Pozdravljeni!

Olimpija zasedla vrh kljub neumnostim

Po prvi četrtini nogometnega prvenstva so med prvima Olimpijo in Aluminijem ter petim Mariborom le tri točke razlike
Ljubljančani so s Celjani zapravili dve točki, a osvojili neuradni naslov prvaka prve četrtine prvenstva, Sobočani pa so s tesno zmago ujeli Celjane na tretjem mestu. FOTO: Mavric Pivk/Delo
15. 9. 2019 | 21:56
15. 9. 2019 | 22:51
12:29
Maribor je veliki zmagovalec 9. kola 1. SNL. V sobotnem derbiju je prizadejal prvi poraz Aluminiju, v nedeljskem je Olimpija zapravila vodstvo z 2:0 in dve točki v primerjavi s prvaki. Kljub razpletu z 2:2 proti Celju je zaradi boljše razlike v golih zasedla vrh lestvice, ki ga deli z Aluminijem. Mura je s tesno zmago proti Taboru ujela tretjeuvrščene Celjane. Med vodilnima in petim so po prvi četrtini prvenstva le tri točke razlike. Prvi uspeh so v Kranju v 90. minuti izsilili Domžalčani, edini brez zmage pa je zadnji Rudar.

Soboški navijači so v drugem polčasu dočakali gol Luke Bobičanca vreden treh točk. FOTO: Mavric Pivk/Delo

Po 48. minutah je šlo vse po načrtih zeleno-belih. Celjani niso bili niti blizu zaostanka, čeprav Olimpija ni blestela, a je bila ravno toliko podjetnejša, da je prišla do zanesljive prednosti. A kot da je nekoliko prestrogo dosojena enajstmetrovka – v svoj šesti prvenstveni gol jo je spremenil Ante Vukušić, v prvem polčasu pa je pod prečko zabil Luka Menalo – uspavala Ljubljančane. Dovolj je bil le kanček nezbranosti, da so Celjani oživeli upanje na boljši izkupiček. Najprej so znižali po podaji iz kota, na prvi vratnici je bil najvišji Ivan Božić, nato je zmedo v zadnji obrambni vrsti izkoristil še Dario Vizinger. Tadej Vidmajer si je s prestrogim štartom v 79. minuti prislužil izključitev, toda tudi tega darila Ljubljančani niso znali izkoristiti. Vrata je zaklenil Matjaž Rozman.

Safet Hadžić jezen kot ris

Dogodki na igrišču po vodstvu so vidno razburili domačega trenerja Safeta Hadžića. Tako jeznega ga še ni bilo videti ali slišati. »Premagali smo sami sebe. Celo tekmo smo nadzirali. S Celjani se nima smisla ukvarjati, osvojili so točko zaradi naših neumnosti,« je bil jezen kot ris in nadaljeval ostro. »Ne držimo se dogovora, Mariboru smo dali priložnost, toda zelo me moti, da ne izpeljemo tistega, kar se dogovorimo.« Olimpijina poletna slabost je izkupiček s tekmeci z vrha: z Aluminijem je izgubila, z Mariborom, Muro in Celjem je iztržila po točko. Od 12 možnih torej skupaj le tri.
Safet Hadžić je izpostavil klavrno postavljanje v obrambi. FOTO: Jure Eržen/Delo

Lestvica
Lestvica

Celjski »učitelj« Dušan Kosić je svoje učence pohvalil, a tudi priznal, da je bila Olimpija boljša: »Od prve minute je bila hitra, kakovostna, trpeli smo v prvem polčasu. Ni nas podcenila. Ko se je ustavila, smo izkoristili, kar se nam je ponudilo. Dobro smo igrali, a lahko še boljše.«
Dušan Kosić je Celjane v Stožicah vodil od 0:2 do 2:2. FOTO: Jure Eržen/Delo

Zahović kot bankomat

Mariborski športni direktor Zlatko Zahović je svojim nogometašem obljubil 100.000 evrov za zmago proti vodilnemu Aluminiju. Šel je še dlje, saj si bodo lahko igralci razdelili enak znesek tudi v naslednjih štirih tekmah, če bodo zmagali. Za naslov prvaka sta rezervirana kar dva milijona motivacijskih €.

Vijolični se niso obotavljali, zmagali so in obljubo spremenili v dolg do plačilnega dneva. Ni šlo vse gladko, a mariborski stroki je že dolgo malo mar za ugajanje na igrišču, četudi s tribun Ljudskega vrta ni več slišati le ploskanja, ampak tudi žvižge.

Maribor je bil tekmovalen. Po starem receptu, previdno in s poudarjeno taktično kulturo je lomil odpor žilavega, ta trenutek najbrž boljšega nasprotnika, ki je bil znova dosleden pri izvajanju načrtov. Aluminij je izgubil prvič v sezoni, a je bil vsaj enakovreden. Ko je zaostajal, je bil tudi veliko boljši. Pri obeh prejetih golih je bil naiven, še posebej mladi Aljaž Ploj pri pokrivanju strelca prvega gola Dina Hotića. Dovolil mu je, česar mu ne bi smel. Veliko preveč prostora za strel z levo nogo z desne strani.

Rok Kronaveter zaradi poškodbe ni treniral, a ga je Darko Milanič kljub vsemu uvrstil v začetno enajsterico. FOTO: Tadej Regent/Delo

Rok Kronaveter o žvižgih

»Aluminij je treba jemati resno. Če ga ne, izgubiš,« je Darko Milanič polaskal poražencem. Za še boljši ritem je manjkal le Maribor v boljši formi. »Imamo težave, nekaj igralcev ni v formi, nekateri so poškodovani,« je priznal Milanič. Rok Kronaveter ni bežal od resnice: »Treniramo, da bi bilo boljše. Zadnjih 20 minut smo se povlekli v obrambo. Navijači so to videli in morda so bili žvižgi upravičeni.« Najbolj vroči igralec avgusta Rudi Požeg Vancaš je dobil le nekaj minut in si ob koncu privoščil neumnost, ki bi lahko drago stala Mariborčane.

»Zmagovalca je odločila boljša posamična kakovost. Mi smo imeli tudi premalo sreče v zaključnih minutah,« je s kančkom grenkobe poudaril gostujoči trener Slobodan Grubor.