Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Novice

Cinkarna Celje slabše kot lani, a po načrtu

V družbi nestrpno čakajo na odločitev evropske komisije o protidampinškem postopku zaradi titanovega dioksida iz Kitajske.
Dodatno tarifo na uvoz kitajskega titanovega dioksida, ki je glavni produkt Cinkarne Celje, so sprejele ZDA. FOTO: Špela Kuralt/Delo
Dodatno tarifo na uvoz kitajskega titanovega dioksida, ki je glavni produkt Cinkarne Celje, so sprejele ZDA. FOTO: Špela Kuralt/Delo
16. 5. 2024 | 18:04
16. 5. 2024 | 18:04
3:19

Cinkarna Celje je v prvem četrtletju ustvarila 47,5 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je pet odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Čisti dobiček je znašal 1,3 milijona evrov, kar je 66 odstotkov manj kot v lanskem prvem trimesečju. V družbi so kljub temu zadovoljni, saj izpolnjujejo načrt za letošnje leto in ga že presegajo.

Predsednik uprave Aleš Skok je dejal, da za letos načrtujejo 186 milijonov evrov prihodkov od prodaje in štiri milijone evrov dobička, lani so ustvarili 176 milijonov evrov od prodaje in 12,6 milijona evrov dobička. Ta bi bil brez državne pomoči precej manjši, in sicer dobrih pet milijonov evrov, je še dejal Skok. Prav zaradi državne pomoči družba lani ni smela izplačati dividend za leto 2022, to so storili letos februarja, je pojasnil Skok in dodal, da so bile te rekordne. Dividend za leto 2023 zaradi istega razloga družba ne sme izplačati, sicer bi morala sredstva pomoči vrniti. Lahko pa izplačajo dividende iz dobička iz preteklih let in prav ta predlog bo objavljen danes v sklicu letošnje skupščine.

image_alt
Neuspešni v boju s kitajsko cenovno agresijo

Drugo polletje bo najbolj zaznamovala odločitev evropske komisije, ki odloča v protidampinškem postopku zaradi kitajskega uvoza titanovega dioksida, ki je glavni produkt Cinkarne Celje. Kot je pojasnil Skok, so v zadnjih desetih, petnajstih letih nove tovarne za proizvodnjo titanovega dioksida zrasle praktično le na Kitajskem. Suma, da so kitajske cene dampinške, ne preiskuje le evropska komisija, ampak so po Skokovih navedbah tak postopek uvedle tudi Rusija, Indija in Brazilija, ZDA pa so postopek zaključile že v obdobju, ko je bil predsednik Donald Trump: »Trumpova administracija je uvedla 25-odstotno dodatno tarifo na uvoz kitajskega titanovega dioksida.«

Kot je dejal Skok, bo odločitev evropske komisije zelo pomembna za celotno panogo, ki ni v dobri koži. Dejal je, da je skoraj celotna zahodna industrija preteklo leto končala v rdečih številkah, konkurenti Cinkarne Celje, ki je kot ena redkih dosegla dobiček, so zaprli dve tovarni v Evropi in eno na Tajvanu. Skok meni, da če EU ne bo uvedla dodatne tarife kitajskim proizvajalcem, se bo zaprla še kakšna tovarna: »Upamo, da bodo odločitve razumne in da bodo dali evropski industriji možnost, da proizvodnjo te vrste zadrži na tleh EU.« Odločitev pričakujejo do konca leta, evropska komisija pa lahko že v polletju uvede začasne ukrepe.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine