Janko Koprivec, direktor podjetja Siliko, nepreklicno izstopa iz Kluba slovenskih podjetnikov (SBC).
Galerija
Janko Koprivec, direktor podjetja Siliko, nepreklicno odstopa iz Kluba slovenskih podjetnikov (SBC). FOTO: Mavric Pivk/Delo
Janko Koprivec, direktor podjetja Siliko, nepreklicno izstopa iz Kluba slovenskih podjetnikov (SBC).
To je storil po tem, ko je v sredo Delavska svetovalnica opozorila na izsiljevanje tujih delavcev v tem podjetju, predsednik SBC Marjan Batagelj pa ga je nato včeraj pozval, naj ponudi odstop iz upravnega odbora SBC, družbo pa k izstopu iz kluba. Koprivca je sicer skupščina SBC ta teden izvolila za člana upravnega odbora.
V Delavski svetovalnici so v sredo opozorili, da Siliko tujim delavcem v posebnem dogovoru navaja, da mora delavec v primeru prenehanja delovnega razmerja po njegovi volji ali krivdi povrniti stroške za pridobivanje delovnega dovoljenja in njegovo bivanje, ki znašajo 500 evrov. Če je škoda višja, pa naj bi imelo podjetje glede na ta določila pravico terjati celo večji znesek. Batagelj ga je zaradi teh obtožb pozval, naj ponudi odstop: »S tem bi omogočil, da bi upravni odbor kluba na naslednji seji neobremenjeno razpravljal o tem primeru in sprejel odločitev na podlagi do takrat pregledanih dejstev.«
Koprivec se je danes v izjavi odzval, da v celoti spoštujejo mednarodni sporazum o zaposlovanju delavcev BiH: »Dogovor, ki smo ga sklenili s sodelavci pred sklenitvijo zaposlitve pri nas, se ne nanaša na mednarodni sporazum, pač pa ureja obojestranski interes delavca in delodajalca za trajno delovno razmerje, ki bo trajalo vsaj eno leto. Tako za sodelavce kot za naše podjetje je pomembno, da drug na drugega lahko dolgoročno računamo.«
Dogovor opredeljuje tudi finančni odtegljaj v primeru odstopa od dogovora, ki smo ga v začetku leta uveljavili v petih primerih, ko je bila zaposlitev sodelavca prekinjena pred potekom enega leta. Predčasni odhodi kmalu po začetku našega sodelovanja namreč pomenijo, da so bila vsa uvajanja, izobraževanja in vlaganja v teh primerih zaman. Odtegljaj je predstavljal le del naše investicije v novozaposlenega, saj stroški zaposlitve in uvajanja novega sodelavca pri nas presegajo vsaj dvakratnik bruto bruto plače na zaposlenega, je zapisal: »Ne glede na to, da dogovor sledi zakonodaji in pravnemu redu, pa določil v primeru njegovega nespoštovanja ne uveljavljamo več, saj želimo sodelavce motivirati, da ostanejo z nami, s krepitvijo odnosov in vodenja.«
»Vse to je znano tudi vodstvu SBC, katerega član sem bil, dokler sem verjel, da nam je vsem skupaj v interesu izgradnja stabilnega okolja za podjetništvo in naše zaposlene. Zdaj izstopam iz SBC, kajti javni obračuni med podjetniki in pozivi k odstopom na podlagi govoric in domnev niso del podjetniške kulture. Vsaj moje ne,« je sklenil.
Komentarji