Spartak boljšo Olimpijo izločil že v Ljubljani

V povratni tekmi 4. kola kvalifikacij za evropsko ligo neodločeno, v skupinski del tekmovanja pa se je s skupnim izidom 3:1 uvrstil slovaški prvak. Ljubljančani plačali davek na neumnosti prejšnjih trenerjev
Nik Kapun se je težko meril s Spartakovimi silaki, a je z golom zabelil najlepšo akcijo na tekmi. Foto SPS/NK Olimpija Ljubljana
31. 8. 2018 | 12:10
4:39
Trnava – Priložnost zamujena, ne vrne se nobena. To je pregovor, ki se bo še dolgo vrtel v glavah nogometašev Olimpije. V dvoboju s slovaškim prvakom Spartakom so potegnili krajši konec že v prvi tekmi v Stožicah. Sinoči so Ljubljančani lov za zaostankom z 0:2 tako rekoč začeli z 0:3, saj so gostitelji zadeli že v 12. minuti, toda z izenačenjem v 42. minuti so ustrahovali tekmece vse do zadnjih minut. V evropsko ligo se je uvrstila bolj čvrsta ekipa.

Imenitno vzdušje na mestni areni je lahko le podžgalo tekmece za drugih 90 minut bitke, v katero so Ljubljančani šli odločeni, da bodo vsaj drago prodali svojo kožo, če ne celo izpeljali senzacionalni zasuk. Gostitelji pa so se že pred prvim sodnikovim žvižgom Luce Bantija ustrezno pripravili in ničesar niso prepustili naključju. Travnato površino so igralno sposobnejšim Ljubljančanom tako onesposobili, da so bili še dodatno v prednosti v vlogi branilcev izida iz prve tekme. Z neprikrito pomočjo se jim je pridružil še sodnik Banti, saj se Ljubljančani niso ustrezno odzvali na igro na telo ali v noge.

Prva selitev pred Ivačičeva vrata in prvi gol

Gostujoča lahka konjenica, v kateri je zadnjič in borbeno za Olimpijo v konici napada igral Issah Abass, je bila prelahka za domače težkoatlete, ki jim je bilo igranje nogometa odveč. Veliko bolj izurjeni so bili za onemogočanje igre nasprotnikov. Pa vendar, domači so bili tisti, ki so dvignili na noge izjemne navijače, ki so tudi doma pokazali, da so resnično 12. igralec zasedbe domačega trenerja Radoslava Latala. Seveda, brez velike pomoči Ljubljančanov tudi pri tem golu ni šlo. V prvem izletu bliže ljubljanskim vratom so Ljubljančani na desni strani pozabili na Jakuba Rado, ki je s predložkom v kazenski prostor zadel v glavo Borisa Godala. Žoga je v visokem letu poletela v desni zgornji kot vrat Ivačiča, ko jo je le pospremil s pogledom. Slabšega začetka si ni bilo mogoče zamisliti, a odgovor zeleno-belih ni bil slab. Žoga je bila v njihovih nogah, počasi so se privadili tudi sojenje Italijana in ostrino domačih, ki so bili še naprej v svojem filmu: igra jih preprosto ni zanimala.

Kapun prebil obrambni zid

Potrpežljivo kroženje žoge in pridobivanje prostora meter za metrom je Ljubljančane nagradilo z izenačenjem v 42. minuti. In na edini možni način, ki je lahko zlomil domače »pretepače«: po akciji s filigranskimi podajami. Matic Črnic je začel akcijo s podajo v kazenski prostor za Kingsleyja Boatenga, ta pa je vrnil podajo vtekajočemu Niku Kapunu, ki je s strelom po tleh v levi kot domačih vrat postavil piko na i najlepše akcije na tekmi.

Neprebojni gostitelji

Prva žrtev čvrstih Slovakov v drugem polčasu je bil Rok Kronaveter. Z razbito glavo je nadaljeval tekmo, ki se je preselila na domačo polovico, pri čemer je svoja merila v bolj enakopravna spremenil tudi sodnik Banti. Olimpija je poskušala na vse možne načine najti luknjo v Spartakovi obrambi, toda te ni našla. Manjkala je lucidnejša poteza bodisi Kronavetra bodisi Črnica, ali kogarkoli drugega kot pri akciji za izenačujoči gol. Tudi trener Safet Hadžić je solidno izpeljal tekmo, za katero ni imel ustreznega napadalca v podobi Andreja Vombergarja ali kakšnega drugega silaka v konici napada. Na koncu je Olimpija plačala davek na neumnosti prejšnjih trenerjev.

Safet Hadžić: «Pričakovali smo takšno tekmo. Stiskali smo Slovake, iskali pot do zmage, toda nismo izkoristili naših priložnosti. Spartak se je na koncu zasluženo uvrstil v evropsko ligo.«

Nik Kapun: »Na zahtevnem igrišču smo svojo veliko priložnost zapravili v prvi tekmi. S posestjo žogo smo poskušali vse, a se nam ni izšlo. Boljši smo in izgubila je boljša ekipa, žal tega ne kaže končni izid. V Ljubljani smo izgubili dvoboj.«

Branko Ilić: »Igrišče je bilo slabo, ampak moramo biti pošteni: Olimpija je bila in je boljša ekipa. Pokazali smo voljo, pri prvem golu pa smo zaspali.«