Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Novice

Boscarol skupaj s hčerko občini Ajdovščina doniral 25 milijonov

Podjetje Pipistrel je prodal za dobrobit Slovenije in s tem postavil temelj resni letalski industriji, ki bo konkurirala največjim svetovnim igralcem.
Na fotografiji župan Ajdovščine Tadej Beočanin, Ivo Boscarol, izvršni direktor Textrona Rob Scholl in tehnični direktor pri Pipistrelu Tine Tomažič. FOTO: Janez Tomažič/Delo
Na fotografiji župan Ajdovščine Tadej Beočanin, Ivo Boscarol, izvršni direktor Textrona Rob Scholl in tehnični direktor pri Pipistrelu Tine Tomažič. FOTO: Janez Tomažič/Delo
18. 3. 2022 | 09:56
18. 3. 2022 | 12:46
7:45

V Ajdovščini je potekala novinarska konferenca podjetja Pipistrel. Ivo Boscarol je predstavil vlagatelja, ki vstopa v tri Pipistrelova podjetja. Boscarol je podjetje Pipistrel prodal ameriški letalski družbi Textron Inc., ki ima letalske znamke Cessna, Beechcraft in Bell. Ameriška družba je novico o nakupu Pipistrela sporočila včeraj, kupnina pa znaša 218 milijonov evrov, lahko razberemo iz poročila komisije za vrednostne papirje in borzo Združenih držav Amerike. Kupnino je v dokumentih razkril kupec, ki kotira na ameriški borzi.

»Verjetno se sprašujete, zakaj sem to naredil, kar je bilo včeraj objavljeno? Ne se sekirati, tudi jaz se dosti sprašujem to,« je v uvodu povedal Ivo Boscarol. »To sem naredil zaradi svojih zaposlenih, zaradi okolja, v katerem smo, zaradi nadaljevanja svoje uspešne zgodbe, ki je sicer ne bi mogel dokončati ali iti naprej. Na koncu sem to storil za dobrobit vse Slovenije, saj smo včeraj postavili temelj resni letalski industriji, ki bo konkurirala največjim igralcev na svetu,« je pojasnil Boscarol, ki se počasi umika iz podjetja, ki ga je ustvarjal trideset let.

Pipistrel je lani zbral 45 milijonov evrov prihodkov in štiri milijone evrov čistega dobička, je povedal Ivo Boscarol. »Medtem ko drugi govorijo, da bodo začeli delati električna letala, mi to počnemo 15 let,« je pojasnil in dodal, da je na vrh lahko priplezati, ostati na njem pa ni lahko. Certificiranje letal je izjemno drago, je povedal Boscarol. Spomnil je, da je bilo Pipistrel prvo zasebno podjetje v nekdanji Jugoslaviji: »Ko je bilo še vse prepovedano, smo začeli leteti z motornimi zmaji. Naredili smo novo kategorijo, v kateri sem sodeloval. V začetku se je imenovalo alternativno letalstvo, potem ultralahko letalstvo, danes je to popolnoma legalna kategorija na vsem svetu.«

image_alt
Ivo Boscarol Pipistrel prodal za 218 milijonov evrov

Znesek kupnine odvisen od bodočega poslovanja

Boscarol je glede transakcije povedal, da so se pogovori začeli pred enim letom, in opomnil, da takšnih partnerjev, kot je Textron, ni veliko: »Da smo se našli, je velika sreča. Pred letalstvom je obdobje velikega razvoja, investirati bo treba milijarde. Multinacionalke, kot so Uber in Google, ta denar imajo, mi ga nimamo.«

Boscarol je komentiral tudi kupnino, o kateri smo včeraj v Delu objavili, da je znašala 218 milijonov evrov. Povedal je, da je »kupnina poštena. Mi smo dobil neki znesek, ki bo odvisen od bodočega poslovanja,« je povedal Boscarol in dodal, da objavljeni znesek še ni končna kupnina. »Tudi če je kupnina objavljena, to ni dejanska kupnina. Navadno so prodajalci udeleženi v bodočih planih, zlasti zaposleni, in kupnina se izplačuje v daljšem obdobju. Ne špekulirajte s kupnino, ker do končne številke verjetno ne boste prišli,« je dejal Boscarol. Kljub zapisanemu Boscarol poudarja, da je ponosen, da prihaja v Slovenijo ena od petih največjih največjih kupnin v samostojni državi. »Prepričan sem, da bo velik del tega denarja tako dobro naložen, da bo Slovenija imela nekaj od tega,« je še dodal.

Kupnino je razkril kupec, ki kotira na ameriški borzi. FOTO: Zajem zaslona
Kupnino je razkril kupec, ki kotira na ameriški borzi. FOTO: Zajem zaslona

Podjetje ostaja v Sloveniji

Rob Scholl, izvršni direktor Textrona, je glede prevzema podjetja Pipistrel povedal, da Slovenija in Italija postajata globalno stičišče za področje razvoja in proizvodnje električnih letal. Sama transakcija bo predvidoma zaključena v nekaj mesecih. Scholl je še poudaril, da se v tem času nič ne spreminja, po zaključeni transakciji pa bodo Pipistrelu začeli pomagati tudi Textronovi strokovnjaki – predvsem na področju rasti, Boscarol se medtem premika v svetovalno vlogo.

»Pipistrel je edinstveno podjetje, ki mu je uspelo pridobiti komercialni certifikat za električno letalstvo. Pipistrel bo postal del nove divizije Textrona. Znanje zaposlenih Pipistrela je ključno, zato ne bomo podjetja selili nikamor, ekipo v Sloveniji pa bomo okrepili,« je napovedal novi lastnik Pipistrela.

Pipistrel bo delal zgolj električna letala

Prihodnji razvoj v Ajdovščini je opisal Tine Tomažič, tehnični direktor Pipistrela: »Za rast je potreben prostor. Obstoječe proizvodne lokacije pokajo po šivih, zato je Ivo Boscarol skupaj z novim lastnikom že najavil širitev poslovanja. Od zdaj naprej proizvajamo samo hibridnoelektrična letala ter električna letala. Razvijamo novo letalo, ki bo nadomestilo bencinska letala in bo imelo izjemne zmogljivosti. Obeta se nam razvoj brezpilotnih letalnikov, to bomo skupaj z novim lastnikom pospešili. Za dolgoročno prihodnost pa nas čaka razvoj letala za 19 potnikov.«

25 milijonov evrov donacije

Ivo Boscarol je na novinarski konferenci obelodanil še donacijo občini Ajdovščina in širšemu lokalnemu okolju. »Vsak zaposleni bo dobil tri evre za vsak dan zaposlitve v Pipistrelu. To je kompenzacija za vse, kar je bilo premalo izplačano, ko smo ogromno sredstev vlagali v razvoj in zaposleni morda niso bili nagrajeni toliko, kot bi si zaslužili. Mogoče si bodo kupili avto ali kaj drugega,« pravi Boscarol in dodaja: »Hvaležen sem državi in občini, da sta subvencije vlagali v podjetje, da smo lahko zaposlovali. Mi bomo to vrnili s 25 milijoni evrov donacije, ki bo razdeljena na tri projekte.«

1. Donacija za gradnjo zdravstvenega centra (zdravstveni dom, lekarna, helikopter) ter helikopterske reševalne enote. Ta sklop je vreden 20 milijonov evrov;

2. Muzej letalske zgodovine s centrom znanosti – štiri milijone evrov;

2. Ozelenitev občine – milijon evrov.

»Znesek, ki ga bomo prejeli, je enak približno enemu občinskemu proračunu in približno enak sredstvom, ki jih vlagamo v razvoj v štirih letih,« je povedal Tadej Beočanin, župan Ajdovščine. Za občino Ajdovščina je sicer zelo uspešen teden, saj je v torek prejela zlati kamen za razvojno najbolj prodorno občino – gre za priznanje razvoja slovenskih občin. Kot je pojasnila komisija, je občina Ajdovščina med najbolje upravljanimi občinami v Sloveniji. »Pri vrsti pomembnih razvojnih prijemov je občina odigrala pionirsko vlogo v slovenskem prostoru. Razvoj je trajnostno usmerjen in celovit, zdi se, da ni zanemarjeno prav nobeno področje,« so še zapisali.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine