Neomejen dostop | že od 9,99€
Obveznica za državljane je dober produkt. Obrestna mera je bistveno višja, kot so obrestovane depozitne vloge, in na obresti do tisoč evrov na leto ne bo treba plačati davka, komentira predsednik uprave Ilirike Igor Štemberger. Pojasnil je, kaj morajo vlagatelji vedeti pred nakupom obveznic.
Veliko državljanov, ki se doslej z naložbo v vrednostne papirje morda še niso srečali, se bo verjetno zanimalo za nakup obveznic. »Obveznica, ki jo bo izdala Republika Slovenija, je eden najvarnejših vrednostnih papirjev, ki jih investitor lahko kupi,« je dejal Štemberger, pri tem pa poudaril tudi njeno donosnost.
Na vprašanje, kaj mora storiti mali vlagatelj, ki razmišlja o nakupu državne obveznice, je Štemberger odgovoril: »Najprej je prav, da si prebere dokumente o tveganosti. To je prva naloga. Drugič, odpreti mora trgovalni račun. Če tega že ima, mu novega ni treba odpirati. Če ima odprt trgovalni račun, da navodilo svojemu borznemu posredniku in pravočasno vplača znesek, za katerega želi kupiti obveznice.«
Sogovornik o strošku odprtja trgovalnega računa pravi, da bodo distributerji bistveno znižali cene tega, potencialni vlagatelji pa bodo stroške odprtja računov lahko preverili na spletnih straneh distributerjev. »Pri Iliriki bomo v ta namen zaračunavali strankam 15 evrov namesto zdaj običajnih 25 evrov,« je dejal Štemberger. Distributerji obveznic so poleg Ilirike še NLB, Nova KBM, BKS Bank in SKB.
Vlagatelji bodo za odprtje računa potrebovali veljaven osebni dokument, transakcijski račun, davčno številko ter emšo ali kodo KID. Na finančnem ministrstvu pravijo, da distributerji ponujajo različne prodajne poti, zato naj se stranke glede informacij obrnejo nanje. Nekatere od možnosti oddaje naročil so osebno v poslovalnicah, prek spletne ali mobilne banke in po telefonu.
Igor Štemberger je povedal, da lahko pri njih državljan od doma odpre trgovalni račun in prek svoje banke neposredno nakaže nanj denar za nakup obveznic: »Ni mu torej treba obiskati poslovalnice, ampak lahko to opravi po spletu, prek videoidentifikacije od doma.«
Za imetnike ljudskih obveznic bo tokrat veljala ugodnejša davčna ureditev, in sicer za obresti do tisoč evrov ne bo treba plačati davka, kot to velja že zdaj za obresti iz depozita. Se pa obresti iz depozita in obveznic seštevajo. Če dobi državljan, denimo, 500 evrov obresti iz depozita in 800 evrov iz obveznic, bo plačal davek na kapitalske dobičke za 300 evrov. Če vlagatelj nima drugih prihodkov iz obresti, mu torej ne bo treba plačati davka, če bo kupil za slabih 30.000 evrov obveznic.
Obveznica za državljane bo triletna. Prodali pa jo bodo lahko tudi prej. »Če se državljanu zgodi neka posebna okoliščina in nujno potrebuje denar, bo predvidoma v šestih dneh po nakupu obveznico na borzi lahko prodal. Prepričan sem, da bo zanimanje precejšnje. Podjetja in finančne ustanove ne morejo kupiti teh obveznic, zato sem prepričan, da bo glede na ročnost, donos in tveganje precejšen interes za njihov nakup. Zato ne bo težav z možnostmi prodaje. Kjer bo stranka imela odprt trgovalni račun, bo lahko dala tudi nalog za prodajo,« je pojasnil Štemberger.
Na vprašanje, kakšna naložba v portfelju vlagatelja je obveznica, pa je odgovoril, da je to običajno konservativna naložba, ki praviloma težko izgubi vrednost: »Predvsem je ta naložba trenutno zanimiva zaradi predvidenega znižanja obrestnih mer. Analitiki so napovedovali, da naj bi ameriška centralna banka Fed in Evropska centralna banka že marca začeli nižati obrestne mere. To se sicer očitno ne bo zgodilo, a napoved je, da se bo to začelo dogajati v drugi polovici leta. Zato je danes produkt z obrestno mero 3,40 zelo dobra naložba.«
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji