Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Novice

Nemško gospodarstvo se hitro ohlaja, a ne gre v recesijo

Inštitut Ifo je znižal napoved nemške rasti v 2019 z 1,9 na 1,1 odstotka, glavni vzrok so poslabšane razmere v avtomobilski industriji.
Nemško gospodarstvo prehaja na nižje obrate, predvsem je izpostavljena avtomobilska industrija, v težavah pa je tudi Deutsche Bank (na sliki njen sedež v Frankfurtu). FOTO: AP
Nemško gospodarstvo prehaja na nižje obrate, predvsem je izpostavljena avtomobilska industrija, v težavah pa je tudi Deutsche Bank (na sliki njen sedež v Frankfurtu). FOTO: AP
13. 12. 2018 | 11:35
13. 12. 2018 | 16:15
1:58
Ljubljana – Nemško gospodarstvo se bo prihodnje leto ohladilo, ne bo pa zašlo v recesijo, pričakuje münchenski Ifo, vodilni nemški inštitut, ki je krepko, z 1,9 na 1,1 odstotka, znižal napoved nemške gospodarske rasti za 2019. To je manj kot letos (1,5 odstotka) in lani (2,2 odstotka). Za 2020 pa Ifo spet napoveduje rahlo zvišanje rasti v Nemčiji, na 1,6 odstotka, predvsem zaradi večjega števila delovnih dni v največji evropski ekonomiji.

Nemški analitiki pričakujejo, da se bodo tudi v 2019 nadaljevale negotovosti, povezane z razmerami v avtomobilski industriji, drugi dejavniki tveganja pa se nanašajo na brexit, razmere v Italiji in ameriško trgovinsko politiko.

Po oceni Ifa se bo stopnja inflacije v Nemčiji z letošnjih 1,9 odstotka prihodnje leto zvišala na 2,2 odstotka (in s tem presegla inflacijski cilj ECB), v 2020 pa se bo predvidoma znižala na 1,8 odstotka.

Kljub nižji rasti bo Nemčija po oceni inštituta še naprej dosegala znaten proračunski presežek: prihodnje leto v višini 32,5 milijarde, v 2020 pa 26,8 milijarde evrov.

Šibkejša gospodarska rast bo upočasnila tudi rast zaposlovanja, kljub temu pa v Ifu pričakujejo, da bo prihodnje leto število zaposlenih v Nemčiji preseglo število 45 milijonov.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine