Neomejen dostop | že od 9,99€
Razburljiv polfinalni dvoboj med Rafaelom Nadalom in Alexandrom Zverevom se je končal z grdom zvinom gležnja tretjega nosilca Zvereva ob koncu drugega niza. Takrat je bil rezultat 7:6 (8) in 6:6, ravno se je začela podaljšana igra, ko je Nemcu obrnilo gleženj in je v krikih bolečine obležal na pesku. Z igrišča so ga odpeljali na vozičku, po nekaj minutah se je vrnil na berglah in se poslovil od navijačev. Čeprav ni bil končan niti drugi niz, je dvoboj trajal že več kot tri ure.
Nadal se bo v nedeljskem finalu pomeril s Casperjem Ruudom, ki je s 3:6, 6:4, 6:2, 6:2 nadigral Marina Čilića in postal prvi Norvežan v finalu turnirja za grand slam.
Nadal se je tako na svoj 36. rojstni dan že štirinajstič uvrstil v finale Roland-Garrosa, izgubil je samo enkrat. V finalu se bo pomeril z zmagovalcem drugega dvoboja med Marinom Čilićem in Casperjem Ruudom. Če bo zmagal tudi v nedeljo, bo osvojil že rekordni 22. turnir za grand slam.
Majorčan je na pariškem pesku slavil v letih 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2017, 2018, 2019 in 2020. Rekorder po številu osvojenih grand slamov (21) je danes zabeležil že 111. zmago v Parizu, izgubil je le trikrat.
Danes se je znašel v zelo izenačenem in napetem obračunu proti 25-letnemu Zverevu. Visokorasli Nemec je v prvem nizu hitro povedel z odvzemom servisa in prednost držal vse do osme igre, ko se je Nadal vrnil po nekaj napakah sicer zelo zanesljivega tretjega nosilca.
Po nekaj izjemnih igrah, ekstremno dolgih izmenjavah ter Nemčevih treh ubranjenih žogicah, je prvi niz odločila podaljšana igra. V njej je Zverev vodil že s 6:2, a zapravil vse štiri priložnosti za vodstvo z 1:0. Nadal je podaljšano igro dobil z 10:8 po sijajnem forhendu po liniji.
V drugem nizu sta igralca igrala zelo nestanovitno ter dosegla vsak po štiri odvzeme servisa. Pri 5:3 je Zverev serviral za drugi niz, a je z dvojnimi napakami Špancu omogočil vrnitev. Tekmeca sta se pomikala vse bližje podaljšani igri, ko je v zadnji točki 12. igre Nemcu povsem obrnilo gleženj. Hitro je bilo jasno, da bo le stežka odigral še kakšno točko. Ob hudih bolečinah in krikih je k njemu takoj pristopil fizioterapevt, posedli so ga tudi na voziček, po nekaj minutah v slačilnici pa je 25-letnik na igrišče prišel z berglami in dvoboja je bilo tudi uradno konec.
»Težko je bilo spremljati vse skupaj. Žal mi je zanj, iskreno je odigral izjemen turnir. Na turneji se dobro razumeva in vem, kako močno se trudi, da bi osvojil grand slam. V tistem trenutku je imel nesrečo, vseeno pa verjamem, da bo dobil več kot le en turnir velike četverice,« je po dvoboju o tekmecu spregovoril Nadal.
»To je bil zelo zahteven dvoboj, igrala sva več kot tri ure, a nisva niti končala drugega niza. Obračuni z Zverevom so vedno zelo velik izziv. Ko igra na tej ravni, je zelo težko. Tako kot je v tem trenutku, v tem položaju težko govoriti. Kljub vsemu so se mi uresničile sanje, saj bom lahko še enkrat igral v finalu Rolanda Garrosa,« je dodal Španec.
»Toda ko se tekma konča na tak način ... Ko sem ga v garderobi po poškodbi obiskal in videl, kako je jokal, mi je bilo težko pri srcu. Želim mu vse dobro in čimprejšnje okrevanje,« je še sklenil Nadal.
Jutri bo finale pri ženskah med Igo Šwiatek in Coco Gauff. Slednja se je v finale uvrstila tudi pri dvojicah, z Američanko Jessico Pegula se bosta pomerili s Francozinjama Kristino Mladenovic in Caroline Garcia.
Lahko 18-letna ameriška zvezdnica v svojem prvem finalu prekriža načrte št. 1, ko se bosta igralki danes ob 15. uri srečali v ženskem finalu? Stavnice menijo, da ne (razmerje v kvotah 1,15:5). Poljakinja (pred dnevi je dopolnila 21 let) deluje nepremagljivo, v Parizu je doslej oddala le en niz, dobila je že 34 zaporednih dvobojev. Toda Gauffova kljub mladosti kaže izjemno trdnost in zbranost. Če bi ji uspel podvig, bi izenačila dosežek Marije Šarapove, ki je z 18 leti premagala Sereno Williams v finalu Wimbledona leta 2004.
Je najmlajša udeleženka finala Roland-Garrosa od Kim Clijsters leta 2001, vendar razmišlja zrelo. Po polfinalni zmagi nad Martino Trevisan je na kamero zapisala »mir« in »končajte nasilje«, s čimer se je odzvala na dogodke v Ukrajini in ZDA, kjer se ob dostopnosti do orožja vrstijo množična streljanja: »Ko sem bila mlajša, mi je oče govoril, da lahko z loparjem spremenim svet. Ni mislil samo igranje tenisa.«
Šwiatkova je edini slam dobila predlani prav v Parizu. »Da sem spet tukaj v finalu, je zares fantastično, saj nisem vedela, kako se bom znaša po vseh teh turnirjih,« je povedala Poljakinja, ki bi lahko postala prva igralka po Justine Henin (2008), ki bi osvojila šest zaporednih turnirjev. »Vsak niz se enkrat konča, tega se zavedam. Zato grem korak za korakom in ne gledam naprej. Pravzaprav v Pariz sploh nisem prišla s ciljem. Vesela pa sem, ker moja igra napreduje iz dvoboja v dvoboj,« je polna samozavesti Šwiatkova, ki postaja ljubljenka razvajenega pariškega občinstva. A tudi Coco bo imela veliko simpatij ...
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji