Neomejen dostop | že od 9,99€
V zadnjih letih je tako vzcvetela kot inovativno tehnološko središče, ki po številnih gospodarskih kazalnikih presega avstrijsko povprečje, in je vse privlačnejša tudi za tuje vlagatelje. »Vse se je začelo s prihodom velikih podjetij, kot je Infineon, vodilni proizvajalec mikročipov na svetu. Ta podjetja so spodbudila razvoj na širšem območju. Na srečo je avstrijska Koroška sledila tem prizadevanjem in jih podpirala ter plodno sodelovala. Velik preskok se je tako zgodil z ustanovitvijo tehnološkega parka Lakeside. Postal je zelo plodna platforma za inovativna podjetja, ki iščejo nove poslovne priložnosti ter sinergije z bližnjo univerzo in raziskovalci. Z dobro strategijo so začeli nastajati uspešni poslovni grozdi,« sta razcvet pojasnila Simon Pöpperl in Andreas Duller, predstavnika deželne vlade avstrijske Koroške, ki je nato sprejela strateško odločitev za podporo razvoju, v katerem je videla interes za vso deželo.
Povabilo podjetjem, naj pridejo, se predstavijo in tam zaženejo posel, je tako odprto in že spodbudno, podporno okolje je razlog, zakaj se splača razmisliti o možnostih in sprejeti izziv.
Zaradi ugodnih razmer je svojo proizvodnjo in razvoj preselilo že več večjih podjetij. S tem so se odprle tudi številne možnosti za manjša podjetja, ki jih deželna vlada vabi z jasno izdelano trajnostno strategijo ter jih moralno in finančno podpira vse od ustanovitve podjetja do prvih korakov poslovanja.
Spodbudno je tudi dejstvo, da so tuja podjetja na avstrijskem Koroškem deležna enakih storitev, subvencij in podpore kot domača. Pri pridobivanju sredstev in administrativnih zadevah pa na pomoč priskočijo številne za to pristojne institucije s svojimi svetovalci. To podjetjem olajša prve korake v novem okolju in jim omogoči, da se nemudoma posvetijo tistemu, zaradi česar so tam, se profilirajo, navežejo stike in eventualno prodrejo še na druge, večje in zahtevnejše trge.
Najpomembnejše koroške industrijske panoge so mikroelektronika, informacijska tehnologija, strojegradnja in lesarstvo, ki so se razvile s prihodom velikih podjetij, kot so IBM, Siemens in Infineon, ki je največji proizvajalec čipov na svetu. Z digitalnim inovacijskim središčem se Koroška intenzivno posveča digitalizaciji, z gradnjo hitrih železniških povezav z Dunajem pa ta nekoč odmaknjeni kotiček Avstrije še bolj povezuje s svetom.
Podjetja se s pomočjo finančnih in idejnih spodbud povezujejo v panožne grozde, med njimi je tako imenovani Silicon Alps, ali pa se vključijo v katerega od tehnoloških parkov, kakršen je Lakeside Park.
»Naše osnovno poslanstvo je negovati povezave med inovacijsko naravnanimi podjetji, ki jih gostimo, univerzo in raziskovalci,« pravi David Pitschmann iz parka Lakeside. »Pri tem nam pomagajo tudi izvrstno 5G-igrišče, raziskovalni laboratoriji, kot je Inštitut za robotiko Joanneum, in največja testna dvorana za brezpilotna letala v Evropi.« Poleg tega pa je poskrbljeno tudi za otroke in mlade, saj jim s številnimi aktivnostmi omogočajo vpogled v svet robotike in drugih naprednih znanosti.
Razmišljate o selitvi podjetja na avstrijsko Koroško? Vse odgovore in kontaktne podatke o tem, kje zaprositi za subvencije, mentorstvo in podjetniške povezave, najdete v brezplačni e-knjigi.
Samostojno ali v navezavi na najbolj zastopane panoge so možnosti skoraj neomejene tudi za podjetja iz drugih panog. V podjetniškem prostoru avstrijske Koroške namreč vladajo sožitje, sodelovanje, izmenjava znanj in izkušenj.
Koga na avstrijskem Koroškem poklicati, če imate dobro podjetniško idejo? Za vse informacije si prenesite brezplačno e-knjigo.