Neomejen dostop | že od 9,99€
Sberbank je 43,4-odstotni delež v lastništvu hrvaške skupine Fortenova, ki je med drugim lastnica Mercatorja, prodala vlagatelju iz Združenih arabskih emiratov Saifu bin Marhanu Alketbiju, so sporočili iz največje ruske banke. V Fortenovi opozarjajo, da jim ni poznano, da bi bila za prodajo izdana dovoljenja glede sankcij, zato bi lahko šlo za kaznivo dejanje.
Nakup je po pisanju časnika Jutarnji list že potrdil tudi arabski investitor. V njegovem uradu so navedli, da je bila transakcija nakupa deleža v Fortenovi zaključena 31. oktobra, podrobnosti niso razkrili. »S tem poslom se začenja obdobje strateških vlaganj Saifa Alektbija na Hrvaškem. Prepričani smo, da bo ta naložba izjemno pomembna za skupino Fortenova in celotno hrvaško gospodarstvo,« so dodali.
Prodaji se čudijo tudi v hrvaški politiki. Iz vlade so sporočili, da posla ne morejo komentirati, ker o njem nimajo nobenih uradnih informacij, niti vlada v posel ni bila vključena. Napovedali pa so, da bodo preverili vsa relevantna dejstva glede prevzema ruskega deleža v Fortenovi.
Predsednik sabora Gordan Jandroković pa se je vprašal, ali so hrvaške obveščevalne službe vedele za transakcijo in ali je ta v skladu s pravili glede sankcij. Iz hrvaške vlade so sporočili, da njihovo finančno ministrstvo ni dobilo nobenega zahteva za odobritev tega posla do 31. oktobra, ko se je iztekel rok iz uredbe Sveta EU, ki ureja sankcije zoper Rusijo, do katerega so lahko države članice odobrile posamezen posel sankcioniranim ruskim podjetjem oziroma državljanom. Stjepan Čuraj z ministrstva za finance je dejal, poroča Jutarnji list, da je mogoče, da je takšno dovoljenje dala Nizozemska, o čemer pa v vladi nimajo informacij.
Po drugi strani v Sberbank trdijo, da je bila prodaja opravljena po vseh mednarodnih pravilih in standardih, brez kršitev. Dodali so, da so kupnino prejeli 31. oktobra in da niso več delničar Fortenove.
Ruska Sberbank je izstop z hrvaške skupine napovedala že pred časom, ta postopek pa so pospešile sankcije proti Rusiji. Največja ruska banka je sicer aprila podpisala pogodbo o nameri za prodajo deleža z madžarsko-ameriškim nepremičninskim investicijskim skladom Indotek, ki ga vodi eden najbogatejših Madžarov Daniel Jellinek. Ta ima tesne povezave z madžarskim predsednikom vlade Viktorjem Orbanom, ki je v Evropski uniji najbližji ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu. Slednje bi lahko bilo med razlogi, zakaj Sberbank ni dobila dovoljenja za prodajo deleža Indoteku.
Na Hrvaškem pa so si želeli, da bi delež kupili hrvaški pokojninski skladi, za kar so si prizadevali tudi v sami Fortenovi. Vendar pa so predstavniki nemškega zavarovalniškega velikana Allianz pred dnevi glasovali proti sodelovanju njihovih skladov v poslu, zato se načrti niso uresničili.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji