Neomejen dostop | že od 9,99€
V nogometni ligi prvakov bo odslej vse bolj izenačeno in napeto, več favoritov za končno zmago bo v zadnjem tednu oktobra trepetalo za svojo usodo. Tudi današnji večer prinaša nekaj izjemno zanimivih dvobojev. Drugače niti ne more biti, svojo moč bo poskušalo uveljaviti kar šest (nekdanjih) evropskih prvakov, ki imajo v svojih vitrinah skupaj kar 29 lovorik.
Stavite na svojega favorita na največjih nogometnih derbijih širom Evrope.
Vsebino omogoča Športna loterija d.d. Povezava vodi na spletno stran oglaševalca
Šest klubov je posebej močno zaznamovalo pokal državnih prvakov oziroma ligo prvakov, ki je leta 1993 nasledila dolgoletno klubsko tekmovanje – Real Madrid (14 zmag in 3 porazi v finalu), Bayern (6+5), Inter (3+3), Manchester United (3+2), Benfica (2+5) in PSV (1) poznajo vonj po končnem uspehu, ki ga je treba potrjevati iz sezone v sezono in znotraj te iz tekme v tekmo.
Poseben pritisk si je naložil Manchester United, ki je lani angažiral nizozemskega trenerja Erika Ten Haga. Slednji želi tudi na Old Traffordu uveljaviti načelo »enakosti pred zakonom« za vse, toda to je lažje izpeljati v Ajaxu in podobnih klubih kot pa v globalnih »franšizah«, ki ob tekmovalnih uspehih iščejo tudi zvezdnike svetovnega formata. Ti seveda zahtevajo drugačno obravnavo.
Med fanti, ki še ne izstopajo in šele iščejo svoj prostor pod evropskim nogometnim soncem, je tudi udarna Ten Hagova »špica« Rasmus Højlund. Kariera 20-letnega Danca se vzpenja po krivulji eksponentne funkcije. V pičlem letu dni (!) se je iz Københavna preselil v graški Sturm, iz Sturma v Atalanto, letošnje poletje pa iz Bergama v Manchester United. Odškodnine? Najprej 1,8 milijona evrov, nato 17 in letos 80 milijonov €!
Højlundova zgodba je zanimiva tudi za slovenske navijače. V letošnjem koledarskem letu se je prebil v udarno enajsterico izbrane vrste Danske, v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo v Nemčiji je postal tako rekoč nepogrešljiv član projekta, ki ga tri leta vodi selektor Kasper Hjulmand. Højlund bo 17. novembra v Københavnu glavno dansko orožje v napadu na Slovenijo.
Drevišnja tekma na Old Traffordu je torej obvezno gradivo za slovenske navijače in selektorja Matjaža Keka, navsezadnje je prav Højlund v junijski tekmi v Stožicah zabil edini gol za Dansko. Če bo Ten Hag poslal v ogenj tudi Christiana Eriksena, bo tekma še zanimivejša, tekmec »rdečih vragov« pa bo tako ali tako danski prvak København, četudi ta v zadnjem obdobju ne prispeva več toliko reprezentantov kot v prejšnjih letih.
Højlunda lahko primerjamo tudi s slovenskim čudežnim dečkom Benjaminom Šeškom, ki ga evropski izziv v majici Leipziga čaka jutri, ko bodo Nemci gostili Crveno zvezdo. Oba sta rojena leta 2003, danski up je tri mesece starejši od slovenskega (4. 2. proti 31. 5.), ob tem mu gre vsaj v ciklusu bojev za euro 2024 še bolje kot Šešku. S 7 goli kotira na vrhu lestvice strelcev v skupini H, Šeško in kazahstanski adut Bahtijar Zajnutdinov – 20. novembra prav tako tekmec Slovenije – sta zbrala vsak po štiri.
191
cm meri v višini danski biser Rasmus Højlund, 194 cm njegov vrstnik Benjamin Šeško
»Verjamem v Højlunda in njegove sposobnosti, premore ogromno manevrskega prostora za napredek. Je tipičen napadalec, ki se bo vedno znašel na pravem mestu pred vrati, le omogočiti mu je treba dotok žoge. Gradimo igro in mehanizme v njej, gotovo bo v prihodnje še boljši in boste videli še več golov, kakršna je zabil Galatasarayu,« je prepričan Unitedov trener Erik Ten Hag.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji