukturnih ukrepov, ki v času od začetka uveljavitve izjemnih okoliščin niso bili neposredno povezani z omejevanjem posledic epidemije. Sprejetje teh ukrepov pomembno omejuje oblikovanje manevrskega prostora za delovanje fiskalne politike tudi v prihodnje.

Davorin Kračun. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Davorin Kračun. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Po mnenju fiskalnega sveta, ki ga vodi Davorin Kračun, »dodatne spodbude fiskalne politike glede na stanje javnih financ ter glede na trenutne ocene cikličnega položaja in kljub negotovosti še vedno ugodne makroekonomske napovedi niso potrebne, saj bi lahko sprožile pomembnejša neravnotežja«.

Alternativne ocene ravni in rasti izdatkov namreč kažejo, da so ti že v scenariju nespremenjenih politik pretežno nad mejami srednjeročne vzdržnosti fiskalne politike. »Fiskalna politika bi morala predvsem zagotoviti vzdržno rast tekoče porabe ter hkrati ustrezno nasloviti razvojne izzive in krepiti odpornost gospodarstva z učinkovitim izvajanjem investicij, financiranih v največji možni meri z večjim razpoložljivim obsegom evropskih sredstev.«

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine