Mladi imajo pri vstopu na trg dela pogosto pomanjkljiva temeljna znanja, v šolah bi moralo biti več prakse.
Galerija
Ravnati moraš tako, da si ne otežuješ dela, poudarja Dejan Habjanič. FOTO: arhiv Taluma
Ključavničarji imajo zelo širok nabor znanj s področja kovinarske stroke, ki so v podjetjih, kot je Talum, uporabna v vseh delih proizvodnje, so poudarili v tej družbi, kjer pa zaznavajo, da novi sodelavci prihajajo v tovarno s pomanjkljivimi temeljnimi znanji poklica, kot sta branje načrtov in razumevanje tehnične dokumentacije. »Ta znanja moramo delodajalci prenašati med delovnim procesom z mentorstvom,« so poudarili in se zavzeli za več praktičnega dela med izobraževanjem v tem poklicu.
Dejan Habjanič v Talumu dela kot ključavničar pet let. Poklica se je priučil, saj je po osnovni izobrazbi tehnik mehatronike. »To ni bilo težko, saj me področje dela zelo zanima. Želel sem se čim več naučiti, imel pa sem tudi odlične mentorje,« je opisal Habjanič in dodal, da se je delo v tem poklicu zaradi novih tehnologij zelo spremenilo.
Tudi delo za dekleta
Tudi orodja in stroji se nenehno izpopolnjujejo in nadgrajujejo, vse skupaj omogoča čedalje lažje opravljanje dela. Bi ga lahko opravljala tudi dekleta? Zagotovo, meni sogovornik. Poklic je opisal kot zelo razgiban: »Delamo pri različnih projektih, vedno znova je izziv, kako bomo izdelali končen izdelek. Pri tem je treba obvladati različna orodja, kot so varilni aparat, stroji za upogibanje in ovijanje pločevine, plazemski ali laserski razrez, osebno orodje.«
Poseben izziv in najbolj zanimivi so po Habjaničevih besedah večji projekti, ki zahtevajo daljši čas za realizacijo in kjer pri izvedbi sodeluje večja skupina sodelavcev z različnimi specialnimi znanji. »Veliko zadovoljstvo je po več mesecih videti končni izdelek, ki si ga izdelal iz osnovne surovine, železa,« je poudaril enega pomembnejših motivatorjev ključavničarjev. Je pa to poklic za tiste, ki si želijo izzivov, je poudaril. Vsak nov projekt zagotovo prinese tudi nove izzive, na primer: kako se pravilno lotiti dela in kako ravnati, da si dela ne otežuješ. K poklicu pa spada tudi natančnost, je še poudaril Dejan Habjanič.
Komentarji