Prvi s SP naprej, tretji je blizu, drugi visi, četrti ostal

Francija je finalist zaključnega turnirja štirih najboljših lige narodov, Belgija je korak od njega, Hrvaška rešuje obstanek, Anglija je ostala v skupini A.
Belgija je bila tudi v ligi narodov premočna za Anglijo, potem ko je bila boljša tudi na svetovnem prvenstvu v Rusiji v tekmi za tretje mesto. FOTO: Johanna Geron/Reuters
G. N., STA
16. 11. 2020 | 09:00
16. 11. 2020 | 09:03
3:02
Belgijska nogometna reprezentanca je v petem kolu lige narodov v Heverleeju premagala Anglijo z 2:0 in ima pred zadnjim krogom druge skupine v elitni ligi A dve točki prednosti pred Dansko, ki je bila v Koebenhavnu boljša od Islandije z 2:1.

»Rdeči vragi« iz Belgije so sijajno odprli dvoboj v Heverleeju ter z goloma Yourija Tielemansa v 10. in Driesa Mertensa v 24. minuti hitro povedli z 2:0. V nadaljevanju dvoboja se izid ni spremenil, Belgijci pa so pred zadnjim krogom zadržali dve točki pred Danci.

Na drugi tekmi v tej skupini je bil junak dvoboja dvakratni strelec Christian Eriksen, ki je oba gola dosegel po izvajanju 11-metrovk. Prvi gol je zabil v 12. minuti, drugega in odločilnega pa v samih izdihljajih tekme in tretji minuti sodnikovega podaljška. Za Islandijo je zadel Vidar Orn Kjartansson v 85. minuti.

Belgija ima pred zadnjim krogom dve točki prednosti pred Dansko, Anglija zaostaja pet točk, Islandija pa na dosedanjih tekmah ni osvojila še nobene točke. Para zadnjega kroga sta Belgija – Danska in Anglija – Islandija.

Italija je po zmagi nad Poljsko z 2:0 napredovala na prvo mesto na razpredelnici v skupini 1. Za azzurre je prvi gol v Reggio Emilii prispeval v Braziliji rojeni Jorginho v 27. minuti z 11-metrovke, piko na i pa je v 84. minuti postavil Domenico Berardi.

Italija je bila boljša od Poljske in za preboj na oktobrski finalni turnir prihodnje leto potrebuje le še zmago v Sarajevu.FOTO: Miguel Medina/AFP

Na Johan Cruyff Areni v Amsterdamu je Nizozemska zanesljivo premagala BiH s 3:1. Dva gola je dosegel Georginio Wijnaldum (6., 14.), enega pa Memphis Depay (55.). Za Bošnjake je častni gol na tekmi dosegel Smail Prevljak (63.).
Končna odločitev o zmagovalcu v skupini 1 bo padla v sredo, 18. novembra, ko se bo Italija v Sarajevu pomerila z BiH, Poljska pa bo v Chorzowu gostila Nizozemsko.

V soboto si je Francija po zmagi nad Portugalsko v Lizboni z 1:0 že zagotovila prvo mesto v svoji skupini in kot prva tudi nastop na zaključnem turnirju, ki bo na sporedu prihodnje leto. Švedska je na drugi tekmi v skupini 3 v Solni premagala Hrvaško z 2:1.

Ta dan sta bili na sporedu tudi dve tekmi v skupini 4. Nemčija je v Leipzigu ukanila Ukrajino s 3:1, Švica in Španija pa sta se v Baslu razšla z neodločenim izidom 1:1. V skupini 4 vodi Nemčija z devetimi točkami, Španija je zbrala osem, Ukrajina šest, Švica pa tri točke. Para zadnjega kroga sta Španija  Nemčija in Švica – Ukrajina.