Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Novice

Januarja je premoženje najbogatejših zraslo za 314 milijard dolarjev

V enem mesecu so milijarderji zaslužili več kot 2,8 milijarde najrevnejših ljudi skupaj. Organizacije pozivajo G20 k pravičnejši obdavčitvi superbogatih.
Foto Kenny Holston/Reuters
Foto Kenny Holston/Reuters
Ž. U.
24. 2. 2025 | 09:01
24. 2. 2025 | 11:19
5:42

Januarja se je premoženje najbogatejših povečalo za 314 milijard dolarjev, kar pomeni skoraj 10 milijard dolarjev na dan – znesek, ki presega skupno premoženje najrevnejše tretjine prebivalstva.

Nova analiza gibanja #TaxTheSuperRich, objavljena pred srečanjem finančnih ministrov in guvernerjev centralnih bank držav G20 v Južni Afriki, razkriva, da bi 15 milijonov delavcev s povprečnimi svetovnimi plačami potrebovalo celo leto, da bi skupaj zaslužili enak znesek.

»Ekstremno bogastvo ne le raste – pospešuje se z neverjetno hitrostjo, s čimer se krepi moč peščice nad preostalim svetom. Če ne bomo ukrepali, bomo le spodbudili neomejeno pohlepnost in poglobili neenakost, ki ogroža družbeno stabilnost,« opozarja ekonomistka Jayati Ghosh, članica Neodvisne komisije za reformo mednarodnega obdavčenja pravnih oseb (ICRICT).

Brez reform bodo milijarderji še bogatejši

Julija lani so finančni ministri skupine G20 dosegli soglasje o pravičnejšem obdavčenju superbogatih. Kljub temu so v nekaj mesecih od takrat milijarderji povečali svoje premoženje za več kot 1,1 bilijona dolarjev – in to v času, ko državne oblasti po svetu še vedno iščejo rešitve za financiranje ključnih okoljskih in socialnih ukrepov.

Povečanje bogastva elite sovpada s skromnimi rezultati podnebne konference COP29, ki je prinesla le minimalen dogovor o podnebnem financiranju. Južna Afrika, ki trenutno predseduje skupini G20, je kot osrednji cilj ekonomske politike izpostavila boj proti neenakosti, pri čemer je obdavčitev najbogatejših ključni ukrep tega načrta.

Pritisk na G20 za pravično obdavčitev najbogatejših

Več kot 50 mednarodnih organizacij, med njimi Amnesty International, Greenpeace, Oxfam, Patriotic Millionaires in Fight Inequality Alliance, zahteva od držav G20 konkretne ukrepe za učinkovito obdavčitev superbogatih.

»Rastoča in vse bolj skrajna neenakost ogroža temelje družbe – demokracijo, gospodarstvo, okolje in socialno stabilnost. Gre za globalni problem, ki zahteva globalne rešitve,« poudarja Morris Pearl, predsednik organizacije Patriotic Millionaires in nekdanji direktor družbe BlackRock.

Milijonarji proti milijarderjem

Več kot 370 milijonarjev in milijarderjev iz 22 držav, med njimi Abigail Disney, Marlene Engelhorn, Brian Eno in Richard Curtis, je podpisalo odprto pismo svetovnim voditeljem, v katerem pozivajo: »Čas je, da obdavčimo superbogate.«

Nedavna anketa, izvedena med skoraj tri tisoč milijonarji iz držav G20, kaže, da jih 70 odstotkov podpira višjo obdavčitev najbogatejših, saj bi s tem zmanjšali neenakosti in izboljšali financiranje javnih storitev.

Med zagovorniki pravičnejšega davčnega sistema so tudi papež Frančišek, brazilski predsednik Luiz Inácio Lula da Silva, španski premier Pedro Sánchez, južnoafriški predsednik Cyril Ramaphosa, nekdanji južnoafriški predsednik Thabo Mbeki, nekdanja senegalska premierka Aminata Touré ter ekonomisti Joseph Stiglitz, Jayati Ghosh in Gabriel Zucman. Februarja so skupaj pozvali k prekinitvi globalne oligarhije s pravičnejšo obdavčitvijo najbogatejših.

Rast bogastva elite

Poročilo, ki temelji na podatkih Forbesovega seznama milijarderjev, kaže, da se je premoženje milijarderjev med 31. julijem 2024 in 31. januarjem 2025 povečalo za 1,1 bilijona dolarjev – s 14,4 na 15,5 bilijona. Samo  januarja letos se je bogastvo najpremožnejših povečalo za 314 milijard dolarjev – s 15,2 na 15,5 bilijona dolarjev.

Podatki iz zbirke World Inequality Database razkrivajo, da skupno premoženje najrevnejših 35 odstotkov svetovnega prebivalstva znaša 241,5 milijarde dolarjev. Ob povprečnem letnem globalnem dohodku na odraslega, ki znaša 20.872 dolarjev, bi 15.044.123 delavcev potrebovalo eno leto, da bi skupaj zaslužili toliko, kolikor so milijarderji pridobili v enem mesecu.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Aktualne in poglobljene vsebine, ki vam pomagajo razumeti svet – za 14,99 EUR na mesec!
NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine