Neomejen dostop | že od 9,99€
Razogljičenje gospodarstva mora biti enakomerno tako po sektorjih kot med članicami EU. To so na nedavnem zasedanju v Bruslju poudarili ministri EU za konkurenčnost ob razpravi o vplivu zakonodajnega svežnja Pripravljeni na 55 na konkurenčnost evropskega gospodarstva.
Med ključnimi predlogi v svežnju za zmanjšanje izpustov za najmanj 55 odstotkov do leta 2030 glede na leto 1990 so socialni podnebni sklad, razširitev sistema trgovanja z izpusti na stavbe in cestni promet ter mehanizem za spopadanje z ogljično intenzivnim uvozom. Ministri so se tudi strinjali, da bo cenovno dostopna razogljičena električna energija osnovni pogoj za uspeh svežnja in zelenega prehoda za celotno gospodarstvo EU. Kot enega največjih izzivov vidijo revizijo sistema za trgovanje z emisijami. Poudarili so še nujnost vključevanja industrije v oblikovanje ustreznih poti prehoda in stroškovno učinkovitih ukrepov.
Da bodo nujna obsežna vlaganja v nizkoogljične vire in energetsko infrastrukturo, če naj do leta 2030 dosežemo znižanje emisij toplogrednih plinov, ocenjuje tudi upravni odbor Energetske zbornice Slovenije (EZS). Sedanje desetletje je ključno obdobje, v katerem je treba sprejeti vse srednje- in dolgoročne odločitve v okviru energetskega prehoda – torej v okviru opuščanja fosilnih goriv in vse večje uporabe obnovljivih virov energije –, sicer cilji do leta 2050 ne bodo doseženi.
Pomembno vlogo pri zelenem prehodu bodo imela elektrodistribucijska podjetja, saj je pogoj za tranzicijo dograditev infrastrukture, kar bo omogočilo priklapljanje sončnih elektrarn, toplotnih črpalk, električnih vozil, hranilnikov energije in podobno. Predsednik uprave Elektra Primorska Uroš Blažica pravi, da bo v prihodnjih letih največji izziv, poleg umeščanja objektov v prostor, zagotavljanje dodatnih finančnih sredstev, ki bodo potrebna za te investicije – predvidoma bodo potrebne štiri milijarde evrov.
In kako se v podjetjih že spopadajo z izzivi podnebne nevtralnosti? Tako, na primer, vsi Danfossovi izdelki in storitve delujejo v domeni energijske učinkovitosti. Naj bo to mobilna hidravlika, rešitve za frekvenčno regulacijo ali pa rešitve za hlajenje in ogrevanje v okviru podnebnih rešitev. »Skupaj s svetovalno hišo BCG razvijamo bodoče smernice za ESG (ekologija, socialno zavedanje in korporativno upravljanje). Na podlagi tega bomo za vse skupine izdelkov, proizvodne lokacije in predstavništva naredili načrte za razogljičenje. Sedež podjetja Danfoss na otoku Als v Nordborgu na Danskem pa bo CO₂ nevtralen že leta 2025; seveda s stališča celotne ponudbe: od naše dobaviteljske verige prek naše dejavnosti do energijske učinkovitosti izdelkov v uporabi ter pozneje recikliranja in krožnega gospodarstva,« je pojasnil Miha Bobič.
Po njegovih besedah so zanje nove razvojne priložnosti predvsem v zeleni transformaciji, kjer so pot začeli že leta 2017 z digitalizacijo portfelja in spremembo poslovnih modelov. »V District energy in Buildings Danfossovih poslovnih enotah ponujamo energijsko učinkovite rešitve za stavbe in distribucijo energije. Naši naslednji koraki so predvsem v razvoju izdelkov, ki so podprti s programsko opremo, in v nadgradnji naših optimizacijskih rešitev z bolj strateškimi orodji za dolgoročno načrtovanje,« je še povedal Miha Bobič.
Kot pravi, naj bi področje sistemov daljinske energetike zraslo v EU iz današnjih 18 na 27 odstotkov v 2035 in na 32 odstotkov leta 2050. Podobne trende vidimo tudi v Aziji in Rusiji, medtem ko se je Severna Amerika počasi začela odpirati energijski učinkovitosti. S povečevanjem obnovljivih virov v proizvodnji elektrike in elektrifikacijo virov toplotne energije preko toplotnih črpalk pa bo tudi narasel predvsem pomen integracije sektorjev, Torej povezava med proizvodnjo in distribucijo električne in toplotne energije ter mobilnosti. Rešitve za to pa že imamo in smo že v nekaj različnih pilotnih projektih, da bomo dobili izkušnje in preizkusili tehnologijo.
Za trajnostne naložbe je pomembno tudi financiranje. Tako SID banka,na primer, že več let na različne načine s finančnimi instrumenti financira trajnostne naložbe. Pojasnjujejo, da je program za financiranje trajnostnih naložbenih projektov (Naložbe 3), ki so ga konec aprila ponudili za financiranje naložbenih projektov, ki pripomorejo k prehodu v krožno gospodarstvo. »Posojila od 100.000 do deset milijonov evrov so na voljo samostojnim podjetnikom, gospodarskim družbam ter zadrugam, ki imajo vsaj dva zaposlena in z isto davčno številko poslujejo najmanj dve poslovni leti. V okviru posojila SID banka podjetjem zagotavlja sredstva, ki jih lahko namenijo za investicije v obnovljive naravne vire in recikliranje oziroma boljšo izkoriščenost in izrabo materialov ter izdelkov; za optimizacijo delovanja sistemov; v kroženje proizvodov in snovi; dematerializacijo izdelkov ter izbiro virov in tehnologij za krožno gospodarstvo.«
Sredstva po programu je mogoče uporabiti za zeleno transformacijo in pa tiste oblike projektov, ki so namenjeni trajnostnemu financiranje. Financiranje po programu, tudi zaradi izvajanja instrumenta v obliki ukrepa finančnega inženiringa z MGRT, omogoča boljše cenovne pogoje od tržnih, daljše ročnosti, tudi do 20 let, dolge moratorije na odplačevanja glavnice, nižje pogoje zavarovanj ter financiranje do 85 odstotkov celotnih stroškov projekta.
Na voljo je 40 milijonov evrov, a se je za financiranje doslej odločilo le nekaj podjetij, še pojasnjujejo v SID banki in dodajajo, da se lahko podjetja nanje obrnejo tudi s projekti, ki so še v fazi snovanja.
SID banka promovira trajnostni razvoj in krožno gospodarstvo od leta 2010, ko so bili eden prvih pobudnikov teh konceptov v Sloveniji. »Podjetja s krožnim poslovnim modelom lahko ustvarijo višjo dodano vrednost in so zato konkurenčnejša, pri tem pa pomembno vlogo igra financiranje.« Financiranje trajnostnega razvoja in krožnega gospodarstva je v SID banki posredno integrirano v vse finančne instrumente. Poleg financiranja trajnostnih naložbenih projektov ostaja financiranje razvoja tehnoloških inovacij glavni steber prehoda v krožno gospodarstvo, saj so inovacije bistvene za spremembo poslovnih modelov.
Skladno s trendi in strategijo razvoja SID banka v vse svoje postopke financiranja vgrajuje ESG dejavnik, še pojasnjujejo. Že pet let ima oblikovan sistem ocenjevanja 5-bilanc (finančne, surovinske, okoljske, energetske in inovacijske bilance), ki je zasnovan tako, da poda široko sliko o trajnostnih praksah in krožni naravnanosti v podjetju ter tehnološki in kadrovski zmožnosti podjetja, tudi za prehod v poslovni model krožnega gospodarstva. Celostna ocena iz sistema 5-bilanc vstopa v kreditnem procesu SID banke kot vhodni parameter in kot eden od ključnih parametrov pomembno vpliva tudi na odločitev o odobritvi kredita.
V SID banki opažajo, da se povpraševanje po finančnih virih za vlaganja v krožno gospodarstvo in zelene projekte postopoma povečuje. To potrjuje dejstvo, da so sredstva iz zelene obveznice podjetja v dveh letih skoraj povsem porabila. Letos so sklenili tudi pogodbo o financiranju objekta za mehansko in biološko obdelavo komunalnih odpadkov, ki bo na trajnosten in celovit način rešil problematiko ravnanja z odpadki kar desetih dolenjskih in belokranjskih občin. Sicer pa so že financirali več projektov povečanja energetske učinkovitosti, ki vključujejo na primer financiranje naprav za kogeneracijo na biomaso, posodobitev javne razsvetljave, financiranje obnovljivih virov ter energetsko obnovo javnih stavb.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji