Zimski športi

Derbija Kanadčanom in Američanom, v četrtfinalu tudi Latvijci

Na elitnem svetovnem prvenstvu v hokeju na ledu so visoka poraza doživeli Norvežani in Francozi. Prvič so na tem SP izgubili Švicarji.
Latvijci niso skrivali navdušenja po zmagi nad Švicarji. FOTO: Gints Ivuskans/AFP
23. 5. 2023 | 14:31
23. 5. 2023 | 22:41
4:22

V Rigi in Tampereju so danes na sporedu zadnje tekme uvodnega dela elitnega svetovnega prvenstva v hokeju na ledu. V prvih dvobojih so se visokih zmag veselili Slovaki in Nemci. Popoldanski derbi v skupini B je pripadel Kanadčanom, večerni pa Latvijcem, v skupini A so se zmag veselili Američani in Finci.

Slovaki so v latvijski metropoli s 4:1 (3:0, 0:1, 1:0) odpravili Norvežane in se začasno povzpeli na četrto mesto »slovenske« skupine B. Zmagovito prednost so si priigrali že v uvodni tretjini, v kateri so v polno zadeli Marek Hrivik (v 4. minuti), Peter Cehlarik (8.) in Robert Lantosi (16.). Srednja tretjina je po zaslugi zadetka Markusa Vikingstada (24.) pripadla »vikingom«, ki so poskušali v zadnjih treh minutah brez vratarja zasukati rezultat. A jim to ni uspelo. Prav nasprotno; s četrtim golom (v prazno mrežo) je usodo Norvežanov zapečatil Richard Panik, ki je zadel tudi proti Sloveniji.

Kanadčani so se takole veselili zmage nad Čehi. FOTO: Ints Kalnins/Reuters

Kanadčani so zatem s 3:1 (1:0, 0:1, 2:0) premagali Čehe. Za hokejiste z javorovim listom na prsih so gole zabili Peyton Krebs (20.), Tyler Myers (45.) in v prazna vrata Lawson Crouse (60.), častni zadetek za Češko pa je dosegel Martin Kaut (23.).

V večernem derbiju so Latvijci po podaljšku s 4:3 ugnali Švicarje in jim tako zadali sploh prvi poraz na tem svetovnem prvenstvu. Zmagoviti gol je v tretji minuti dodatnega dela zabil Rudolfs Balcers in sprožil val navdušenja na tribunah. Za gostitelje, ki so si tako zagotovili nastop v četrtkovem četrtfinalu, so zadetke prispevali še Ralfs Freibergs (22.), Rodrigo Abols (27.) in Kaspars Daugavins (55.). Strelci za Švico so bili Kevin Fiala (27.), Marco Miranda (48.) in Andres Ambuhl (54.).

Nemški vratar Mathias Niederberger je bil nerešljiva uganka za Francoze. FOTO: Emmi Korhonen/AFP

Med strelci tudi Peterka

Nemci so se v Tampereju s 5:0 (2:0, 1:0, 2:0) znesli nad Francozi in si na ta način zagotovili dokončno zagotovili nastop v četrtfinalu. Med strelce so se vpisali Alexander Ehl (4.), Frederik Tiffels (16.), John-Jason Peterka (23.), Daniel Fischbuch (44.) in Maximilian Kastner (54.).

V popoldanskem derbiju skupine A so Američani dosegli še sedmo zaporedno zmago na tem svetovnem prvenstvu. Tokrat so po podaljšku s 4:3 zlomili odpor Švedov. Zlati gol je v drugi minuti dodatnega dela zabil Dylan Samberg. Za izbrano vrsto ZDA so bili natančna še Nick Bonino (17.), Conor Garland (34.) in Lane Hutson (40.), pri Švedih, ki so zaostajali že z 1:3, pa je ob dvakratnem strelcu Leu Carlssonu (10. in 55.) zadetek dosegel tudi Timothy Liljegren (58.).

Dylan Samberg je zabil zlati gol za zmago Američanov nad Švedi. FOTO: Antti-Aimo Koivisto/Reuters

Finci so proti Dancem upravičili vlogo favoritov in visoko zmagali s 7:1 (3:0, 3:0, 1:1). Za domačo izbrano vrsto, ki se bo v četrtkovem četrtfinalu pomerila s Kanado, je zadelo sedem različnih igralcev: Marko Anttila (3.), Atte Ohtamaa (4.), Ville Pokka (19.), Hannes Björninen (23.), Juho Lammikko (36.), Kasperi Kapanen (39.) in Nikolas Matinpalo (43.). Častni gol za dansko reprezentanco je zabil Nikolaj Ehlers (43.).

Finci (na fotografiji gol Villeja Pokke) so bili za razred boljši od Dancev. FOTO: Emmi Korhonen/Reuters