Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Novice

Bone naj bi bilo mogoče unovčiti od 19. junija

Vlada bo predvidoma danes sprejela uredbo, ki določa način unovčenja bonov in povračila denarja.
Prebivalci Slovenije bodo bone lahko unovčili za prenočitev v hotelih, počitniških domovih, na turističnih kmetijah, v zasebnih sobah, planinskih domovih in avtokampih. Foto Leon Vidic
Prebivalci Slovenije bodo bone lahko unovčili za prenočitev v hotelih, počitniških domovih, na turističnih kmetijah, v zasebnih sobah, planinskih domovih in avtokampih. Foto Leon Vidic
8. 6. 2020 | 06:00
8. 6. 2020 | 06:06
4:14
Ljubljana – Vlada bo predvidoma danes sprejela uredbo, ki bo podrobneje določila način unovčenja turističnih bonov. Prebivalci Slovenije bodo te lahko začeli koristiti od 19. junija, smo izvedeli neuradno.



Vlada bo uporabnikom in ponudnikom turističnih storitev podrobnosti glede koriščenja turističnih bonov predstavila ta teden. Glavna neznanka je datum, od kdaj bo mogoče bone unovčevati. Vladni govorec Jelko Kacin je prejšnji teden znova opozoril, da mora Finančna uprava (Furs) še vzpostaviti informacijski sistem, ki bo podlaga za dodelitev bonov ter njihovo unovčenje. Po neuradnih informacijah bo te mogoče unovčiti od 19. junija, torej z vikendom pred začetkom tedna, ko se konča šolsko leto in ki je zaradi prazničnega dneva državnosti že bolj dopustniško obarvan. Do sprejetja uredbe je sicer sprememba datuma še mogoča.
 

Uredba bo tehnična, vsebinski okvir je v zakonu


Uredba bo podrobneje določila način unovčenja bona prek informacijskega sistema Fursa, povračila sredstev ponudniku in način vodenja evidence bonov. Določala bo torej tehnične postopke, medtem ko je vsebinski okvir postavil že zakon. Po tem država namenja polnoletnim prebivalcem Slovenije bone za 200 evrov, mladoletnim pa za 50 evrov, ki jih bodo unovčili do konca leta za namestitev ali namestitev z zajtrkom v hotelih, počitniških domovih, na turističnih kmetijah, v zasebnih sobah, planinskih domovih in avtokampih. Ponudnik storitve mora biti vpisan v register nastanitvenih obratov.

Motiv iz kampa Zlatorog, ob vasici Ukanc v Bohinju, Slovenija 4.julija 2019.
[Kamp Zlatorog,kampi,avtokampi,šotori,poletje,vreme,dopusti,počitnice,sprostitev,gibanje,mladi,študenti,dijaki,narava,jezera,obale,vode,zelenje,drevesa,gozdovi,turizem,turisti,Uk
Motiv iz kampa Zlatorog, ob vasici Ukanc v Bohinju, Slovenija 4.julija 2019. [Kamp Zlatorog,kampi,avtokampi,šotori,poletje,vreme,dopusti,počitnice,sprostitev,gibanje,mladi,študenti,dijaki,narava,jezera,obale,vode,zelenje,drevesa,gozdovi,turizem,turisti,Uk


Gostinci, turistični vodniki, upravljavci kulturnih in naravnih znamenitosti so bili kritični glede namembnosti bonov, saj da turizem niso le prenočitvene zmogljivosti. Državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Simon Zajc je pojasnil: »Želimo, da gre gost kraj tudi raziskovat, si ogleda kulturno znamenitost, gre na koncert, rafting, na kosilo v gorsko kočo, torej da dosežemo multiplikativni učinek. Pri namestitvenih objektih obstaja sistem, ki zabeleži podatke gosta ob prijavi. Če bi bone širili na vse možne druge storitve, pa nimamo možnosti nadzora in odpremo vrata zlorabam.«

Bona ne bo mogoče koristiti pri različnih ponudnikih, za kar se zavzema, denimo, Planinska zveza Slovenije. Lahko pa, denimo, starši z dvema otrokoma, ki bodo skupaj dobili štiri bone, te porabijo pri različnih ponudnikih.

Kdor bona ne bo unovčil pravočasno, torej do konca leta, ne bo mogel zahtevati izplačila njegove vrednosti v denarju. Daje pa zakon možnost prenosa med sorodniki, in sicer med starimi starši in vnuki, starši in otroki, zakonci, zunajzakonskimi partnerji ter otroki in zakonitimi zastopniki.
 

Strah pred podražitvijo


V javnosti se je že pojavil strah pred podražitvijo turističnih storitev. Zakon določa, da ponudnik storitve plačniku z bonom ne sme zaračunati višje cene za istovrstno storitev kot ob plačilu z drugimi plačilnimi sredstvi. Država za bone namenja 345 milijonov evrov. Fiskalni svet ocenjuje, da bo strošek za državo znašal 254 milijonov evrov, pri čemer so upoštevali 9,5-odstotni DDV in predpostavili, da bo unovčenih 80 odstotkov bonov.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine